maaato
26.06.11,22:50
Zdravim,
chcel by som poradiť s jedným problémom.Podnikám,vediem si JÚ a podľa zákona by som nemal pri obrate prekročiť za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov hranicu 49 790eur.Ak ju prekročím, automaticky sa stávam platiteľom DPH. Bolo by možné, že ju prekročím a pozastavím svoju živnosť na 1/2 troka s tým,že po tomto období znovu začnem podnikať a bude to s nulovým štítom alebo budem musiet byt automaticky platca DPH? Vedel by mi niekto poradit s tymto problemom?Je to dosť súrne...
Ďakujem
Ice dive
26.06.11,21:01
Zdravim,
chcel by som poradiť s jedným problémom.Podnikám,vediem si JÚ a podľa zákona by som nemal pri obrate prekročiť za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov hranicu 49 790eur.Ak ju prekročím, automaticky sa stávam platiteľom DPH. Bolo by možné, že ju prekročím a pozastavím svoju živnosť na 1/2 troka s tým,že po tomto období znovu začnem podnikať a bude to s nulovým štítom alebo budem musiet byt automaticky platca DPH? Vedel by mi niekto poradit s tymto problemom?Je to dosť súrne...
Ďakujem
no ťažko na toto odpovedať, avšak dá sa to riešiť aj založením sro a časť obratu presmerovať tam napr. 50 % zarobíš ako SZČO a 50 % obratu ako sro...
marjankaj
26.06.11,21:09
no ťažko na toto odpovedať, avšak dá sa to riešiť aj založením sro a časť obratu presmerovať tam napr. 50 % zarobíš ako SZČO a 50 % obratu ako sro...

Ak už obrat prekročil, tak je povinný sa zaregistrovať a byť zaregistrovaný aspoň 12 mesiacov. Teda ak nezruší(alebo nepreruší) živnosť.
Registračná povinnosť


§ 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.



Zrušenie registrácie
§ 81

(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.
maaato
28.06.11,21:01
AK vystavím faktúru, napriklad 60 000eur, splatnost faktury by bola 90 dní, a pocas lehoty splatnosti faktury by som prerusil zivnost na pol roka, to znamena ze peniaze bz prisli na ucet v case, ked by bola zivnost uz prerusena. O pol roka by som chcel opät pokracovat v zivnosti, musel by som byt automaticky platca DPH alebo nie? Zivnost by bola prerusena v novembri 2011 a obnovena v maji 2012.
marjankaj
28.06.11,22:07
AK vystavím faktúru, napriklad 60 000eur, splatnost faktury by bola 90 dní, a pocas lehoty splatnosti faktury by som prerusil zivnost na pol roka, to znamena ze peniaze bz prisli na ucet v case, ked by bola zivnost uz prerusena. O pol roka by som chcel opät pokracovat v zivnosti, musel by som byt automaticky platca DPH alebo nie? Zivnost by bola prerusena v novembri 2011 a obnovena v maji 2012.

Nie automaticky, musel by si sa zaregistrovať, aby ti pridelili IČDPH

Zákon o dani z príjmov
§17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
maaato
29.06.11,16:28
a kedy by som sa musel zaregistrovat, az pri obnoveni zivnosti(t.j. maj 2012) ?? alebo v case prerusenia zivnosti?
Sylvinka08
16.03.12,19:39
Prosím poradiť,
SZČO dosiahol za rok príjem 70.000,- €. Celý jeho príjem je z faktúr vystavených nemeckému dodávateľovi, pre ktorého vykonáva práce v Nemecku.

Kde má povinnosť sa registrovať?
Prešla som niekoľko diskusií a nie je mi to stále jasné.
Mila123
16.03.12,19:57
Prosím poradiť,
SZČO dosiahol za rok príjem 70.000,- €. Celý jeho príjem je z faktúr vystavených nemeckému dodávateľovi, pre ktorého vykonáva práce v Nemecku.

Kde má povinnosť sa registrovať?
Prešla som niekoľko diskusií a nie je mi to stále jasné.

podľa § 4 zákona o DPH (obrat ťa metie) nemáš povinnosť.....
Sylvinka08
16.03.12,20:26
ďakujem pekne za rýchlu odpoveď

niekde som totiž našla: "ale ak dodávaš službu do EU zdanitelnej osobe mal si sa registrovať podla § 7a"

tak neviem...
Mila123
16.03.12,20:31
§ 7a


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
Sylvinka08
16.03.12,20:46
Už som si to našla, že keď dodáva službu do EU
Kto je povinný podať súhrnný výkaz k DPH a v akej lehote?
Zdaniteľná osoba, ktorá je registrovaná pre DPH podľa § 7 alebo § 7a) ak:

dodala službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH osobe, ktorá je povinná platiť DPH.


Takže bol povinný podávať súhrne výkazy kvartálne. Áno?
Sylvinka08
16.03.12,20:57
Ešte dodám že SZČO nie platca DPH na slovensku.
bbaron
20.03.12,18:40
Ešte dodám že SZČO nie platca DPH na slovensku.
takze ak ako SZCO vyfakturujem nejakej firme nad 50000€ za rok tak to na mna nema vpliv?

celkom by ma ale aj zaujimalo ako to je pri autorskom zakone kde mam iba DIC ci aj v tomto pride sa vztahuje na mna tento zakon :-D

som z toho celko zblbnuty nakolko sa tomu vobec neroozumiem a chystam sa, zalozit si zivnost/sro alebo ist podla autorskeho zakona. "obrat" alebo teda to co mi bude podla zmluvy vyplatene za rok je cez 50 000€