korzar007
26.06.11,13:23
Pred dvoma dňami mi exekútor zablokoval na účte sumu, ktorou ma dostal do nepovoleného prečerpania. Niekde som však čítal, že exekútor nemá právo zablokovať majetok, pokiaľ ma nevyzve aby som dlžnú čiastku zaplatil. Ja som zatiaľ od neho nedostal žiadny list a vlastne ani neviem, kto mi peniaze blokuje.
Postupoval exekútor nezákonne?A ak áno, je to dôvod na okamžité zastavenie exekúcie?
Ak nie, a zákon mu takýto postup umožňuje, ako mu mám zaplatiť, keď je môj účet v mínuse?
Vie mi niekto poradiť? Vďaka
avalik
26.06.11,11:37
233/1995 Z.z. exekučný poriadok
(http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1)

Upovedomenie o začatí exekúcie
§ 47

(1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie
a) upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie; povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie vzniesol námietky podľa § 50,
b) zakáže povinnému, aby odo dňa doručenia upovedomenia o začatí exekúcie nakladal so svojím majetkom, ktorý podľa ustanovení tohto zákona podlieha exekúcii okrem nakladania za účelom uspokojenia pohľadávky oprávneného, jej príslušenstva a trov exekúcie v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom z účtu v banke.

(2) Exekútor upovedomí povinného o začatí exekúcie a o spôsobe jej vykonania pred vydaním exekučného príkazu.

(3) Ak povinný uhradí pohľadávku po začatí exekučného konania skôr, ako mu uplynie lehota na podanie námietok, má exekútor nárok na náhradu trov konania vo výške ustanovenej osobitným predpisom4f) v rovnakom rozsahu ako v prípade upustenia od vykonania exekúcie. Exekútor však nemá právo na náhradu trov konania za úkony, ktoré vykonal do doručenia poverenia súdu na vykonanie exekúcie.

§ 48

Upovedomenie o začatí exekúcie musí obsahovať označenie
a) exekútora, ktorý ho vydal,
b) exekučného titulu a orgánu, ktorý ho vydal,
c) oprávneného a povinného,
d) vymáhaného nároku,
e) poučenie o námietkach proti exekúcii a trovám exekúcie a o lehote na ich vznesenie.

§ 49

(1) Upovedomenie o začatí exekúcie sa doručí oprávnenému a povinnému do vlastných rúk. Náhradné doručenie upovedomenia o začatí exekúcie povinnému, ktorý je fyzickou osobou, je vylúčené.

(2) Ak nie je možné doručiť písomnosť fyzickej osobe oprávnenej podnikať na adresu jej miesta podnikania uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je exekútorovi známa, písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky exekútorovi za doručenú, a to aj vtedy, ak sa fyzická osoba oprávnená podnikať o tom nedozvie. Ak nie je možné doručiť písomnosť právnickej osobe na adresu jej sídla uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, a jej iná adresa nie je exekútorovi známa, písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky exekútorovi za doručenú, a to aj vtedy, ak ten, kto je oprávnený konať za právnickú osobu, sa o tom nedozvie.

(3) Ak povinný bezdôvodne odoprie upovedomenie o začatí exekúcie prijať, je toto upovedomenie doručené dňom, keď jeho prijatie bolo odopreté; o tom musí byť povinný poučený tým, kto ho doručuje.

(4) Exekútor môže požiadať súd (§ 45) o ustanovenie opatrovníka povinnému, ktorého pobyt nie je známy, ktorému sa nepodarilo doručiť upovedomenie o začatí exekúcie na známu adresu v cudzine, ktorý je postihnutý duševnou poruchou alebo ktorý nie je schopný zrozumiteľne sa vyjadrovať.

--------
ostatné si pozri v zákone, link je hore
korzar007
26.06.11,11:59
Vdaka, toto som si uz nasiel, ale v jednych novinach som cital (asi v pravde), že exekútor nesmie zablokovat majetok povinneho pred dorucenim upovedomenia o začatí exekucie. Cely citat: "Exekútor nesmie blokovať majetok, kým nedoručí upovedomenie dotknutej osobe," dodáva Ogurčák.
Toto ale v zakone definovane nie je
avalik
26.06.11,12:10
pozri si § 95, je mozne, ze exekutor dorucil banke prikaz na zacatie exekucie osobne (a teda banka okamzite zablokovala ucet), a upovedomenie pre teba zaslal postou - t.z. este je na ceste
avalik
26.06.11,12:23
Vdaka, toto som si uz nasiel, ale v jednych novinach som cital (asi v pravde), že exekútor nesmie zablokovat majetok povinneho pred dorucenim upovedomenia o začatí exekucie. Cely citat: "Exekútor nesmie blokovať majetok, kým nedoručí upovedomenie dotknutej osobe," dodáva Ogurčák.
Toto ale v zakone definovane nie je

v tom clanku sa spomina pokuta od policie (http://peniaze.pravda.sk/zabudnuta-pokuta-ludia-zaplatia-az-10-nasobok-f3f-/sk-pstat.asp?c=A090715_013656_sk-pstat_p01) ... neviem o aky pripad ide u teba, pozri si zmluvu, ktora sa tyka tvojho pripadu, ci si sa "nevzdal upovedomenia"
korzar007
26.06.11,12:24
No, zase zakon napisany halabala - takze si ho kazdy moze vykladat po svojom. Ale z tohoto: "b) upovedomí o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke oprávneného a povinného a zakáže povinnému, aby po tom, keď sa mu doručí upovedomenie o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke, nakladal s prostriedkami na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva."
mi vychadza, ze nemoze blokovat ucet, kym mi nedoruci upovedomenie o zacati exekucie. Pretoze naco by mi potom zakazoval nakladat s prostriedkami na ucte? Ale mozno sa mylim. Fakt je to nejasne.
korzar007
26.06.11,12:27
v tom clanku sa spomina pokuta od policie (http://peniaze.pravda.sk/zabudnuta-pokuta-ludia-zaplatia-az-10-nasobok-f3f-/sk-pstat.asp?c=A090715_013656_sk-pstat_p01) ... neviem o aky pripad ide u teba, pozri si zmluvu, ktora sa tyka tvojho pripadu, ci si sa "nevzdal upovedomenia"
****
Ale ja vobec neviem o co ide - zrazu som mal na ucte v mBank -44 eur a dovod blokovani je exekucia. Ale nie je tam ziadne meno exekutora. A ked som volal na infolinku banky, nevedeli mi povedat o co ide...
avalik
26.06.11,12:32
No, zase zakon napisany halabala - takze si ho kazdy moze vykladat po svojom. Ale z tohoto: "b) upovedomí o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke oprávneného a povinného a zakáže povinnému, aby po tom, keď sa mu doručí upovedomenie o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke, nakladal s prostriedkami na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva."
mi vychadza, ze nemoze blokovat ucet, kym mi nedoruci upovedomenie o zacati exekucie. Pretoze naco by mi potom zakazoval nakladat s prostriedkami na ucte? Ale mozno sa mylim. Fakt je to nejasne.


mas pravdu ale exekutor najprv urobi ukon v pism. a), potom pokracuje b)

banka ti len zablokovala prostriedky na ucte, nie stiahla z uctu, nemas nahodou na ucte povoleny kontokorent?
korzar007
26.06.11,12:39
neviem, co je kontokorekt, ale nemam ziadne povolenie precerpanie ani nic podobne.
avalik
26.06.11,12:42
neviem, co je kontokorekt, ale nemam ziadne povolenie precerpanie ani nic podobne.

ano kontokorent je povolene precerpanie

no asi budes musiet zajst do banky, ked na infolinke nic nevedia
korzar007
26.06.11,12:58
Vdaka za info. Asi proti nim nic nezmozem