novice
26.06.11,18:22
Vopred sa ospravedlňujem že to píšem sem. ALe nenašiel som tu nič ohladom škôl a tak to aspoň skúsim takto. Potreboval by som dosť súrne poradiť.
Dôvod?
Dával som si prihlášky na 3 VŠ. Na jednu ma vzali, na jednu nie, a na poslednú mám onedlho prijímačky. Problém je že by som radšej išiel na tú na ktorú ma neprijali a na tú ktorú ešte neviem či ma prímu.
Spoliehal som sa na to že proti rozhodnutiu neprijatia sa dá odvolať. Školy mávajú aj druhé kola a nie všetci čo ich prijmú prídu na zápis.
Ale je tu problém...ak nastane situácia že ma nezoberú ani na školu na ktorú ešte len budem robiť prijímačky budem dotlačený do nasledovnej situácie.

Tá škola na ktorú ma prijali má totiž zápis už 11.7. Avšak ak prídem na zápis a z odvolania ma potom zoberú na tú školu čo som chcel ísť viac čo mám robiť? Myslím že nemôžem byť paralelne zapísaný na dve školy a neviem či sa dá po takej chvílke len tak zrušiť predošlý zápis.
Mohol by som spraviť to že oželiem zápis a budem sa spoliehať že ma zoberú na dve zvyšné školy na odvolanie ale to je hrozný rist.

Ako to teda je? Rozmýšlal som poprosiť školu o odložený zápis ale ani to by nemuselo stačiť.
Na odvolanie ma už zobrali na strednú školu, vždy je šanca.

Ďakujem za rady.
Ice dive
26.06.11,16:39
no nešpekuluj a choď na istotu... t.j. choď na zápis tam kde ťa zobrali a ďalej sa usiluj o svoj cieľ... (prijatie cez odvolanie...)
keď sa dozvieš o prijatí na vysnívanú školu môžeš na tej kde si mal zápis požiadať o odklad resp. nenastúpiť... ale v žiadnom prípade by som sa na škole kde ma prijali nesprával tak, že ja odchádzam majte ma radi:)
novice
26.06.11,17:17
Ďakujem.
Takže ty myslíš že môžem ísť po zápise na aj na ďalší zápis keby ma vzali na odvolanie? Pretože druhé kolo býva tak septembrové čo som pozeral. Napr na žilinskej univerzite teraz otvorili pre jeden program druhé kolo a výberové je 6.9.
No a ja mám ten zápis 11.7. tak by som bol teoreticky prijatý na dve školy potom. Viem o nejakých luďoch čo študovali dve školy ale myslím že je to formou jedna škola externe druhá denná forma. Ja mám všetko dennú.
Mám ísť teda prípadne na ten zápis 11.7. poodvolávať sa a pri prípadnej kladnej odpovedi ísť na inú školu? :P
Ice dive
26.06.11,18:35
Ďakujem.
Takže ty myslíš že môžem ísť po zápise na aj na ďalší zápis keby ma vzali na odvolanie? Pretože druhé kolo býva tak septembrové čo som pozeral. Napr na žilinskej univerzite teraz otvorili pre jeden program druhé kolo a výberové je 6.9.
No a ja mám ten zápis 11.7. tak by som bol teoreticky prijatý na dve školy potom. Viem o nejakých luďoch čo študovali dve školy ale myslím že je to formou jedna škola externe druhá denná forma. Ja mám všetko dennú.
Mám ísť teda prípadne na ten zápis 11.7. poodvolávať sa a pri prípadnej kladnej odpovedi ísť na inú školu? :P
presne tak... ono vysoká škola nie je každý deň... nemusíš chodiť na všetky prednášky len cvičenia sú povinné... t.j. denne sa dá navštevovať aj viacero vysokých škôl... záleží od toho či ťa daná škola bude baviť a ako rýchlo sa dokážeš učiť... a či voľný čas venuješ stretávaniu sa so spolužiakmi po podnikoch, brigádach alebo druhej VŠ
choď na zápis toho 11.7. pekne si to okukaj, a možno do septembra na tú druhú VŠ ani nebudeš chcieť ísť... zisti si referencie o jednej o druhej škole a v septembri sa môžeš definitívne rozhodnúť s ktorou VŠ to myslíš vážne, horšie by bolo ak by si sa teraz na túto VŠ vykašľal a v septembri by ťa nikam nezobrali... to by si zbytočne stratil rok... ďalšia vec, ani prázdniny si poriadne neužiješ, keď budeš mať v podvedomí, že čo ak ma nezoberú v tom septembri, čo ak to odvolanie nevýjde... (stále máš v rezerve ešte túto školu...)

inak teraz ma napadá ako sa niekedy osudy ľudí zamotajú... chcel som ísť na tamtú školu, ale nezobrali ma, tak som šiel tam... a tu ľaľa odborník z neho kapacita v odbore... takže možno aj táto škola z teba "niečo spraví" čo si ani nečakal... alebo tam nájdeš lásku svôjho života, ktorú by si na tej druhej škole vôbec ani nestretol...
novice
26.06.11,20:14
Vďaka moc za odpoveď :)
A s poplatky sa nijak nemenia? zdarma je 3roky štúdia na bc a 2 roky na ing. Nemení sa to v prípade ak sa človek zapíše na dve školy?
Neviem či sa predsa aj na prihlášku na VŠ nepíše niečo s tým že na inej škole neštudujem.
Onko
26.06.11,20:25
Vďaka moc za odpoveď :)
A s poplatky sa nijak nemenia? zdarma je 3roky štúdia na bc a 2 roky na ing. Nemení sa to v prípade ak sa človek zapíše na dve školy?
Neviem či sa predsa aj na prihlášku na VŠ nepíše niečo s tým že na inej škole neštudujem.

Bezplatne sú tie 3 roky Bc. štúdia, teda pri študovaní na dvoch školách je treba si jednu platiť, resp. možno to je tak, že až v druhom ročníku budú pýtať peniaze, lebo prvý ročník zarátajú ako dva bezplatné roky. Treba sa informovať na škole, ako to počítajú.

Otázne je tiež to, odkedy sa štúdium počíta, či už od zápisu. Potom by sa Ti hneď prvým zápisom čerpal prvý rok štúdia a pri zápise na druhú školu druhý. Tiež sa treba informovať na škole, ako správne postupovať, či sa dá zápis zrušiť, alebo ako to urobiť.
novice
27.06.11,09:50
No to je práve jeden z tých problémov ktorý by som chcel zistiť. Ibaže ja nemám moc času k tomu zápisu. Ešte predtým musím totiž uhradiť nejaké poplatky za preukaz študenta a pod.
Bolo by dobré keby sa v tom niekto vyznal.

Našiel som len toto:
Školné za súbežné štúdium nachádza oporu v ustanovení §92 ods. 5 zákona o VŠ, ktoré hovorí, že študent, ktorý študuje súbežne v jednom akademickom roku dva alebo viac študijných programov poskytovaných verejnou vysokou školou v tom istom stupni, je povinný uhradiť ročné školné v druhom a ďalšom študijnom programe za štúdium v príslušnom akademickom roku.

Takže to asi také ružové nebude a musel by som potom tú druhú školu zrejme už platiť.