evka322
26.06.11,14:28
Dobry den. Prave upratujem evidenciu jednemu podnikatelovi SZCO s pausalnymi vydavkami, ktory v tom ma strasny neporiadok. Jednu vec neviem, ako doriesit.
Este v minulom roku, ked zacinal, tak mu po otvoreni uctu prislo 500e na ucet z bezneho uctu jeho otca. Podla jeho slov je to jeho osobny vklad, kedze na ucte mal 0, tak dal 500e v hotovosti jeho otcovi a ten obratom previedol taku istu sumu na jeho ucet, aby mal na prve platby. Nemal by k tomu mat nejaku dohodu medzi nim a otcom, aby to bolo dokazatelne pri pripadnej kontrole? Len vobec neviem, ako by take "poverenie na vklad" malo vyzerat. Neviete poradit?

Potom ma este jeden vklad od otca na tento podnikatelky ucet. K nemu ma ale darovaciu zmluvu, v ktorej je napisane - na sukromne ucely, najmä na kupu zariadenia do bytu obdarovaného. Tu by to malo byt podla mna v poriadku, i ked to mohli riesit aj cez osobny ucet :mad:
a_je_to
26.06.11,13:41
S otázkami, ktoré si tu uviedla sa vôbec nemusíš trápiť. Vklad od otca nemusí preukazovať žiadnej kontrole, ktorá tu prichádza do úvahy. O to istejšie, že uplatňuje paušálne výdavky, teda nie je ani účtovnou jednotkou, nepredkladá k priznaniu ani stav majetku a záväzkov. Daňová kontrola ... ak by nebodaj bola, môže požadovať iba to, čo je v § 6, ods. 10, posledná veta ZoDP... teda príjmy /iba za výkony/, zásoby, pohľadávky a výdavky poistného. Účtovníctvo a kompletné výpisy z účtu, ani preukázanie pôvodu vkladov určite nie. U príjmu na účet by síce mohol vzniknúť dohad kontroly, či nejde o zdaniteľný príjem za výkon. Ale po prehlásení, že ide o prvý vklad od otca, kontrola nemá inú možnosť, než akceptovať vyjadrenie, alebo dokázať opak. Nie je oprávnená skúmať pôvod, či to bola pôžička, dar, vrátenie ... a podobne. Dôkazy, ktoré má podnikateľ, úplne postačujú.
evka322
26.06.11,14:34
super, to ste ma potesili.
Nevadi ani, ze sa jednalo o podnikatelsky ucet? Podnikatel mal doteraz vsetko tam, i ked mal aj sukromny, ale tam doteraz nemal nic a vsetko riesil cez podnikatelsky. Teraz to prave chceme roztriedit a dalej uz pokracovat tak ako sa ma, cize podnikanie na podnikatelskom, sukromne na sukromnom, ale minuly rok uz nezmenim
KEJKA
26.06.11,14:36
nevadí, hlavne, že vie o každej položke, k čomu patrí.