mazumic
26.06.11,15:39
Viete mi prosim poradit ci je v poriadku, ze mi takto popraskala zakladova doska?
Prikladam fotografie najavtsich prasklin.
Je to zelezobetonova zakladova doska, beton 30ka, bolo dost teplo a polievalo sa. Hrubka dosky je 20 cm a je tam vela zeleza.
Dakujem
220870
26.06.11,14:15
V poriadku to nieje.Ale pri vysokých teplotách sa tomu nedá celkom predísť.Sú to zmršťovacie trhliny .Vznikajú pri rýchlom uschnutí betonu.Možno ste mali beton moc riedky,alebo ste málo polievali,alebo je železo moc naspodu .Pri 20 cmzákladových doskách by malo byť cca 5 cm odspodu..
pepa78
26.06.11,15:52
my sme železo podkladali kameňmi aby sa betón dostal aj pod karisiete + boli ešte priviazené o ohnuté roxory čo trčali z DTčiek.
220870
26.06.11,15:58
Väčšinou sa to urobí tak že sa naleje 5cm potom zvyšok.Výšku tvar uloženia výstuže by mal riešiť projekt.
mazumic
26.06.11,17:31
Robila to stavebna firma. Nie su tam kari siete ale normalne armovanie. Spolu je v zakladoch asi 4,2 tony zeleza. Je tam zla poda a museli sme to takto riesit, statik to takto navrhol. To zelezo v doske som videl ked ho robili a bolo ulozene v dvoch urovniach. Jedna uroven na spodku, medzi tym taka zvlnena "dilatacia" a potom druha uroven. Nevidel som, ked to zalievali, ze ako to bolo hlboko. Len viem z projektu ze to je 20 cm hruba doska.
Dnes som tam vytiahol stavbara a povedal ze to je v poriadku, ze to je koli tuhosti betonu, ze sa to zmrstilo. Ze to pridu penetrovat a vyspravit tie trhlinky.
Ze to polievali dost: ja som to polieval tiez dva dni aj dnes som bol aj ked sa mi to zda uz zbytocne.
Mam to riesit nejako inak aby mi to opravili, alebo je to len kozmeticka chyba?
220870
26.06.11,18:47
Treba aby sa na to pozrel statik.najlepšie ten čo navrhoval tú oceľ.Armatúru a jej zloženie umiestnenie musí pred betonážou prebrať a podpísať v stavebnom denníku stavebný dozor.Polievanie má zmysel od 4 hodiny po betonáži až dva dni po betonáži.potom je to už na dve veci.
day
26.06.11,19:58
cely projekt zakladov by som dal prekontrolovat, statika by som pozval ineho aj stavebny dozor

4200kg zeleza? trochu vela nie? nechcem zavadzat, lepsie by poradil ciners, ale neplati viac zeleza = lepsie zaklady
ciners
27.06.11,04:39
Tak to bude prave tym, ze je vela zeleza, ktore brani zmrastovaniu.
Ci je to vela z pohladu unosnosti neviem takto povedat, ale divne to trochu je.
Ferdosondo
27.06.11,05:29
Takéto praskliny sú u dosiek bežné. Mohol to spôsobiť riedky betón(veľa vody), alebo aj veľa cementu. Miešali ručne, alebo prišla raketa? Avšak pri tom armovaní, ak ho urobili dobre, by to nemalo mať vplyv na statiku. Podľa mňa môžeš byť pokojný. To penetrovanie a vyspravenie je len kozmetika na zalepenie očí a z praktického hľadiska nič nerieši.
chandler
27.06.11,08:04
tiez myslim ze im zacal tuhnut beton tak pridali vodu nech sa im s tym lepsie robi :) a preto su tie trhlinky.

myslim ze sa bat nemusis. ta vystuz v zakladovej doske je tam asi len preto ze tam mas asi nejaku navazku a keby tam zacalo nieco sadat pod podlahou nech to nepraska. takze je to vystuzene tak ako keby pod nou ziadna zemina nebola.

ale ak by si mohol zavolat statika co robil ten projekt tak by to bolo najlepsie. alebo mu aspon fotky poslat.
220870
27.06.11,16:37
Nemyslím si že je to v poriadku.Sem tam sa nejaká trhlina vyskytne ale toto je odfláknuté.
mazumic
27.06.11,17:10
Pani, v prvom rade dakujem za prispevky.

Prisla tam raketa a pumpa. Nechcel som nic nechat na nahodu a preto ma to mrzi ze je to takto poraskane. Nestoji ma to malo penazi a nie je mi to jedno, ci sa to prejavi o par rokov.

Osobne si myslim tiez ze menej polievali ako mali, pretoze tam vznikla jedna jama na deke, kde sa voda udrzala a tam praskliny nie su, co svedci o tom, ze keby to bolo cele pod vodou tak by to neporaskalo.
Otazne je, ze ci sila betonu a pocasie nezohrali taku ulohu, ze sa tomu nedalo zabranit. A samozrejme ci z toho budu problemy.
Statikovi som to poslal a on sa vyjadril podobne. Ze to nie je v poriadku ale nemalo by to robit problemy.
220870
27.06.11,17:18
Na to aby sa dalo posúdiť či to nebude do budúcna problém by bolo potrebné viac údajov statiku, pôdorys základov ,zloženie podložia atd...Bohužiaľ je to vec ktorá sa po slovenských stavbách vyskytuje pravidelne.Nemala by sa.
mazumic
27.06.11,17:24
mas pocit, ze to moze este viacej popraskat? statiku, podorys aj geologicky prieskum mam....viem to sem nejako uploadnut?
ciners
28.06.11,04:36
To bude tym, ze niekde je na kope vela zeleza, tam sa takto prejavuje zmrastovanie. Vtedy treba dat fakt pozor na osetrovanie betonu. Stavil by som sa, ze tie trhliny kopiruju miesta s vystuzou.
chandler
28.06.11,07:42
Statikovi som to poslal a on sa vyjadril podobne. Ze to nie je v poriadku ale nemalo by to robit problemy.

tak vidis uz sa tym nemusis trapit. nemusis sa bat ze to bude viac praskat.
mazumic
28.06.11,17:04
To bude tym, ze niekde je na kope vela zeleza, tam sa takto prejavuje zmrastovanie. Vtedy treba dat fakt pozor na osetrovanie betonu. Stavil by som sa, ze tie trhliny kopiruju miesta s vystuzou.

mas pravdu :) vatsinou to kopiruje miesta s vystuzou.
jednoducho to podcenili.
dufam ze to bude OK.
marekbiros
04.07.11,08:45
klasicke zmrstovacie trhliny. je to plnohodnotna zakladova doska, alebo podkladovy beton?
ciners
04.07.11,09:14
Trhliny v betone su normalna vec, inak by tam vystuz bola zbytocna. Ide o to, aka je sirka trhlin z hladiska korozie vystuze a prenikania "nepohodlnych" latok do betonu. Na toto aj tak ide podlaha, takze to nebude vystavene vplyvu prostredia. Bez trhlin sa robi biela vana, kde ide o izolacnu funkciu voci vode. Toto su z hladiska statiky bezvyznamne trhliny, jedine, zeby bola doska pretazovana a boli by iniciatorom dalsich poruch. To ale predpokladam, ze ten projektant ma dostatocne nadimenzovane.
mazumic
04.07.11,10:36
klasicke zmrstovacie trhliny. je to plnohodnotna zakladova doska, alebo podkladovy beton?

toto je uz vrch dosky. na toto idu uz len izolacie a podlaha.
220870
04.07.11,16:37
V tom istom čase sme robili tiež "dosku" nenašiel som na nej jedinú trhlinku.Ale to sa stane raz za veľmi dlhý čas.
PEPE8989
14.07.11,11:26
Vyzera to ze zacali neskoro polievat, ak je velmi teplo (okolo 28 stupnov) tak polievanie by malo zacat uz cca 2,5 hodiny od prichodu prveho domiesavaca. Nemalo by to byt klasicke polievanie ale jemne rozprasovanie vody nad povrchom betónu. To ze to vyzera na neskore a nespravne polievanie je aj to ze tam kde je jama praskliny niesu - voda sa tam drzala totiz dlhsie.