Simonab
12.01.06,12:08
Chcem sa uistiť, či som dobre pochopila novelu zákona o ZP, konkrétne § 43 ods.3 písm.j): príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.
To znamená, že zamestnanec na HPP ( uplatňuje si nezdaniteľnú čiastku aj daňový bonus ) má popritom aj príjem napr. z DVP od iného zamestnávateľa, neuplatňuje si NČ ani DB samozrejme príjem maximálne do 5000,- SK mesačne, môže preddavok na daň z DVP pokladať za vysporiadaný? Takže už v roku 2007 nemusí podávať DP, iba požiada prvého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie? Je to niečo podobné ako to bolo do roku 2002 ( alebo 2003??? už neviem ), keď zamestnanec na dohodu zarobil do 3000,-, z toho bola zrazená daň 10% a bolo to vysporiadané? Samozrejme teraz daň 19% . Napíšte svoj názor. Ďakujem.
Simonab
12.01.06,16:30
Asi to nikoho nezaujíma. Je pravda,že to ešte nie je aktuálna téma. Teraz som znovu prečítala ten § 43 a v ods. 6 sa píše, kedy je splnená daňová povinnosť pri dani vybranej zrážkou. Ale tie príjmy podľa ods.3 písm.j) tam nevidím. Ale vo výklade toho odstavca 6 je doslova napísané, že vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť ak ide o fyzické osoby s neobmedzenou daňovou povinnosťou ak sa tak daňovník rozhodne.
Napíšte čo si o tom myslíte vy ostatní, ostrieľanejší v lúštení týchto našich zákonov.
JankaO
12.01.06,17:05
Asi to nikoho nezaujíma. Je pravda,že to ešte nie je aktuálna téma. Teraz som znovu prečítala ten § 43 a v ods. 6 sa píše, kedy je splnená daňová povinnosť pri dani vybranej zrážkou. Ale tie príjmy podľa ods.3 písm.j) tam nevidím. Ale vo výklade toho odstavca 6 je doslova napísané, že vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť ak ide o fyzické osoby s neobmedzenou daňovou povinnosťou ak sa tak daňovník rozhodne.
Napíšte čo si o tom myslíte vy ostatní, ostrieľanejší v lúštení týchto našich zákonov.


ďalej v § 43 odst. 7 sa píše
7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

Myslím, že teraz by to malo byť jasné.
ajobs
12.01.06,20:23
ďalej v § 43 odst. 7 sa píše
7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

Myslím, že teraz by to malo byť jasné.

Súhlasím a dodávam, že človek, ktorý má iba príjmy z DoVP aj do 5000 Sk mesačne, a daň by sa mohla považovať za vysporiadanú, môže po ukončení roka podať DP, a takto zaplatená daň sa bude považovať za preddavok na daň. Čiže ak má príjmy nižšie ako 90.816 Sk, tak sa mu zaplatené preddavky vrátia.
Simonab
12.01.06,21:22
Ďakujem. Pochopila som to. Aj vďaka Maríne, ktorá tu má tiež dobrý príspevok na túto tému.
Chobot
13.09.06,14:10
Nebudem pridávať novú diskusiu, ale budem pokračovať v tejto.

Kým sa celý národ vytešuje zo zrušených 20-korunáčok za návštevu lekára a sme celí v eufórii zo zníženej ceny benzínu, vláda pekne potichúčky predložila do parlamentu novelu zákona o dani z príjmu. Tu je link na vládny materiál a pre istotu pripojím aj samotný návrh (ak sa mi to podarí, lebo pripojenie na Poradu mi akosi hapruje). Okrem toho, že rušia odpočítateľnú položku 12.000 na daňovníka, sú tam aj ďalšie zaujímavosti.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5521 (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5521)
JankaO
13.09.06,15:13
Nebudem pridávať novú diskusiu, ale budem pokračovať v tejto.

Kým sa celý národ vytešuje zo zrušených 20-korunáčok za návštevu lekára a sme celí v eufórii zo zníženej ceny benzínu, vláda pekne potichúčky predložila do parlamentu novelu zákona o dani z príjmu. Tu je link na vládny materiál a pre istotu pripojím aj samotný návrh (ak sa mi to podarí, lebo pripojenie na Poradu mi akosi hapruje). Okrem toho, že rušia odpočítateľnú položku 12.000 na daňovníka, sú tam aj ďalšie zaujímavosti.

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5521 (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5521)


Napr. to, že navrhujú vypustiť v § 6 odst. 10 cit. "okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %."........, čo v preklade znamená koniec 60 % výdavkom u remeselníkov.
Johanka
13.09.06,15:52
Ja som kdesi čítala, že v návrhu má byť 40 % aj pre remeselníkov ...
durisovad
13.09.06,17:54
Neviem, preco by mali byt remeselnici zvyhodnovani 60 %-tnou odpocitatelnou polozkou. Ako k tomu prideme my ostatni? Podla mojich vedomosti remeselnici aj tak vela sluzieb robia "bez papiera" a teda ich ani nezdanuju.