Daniela12345
26.06.11,08:33
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať : má povinnosť z- teľ robiť nejaký plán dovoleniek? Vo firme nenáme žiadnu odbor. org., zást. zamestn,. ani zam. radu. Ďakujem.
drobeceva
26.06.11,07:33
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať : má povinnosť z- teľ robiť nejaký plán dovoleniek? Vo firme nenáme žiadnu odbor. org., zást. zamestn,. ani zam. radu. Ďakujem.
§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

tam, kde nie sú odbory, zamestnávateľ má zvyčajne zamestnaneckú radu
Daniela12345
26.06.11,08:26
Ako máme postupovať v prípade našej firmy? Poraďte.
drobeceva
26.06.11,09:22
stále začiatkom roka "vyhodiť" zoznam zamestnancov - kde si naplánujú dovolenky na celý rok. Podpíšu ich zamestnanci a zamestnávateľ - ak si mzdárka, doručia zoznam Tebe.
Nie stále sa dá ten plán dodržať. Ale aj keď chodia z IBP - môžu pýtať plán dovoleniek k nahliadnutiu.
milka1619
20.08.11,04:48
Ak nevyčerpem dovolenku do konca roka, môžem si ju preniesť do nasledujúceho ?
ekopo
20.08.11,04:57
stačí trochu čítať Zákonník práce............

§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
milka1619
20.08.11,05:03
Z-teľ urobil plán, ktorý sa nedá dodržať.
Chobot
20.08.11,07:04
Z-teľ urobil plán, ktorý sa nedá dodržať.

Prečo sa nedá dodržať?
milka1619
20.08.11,08:07
lebo sú súrne zákazky, nová práca, ktorá sa musí v termíne stihnúť.
milka1619
25.08.11,17:40
Ako postupujete vo firme - čerpanie dovolenky?
milka1619
02.09.11,09:41
Poradí mi niekto, ako mám postupovať pri čerpaní dovoleniek - plán : firma nemá odbory, ani zást.zamestnancov, ani nikto neurčuje čerpanie dovolenky. Doposiaľ sme prenášli dovolenky do nasl. roka, kedy si ich zamestnanci dočerpali. Neviem či sme postupovali správne.
Tento rok som spravila približný plán - ale aj tak nič z hoto, lebo prišli súrne zákazky, z dovoleniek zišlo. Môžeme ich preniesť do nasl. roka?
veronikasad
02.09.11,09:50
Poradí mi niekto, ako mám postupovať pri čerpaní dovoleniek - plán : firma nemá odbory, ani zást.zamestnancov, ani nikto neurčuje čerpanie dovolenky. Doposiaľ sme prenášli dovolenky do nasl. roka, kedy si ich zamestnanci dočerpali. Neviem či sme postupovali správne.
Tento rok som spravila približný plán - ale aj tak nič z hoto, lebo prišli súrne zákazky, z dovoleniek zišlo. Môžeme ich preniesť do nasl. roka?
pozri § 113 odst.2 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#110
Chobot
02.09.11,11:13
Poradí mi niekto, ako mám postupovať pri čerpaní dovoleniek - plán : firma nemá odbory, ani zást.zamestnancov, ani nikto neurčuje čerpanie dovolenky. Doposiaľ sme prenášli dovolenky do nasl. roka, kedy si ich zamestnanci dočerpali. Neviem či sme postupovali správne.
Tento rok som spravila približný plán - ale aj tak nič z hoto, lebo prišli súrne zákazky, z dovoleniek zišlo. Môžeme ich preniesť do nasl. roka?

Tohtoročné áno. Minuloročné nie.
milka1619
02.09.11,11:37
Tohtoročné áno. Minuloročné nie.

Nerozumiem. Prosím vysvetliť bližšie.
Tweety
02.09.11,11:38
Poradí mi niekto, ako mám postupovať pri čerpaní dovoleniek - plán : firma nemá odbory, ani zást.zamestnancov, ani nikto neurčuje čerpanie dovolenky. Doposiaľ sme prenášli dovolenky do nasl. roka, kedy si ich zamestnanci dočerpali. Neviem či sme postupovali správne.
Tento rok som spravila približný plán - ale aj tak nič z hoto, lebo prišli súrne zákazky, z dovoleniek zišlo. Môžeme ich preniesť do nasl. roka?
Dovolenku za KR 2010 je možné vyčerpať do konca roka 2011, rovnako aj dovolenky na rok 2011 je možné vyčerpať do konca roka 2012. Dovolenky, ktoré nie sú vyčerpané pre čerpanie MD, alebo RD, je možné vyčerpať po ich skončení.