hippies13
27.06.11,07:56
Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem
Stanislav 1975
27.06.11,05:59
Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem
je to zlý nadpis- nejedná sa o pokutu za prečerpanú dovolenku,ale firma si uplatňuje svoje práva, na základe toho, že ste porušili zákon- firma postupuje absolutne správne a na jej konaní nevidím nič zvláštneho...
Práveže , Vaše jednanie sa dá považovať za nemorálne a totálne amatérske...
hippies13
27.06.11,06:02
ale ako je mozne ze si zauctovala za 14 dni az 570 eur. keby som bola samoplatca tak by som do poistovne zaplatila za mesiac okolo 40 eurM
Mila123
27.06.11,06:03
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......
Mila123
27.06.11,06:04
ale ako je mozne ze si zauctovala za 14 dni az 570 eur. keby som bola samoplatca tak by som do poistovne zaplatila za mesiac okolo 40 eurM
Počítajú sa predsa aj fondy zamestnávateľa....veď v tom čaqse bola poistenám a nielen zdravotne....
Stanislav 1975
27.06.11,06:05
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......

no Mila- neviem, teda neviem, či by toto bola najvhodnejšia cesta, niesom o tom presvedčený...
Indeed
27.06.11,06:07
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......


samozrejme , že je to sposob, ako rýchlo skončiť prac.pomer

nastup do ďalšieho zamestnania by to rozhodne neovplyvnilo,

ved roboty je dost a pracovnikov stale menej
Mila123
27.06.11,06:08
no Mila- neviem, teda neviem, či by toto bola najvhodnejšia cesta, niesom o tom presvedčený...
to bol návod....nič viac.....ako sa dostať z klepiet zákona, bez toho aby musel platiť sankciu.....
hippies13
27.06.11,06:09
Nevedeli sme ze sa to tak vyvinie. Keby sme to vedeli tak by sme urcite neodchadzali, ale bohuzial stalo sa. Takze maju pravo pozadovat az takto vysoku sumu? Ide mi iba o to, ze mne prisiel papier na uhradu 100 eur za 30 dni a priatelovi 570 eur za 14 dni. Nerozumiem tomu
Stanislav 1975
27.06.11,06:09
samozrejme , že je to sposob, ako rýchlo skončiť prac.pomer

nastup do ďalšieho zamestnania by to rozhodne neovplyvnilo,

ved roboty je dost a pracovnikov stale menej

no keď myslíte,hmhm-tak ste ma prehlasovali,hmhm-ale aj tak trošku zvláštné...;)
Indeed
27.06.11,06:12
Nevedeli sme ze sa to tak vyvinie. Keby sme to vedeli tak by sme urcite neodchadzali, ale bohuzial stalo sa. Takze maju pravo pozadovat az takto vysoku sumu? Ide mi iba o to, ze mne prisiel papier na uhradu 100 eur za 30 dni a priatelovi 570 eur za 14 dni. Nerozumiem tomu

Požičajte si tie prachy a čím rýchlejšie to ZAPLAŤTE !

Ťahate za kratší koniec !

Na Slovensku obyčajného človeka ZOTRÚ pod čiernú zem !

Nedovolate sa svojich práv !

Zákony sú robené na úžitok papalášov a tých , čo majú peniaze !
hippies13
27.06.11,06:17
Ale ide o to ze priatel uz zaplatil pokutu vo vyske 870 eur po rozviazani pracovneho pomeru za skodu vzniknutu firme a teraz chcu dalsich 570 eur????? ved to nieje normalne. do kedy budeme este takto platit?
Indeed
27.06.11,06:26
a ešte by som kupil 2 fľaše H2SO4....
Llívia
27.06.11,06:36
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......


samozrejme , že je to sposob, ako rýchlo skončiť prac.pomer

nastup do ďalšieho zamestnania by to rozhodne neovplyvnilo,

ved roboty je dost a pracovnikov stale menej
Rozhodne by to neovplyvnilo? :eek: Len do momentu, kým by sa možný zamestnávateľ spýtal, ako a prečo bol ukončený predchádzajúci pracovný pomer, príp. než by to zbadal v zápočtovom liste. Zamestnávatelia sa určite hrnú do zajmestnávania ľudí, ktorí pijú v práci. :rolleyes:
Llívia
27.06.11,06:38
to bol návod....nič viac.....ako sa dostať z klepiet zákona, bez toho aby musel platiť sankciu.....
Dovolenka sa dá čerpať aj dopredu, t.j. aj v dobe, ak síce na ňu ešte nárok nevznikol, ale je predpoklad, že nárok vznikne. Ak dovolenku čerpali a nemali na ňu nárok, aj tak by museli vrátiť náhradu mzdy, ktorú za ňu dostali vyplatenú. ;) A nie je to sankcia, je to oprávnený nárok zamestnávateľa. ;)
Jana Motyčková
27.06.11,06:40
Za absenciu môže zamestnávateľ krátiť nárok na dovolenku - za každý deň absencie jemožné krátiť dovolenku o 1-2 dni. Ak ste už mali nejakú dovolenku vyčerpanú, a zamestnávateľ krátil nárok na nulu, tak vlastne ide o prečerpanie dovolenky a zamestnávateľ má nárok na vrátenie sumy za prečerpanú dovolenku.
Zároveň keďže priateľ odišiel vo výpovednej lehote, zamestnávateľ má nárok na náhradu v sume jeho mesacného priemerného zárobku. Ale toto si zamestnávateľ mô)že uplatniť iba vtedy, ak to má so zamestnancom dohodnuté v pracovnej zmluve alebo samostatnej dohode podpísanej oboma stranami.
Ešte je možné aj žiadať od zamestnanca náhradu škody - to už je ale dosť všeobecný pojem, zamestnávateľ to musí vyčísliť, a ak s tým zamestnanec nesúhlasí, zvyčajne to ide cez súdy.
JankaO
27.06.11,06:40
Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185. (§182 – Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, §185 – Zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov).
Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch...
Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.
Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
Llívia
27.06.11,06:48
ale ako je mozne ze si zauctovala za 14 dni az 570 eur. keby som bola samoplatca tak by som do poistovne zaplatila za mesiac okolo 40 eurM

Tak toto určite nerobte!

Požičajte si tie prachy a čím rýchlejšie to ZAPLAŤTE !

Ťahate za kratší koniec !

Na Slovensku obyčajného človeka ZOTRÚ pod čiernú zem !

Nedovolate sa svojich práv !

Zákony sú robené na úžitok papalášov a tých , čo majú peniaze !
Nič neplaťte bez toho, aby ste si zrátali presne na cent, koľko máte zamestnávateľovi vrátiť. A či mu vôbec máte niečo vrátiť.
Poslal vám zamestnávateľ nejaké vyrozumenie, že ako vyrátal sumu za dovolenku, ktorú od vás požaduje späť? Napísal vám, aký bol váš skutočný nárok na dovolenku a o koľko dní ste ju prečerpali? Ak od priateľa chcú za 14 dní 570 EUR, vychádza to, že by jeho hrubá mesačná mzda mala byť cca 885 EUR. Zarábal toľko alebo oveľa menej?

Žiadajte od zamestnávateľa presné vyčíslenie sumy, ktorú od vás požaduje vrátiť za dovolenku, na ktorú vám nevznikol nárok.

Zákonník práce
§ 117
Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.
Llívia
27.06.11,06:49
Ale ide o to ze priatel uz zaplatil pokutu vo vyske 870 eur po rozviazani pracovneho pomeru za skodu vzniknutu firme a teraz chcu dalsich 570 eur????? ved to nieje normalne. do kedy budeme este takto platit?
Ako sa zamestnávateľ dopracoval k sume pokuty 870 EUR?
JAJA11
27.06.11,06:51
Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem

Váš postup bol jednoznačne protiprávny, ale tie sumy, ak sú pravdivé, tak mi je divné, ako sa zamestnávateľ k nim dopracoval. :o

Treba si zistiť koľko dní dovolenky ste vyčerpali v danom roku. Zamestnávateľ vám ju mohol krátiť za absenciu a preto mal právo žiadať späť zaplatenú dovolenku. Na výplatných páskach ľahko zistíte, koľko ste mali náhradu za dovolenku - maximálne toľko si môžu od vás žiadať späť. Právo nevyplatiť vám mzdu za posledný mesiac má zamestnávateľ právo, ak ste to mali uvedené v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ však mal povinnosť vám poslať výplatnú pásku. Ja by som si osobne alebo písomne vyžiadala pásku za posledný mesiac.
Zároveň škoda, ktorú zamestnávateľ vyčíslil je povinný vyúčtovať a dokázať, že táto škoda vznikla. Inak nebola povinnosť túto škodu zaplatiť.
Ale rozumiem zamestnávateľovi, ak takto postupoval. Zamestnávateľ nesmie prepustiť zamestnanca, ak on s tým nesúhlasí, inak zaplatí zamestnancovi veľa peňazí. Zamestnávateľ má možnosť nahradiť si len jeden mesiac mzdy a prípadne vyžiadať naspäť dovolenku. Náhrada škody sa vymáha už ťažšie. :o
Myslím, že ste mali zostať do konca výpovednej doby, nemali by ste tieto problémy, hlkavne keď ste teraz na úrade práce :cool:
JAJA11
27.06.11,06:55
Požičajte si tie prachy a čím rýchlejšie to ZAPLAŤTE !

Ťahate za kratší koniec !

Na Slovensku obyčajného človeka ZOTRÚ pod čiernú zem !

Nedovolate sa svojich práv !

Zákony sú robené na úžitok papalášov a tých , čo majú peniaze !

Zákoník práce chráni viac zamestnancov ako zamestnávateľov. A chráni aj nezodpovedných zamestnancov. Ak zamestnávateľ prepustí zamestnanca, zamestnanec veľmi ľahko dosiahne náhradu škody za neplatnú výpoveď. Zamestnávateľ sa v takomto prípade bráni ťažšie....
Indeed
27.06.11,07:02
Váš postup bol jednoznačne protiprávny, ale tie sumy, ak sú pravdivé, tak mi je divné, ako sa zamestnávateľ k nim dopracoval. :o

Treba si zistiť koľko dní dovolenky ste vyčerpali v danom roku. Zamestnávateľ vám ju mohol krátiť za absenciu a preto mal právo žiadať späť zaplatenú dovolenku. Na výplatných páskach ľahko zistíte, koľko ste mali náhradu za dovolenku - maximálne toľko si môžu od vás žiadať späť. Právo nevyplatiť vám mzdu za posledný mesiac má zamestnávateľ právo, ak ste to mali uvedené v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ však mal povinnosť vám poslať výplatnú pásku. Ja by som si osobne alebo písomne vyžiadala pásku za posledný mesiac.
Zároveň škoda, ktorú zamestnávateľ vyčíslil je povinný vyúčtovať a dokázať, že táto škoda vznikla. Inak nebola povinnosť túto škodu zaplatiť.
Ale rozumiem zamestnávateľovi, ak takto postupoval. Zamestnávateľ nesmie prepustiť zamestnanca, ak on s tým nesúhlasí, inak zaplatí zamestnancovi veľa peňazí. Zamestnávateľ má možnosť nahradiť si len jeden mesiac mzdy a prípadne vyžiadať naspäť dovolenku. Náhrada škody sa vymáha už ťažšie. :o
Myslím, že ste mali zostať do konca výpovednej doby, nemali by ste tieto problémy, hlkavne keď ste teraz na úrade práce :cool:

:eek:

:D :D :D
Llívia
27.06.11,07:05
...Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme...
O koľko dní skôr odišiel tvoj priateľ predtým, než začala plynúť výpovedná doba?
JAJA11
27.06.11,07:22
:eek:

:D :D :D

Ak zamestnávateľ okamžite prepustil zamestnanca len z dôvodu, že sa rozišli ľudsky, nevznikol žiaden právny dôvod, tak zamestnanec má nárok na náhradu škody za obdobie neplatnosti výpovede.
Zamestnávateľ vo veľkej miere prepúšťa problémových zamestnancov (alkohol, rozkrádanie....) Aspoň u nás sme nikdy neprepustili zamestnanca, ktorý bol slušný, tak aby sa sťažoval. Ak bol nadbytočný, tak dostal výpoveď a ak súhlasil so skorším odchodom, preplatilo sa mu vyššie odstupné :)
Llívia
27.06.11,07:47
Dobry den. s priatelom mame uz dlhsie pretrvavajuci problem. odisli sme s firmy na zaklade absencii kedze sa nam nepodarilo dohodnut sa na vypovedi. Moj priatel podal kalsicku 2 mesacnu vypovednu lehotu, ale nezacala ani plynut a odisli sme. ja som odchadzala iba na absencie. nasledne nam nezaslali posledne vyplaty a pritelovi prisla este aj pokuta vo vysle 470 eur za skodu vzniknutu zamestnavatelovi. zaplatili sme ju. teraz po 8 mesiacoch od toho nam prisiel list, ze spolocnost posunula svoje pohladavky pravnikovi a ten od nas ziada peniaze za precerpanu dovolenku ktora bola kratena za neospravedlnenu absenciu. Odo mna ziadaju 100 eur za obdobie 1 mesiaca a od priatela 570 eur za 14 dni. Maju na to pravo? na koho sa mam obratit. prosim poradte. Najhorsie na tom je ze sme nezamestnany a nemame to s coho vyplatit. dakujem
Píšeš, že priateľ dal výpoveď, ale odišiel skôr, než vôbec začala plynúť výpovedná doba. Čo má napísané v zápočtovom liste ako spôsob skončenia pracovného pomeru? Neskončil s ním zamestnávateľ prac. pomer okamžite z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny?
JAJA11
27.06.11,08:30
ak ste chceli okamžite ukončiť PPV a nechceli Vám vyhovieť, mali ste porušiť obzvlášť hrubým spôsobom prac. disciplínu.....nejaké to promile v krvi pomôže......

Aj absencia je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, alkohol vôbec netreba...:cool:
hippies13
28.06.11,06:06
ano hruba mzda bola okolo 800 eur. pozerali sme vyplatnu pasku a ma v nej precerpanu dovolonku 8,5 dna.
hippies13
28.06.11,06:08
Ano dostal vypoved na zaklade absencii tak ako ja, ale zrejme tym ze dal 2 mesacnu vypovednu dobu dostal aj pokutu, ktoru som napriklad ja nedostala a teraz ma platit ta precerpanu dovolenku 570 eur a ja som platila 100
Llívia
28.06.11,06:16
Ano dostal vypoved na zaklade absencii tak ako ja, ale zrejme tym ze dal 2 mesacnu vypovednu dobu dostal aj pokutu, ktoru som napriklad ja nedostala a teraz ma platit ta precerpanu dovolenku 570 eur a ja som platila 100
Ako skončil pracovný pomer zamestnávateľ s priateľom? Výpoveď to asi nebola, skôr okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny. K akému dátumu to bolo?
Kedy (dátum) dával výpoveď priateľ?
Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer s priateľom pred dňom, kedy mala začať plynúť výpovedná lehota ( na základe výpovede danej priateľom), nemal zamestnávateľ právo na náhradu v sume 1-mesačnej priemernej mzdy.
Mal toto vôbec priateľ dohodnuté v pracovnej zmluve?

Či je správne vyrátaná požadovaná náhrada za prečerpanú dovolenku, si zrátaš podľa výplatných pások, ako ti radila

... Na výplatných páskach ľahko zistíte, koľko ste mali náhradu za dovolenku - maximálne toľko si môžu od vás žiadať späť...
Llívia
28.06.11,06:22
ano hruba mzda bola okolo 800 eur. pozerali sme vyplatnu pasku a ma v nej precerpanu dovolonku 8,5 dna.
Približný priemer na deň pri mzde 800 EUR:
800/21,74 = 36,80/deň
36,80 * 8,5 = 312,80 EUR

Zamestnávateľ požaduje 570 EUR - je to veľký nepomer, to by musel mať priateľ mzdu takmer 1.500 EUR.

Zrátaj z výplatných pások, aká suma mu bola vyplatená za dovolenku.
bodliak
28.06.11,06:27
Rozhodne by to neovplyvnilo? :eek: Len do momentu, kým by sa možný zamestnávateľ spýtal, ako a prečo bol ukončený predchádzajúci pracovný pomer,

Poznám ešte horšiu variantu, ako je alkohol:

- Začo vás prepustili ?
- Za dobré správanie.