Zuzana 9
27.06.11,09:37
Ahojte ,
potrebovala by som radu:
Na ulici máme susedku, ktorá vlastní viac parciel, ktoré sa nachádzajú medzi parcelami, na ktorých sú postavené rodinné domy. O tieto pozemky sa však nestará, hlavne ich v letnom období nekosí, čo nám ostatným vlastníkom spôsobuje problém. Odkedy na jar začnú kvitnúť buriny, až do jesene si nemôžeme dovoliť otvoriť okno a vyvetrať, lebo peľ z týchto invazívnych rastlín, ktoré sa za tých pár rokov riadne rozbujneli nám to znemožňuje. Čo je však horšie, viacerí máme doma deti alergikov- práve na trávy a buriny. Susedu nemôžeme nijakými vyhrážkami donútiť, aby sa o svoje pozemky riadne starala a aspoň 2x za rok trávu-resp. burinu pokosila. Čo s tým? Existuje nejaká právna úprava, ktorá hovorí o povinnostiach vlastníkov? Prosím pomôžte nám!
kyblik
27.06.11,07:57
Ahoj. Majitel - vlastnik - spravca nehnutelneho majetku (pozemku) ma samozrejme povinnost starat sa o svoj pozemok, aby hlavne neobmedzoval okolitých vlastníkov. Ved sa len pozri ako sa obce a mesta staraju ci uz o travniky, luky, prip. miestne a mestske komunikácie. :mee:

Takze ja som to vyriesil takto. Pri mojom dome je pozemok viacerych (ciastocne aj nezistenych) vlastnikov. Kedze je to na dlhe lakte, pokosim to spolu s dalsou castou zahrady a neriesim to... ;)

PS: ak ti niekto svojim konanim - nekonanim sposobi skodu, sup - sup s nim na sud. Hoci neviem co Ta vyjde lacnejsie... :rolleyes:
kyblik
27.06.11,08:07
Ahoj. Majitel - vlastnik - spravca nehnutelneho majetku (pozemku) ma samozrejme povinnost starat sa o svoj pozemok, aby hlavne neobmedzoval okolitých vlastníkov. Ved sa len pozri ako sa obce a mesta staraju ci uz o travniky, luky, prip. miestne a mestske komunikácie. :mee:

Takze ja som to vyriesil takto. Pri mojom dome je pozemok viacerych (ciastocne aj nezistenych) vlastnikov. Kedze je to na dlhe lakte, pokosim to spolu s dalsou castou zahrady a neriesim to... ;)

PS: ak ti niekto svojim konanim - nekonanim sposobi skodu, sup - sup s nim na sud. Hoci neviem co Ta vyjde lacnejsie... :rolleyes:

napadlo ma, ze lepsie raz vidiet ako stokrat pocut...
Zuzana 9
27.06.11,08:07
Dík, ale pozemky tejto našej susedky nie sú malé, ale veľké stavebné parcely, niekoľko rokov neudržiavané. Jeden z nich minulý rok manžel na vlastné náklady pokosil s požičaným traktorom! Otázka je ale aj kde zlikvidovať trávu. Navyše, túto pani má každý v zuboch, lebo každému robí napriek, takže už nikto nechce za ňu riešiť tento problém. Myslím, že by stačilo jej ukázať §, ktorý hovorí, že má aj povinnosti , nielen práva.
Zuzana
kyblik
27.06.11,08:09
No v prvom rade poradim teda navstevu miestneho - mestskeho uradu...
arizona
27.06.11,08:16
V niektorych krajinach tu tieto "dive" zahrady v mode.;):)
Staci oznacit cedulkou a basta...
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRnVl6kXQF7iJHB61Ya3By48VdV9gHCf RRfhatSXr5bvhiscCBJ
Mária27
27.06.11,08:58
ZÁKON 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy

§ 2 Na účely tohto zákona sa rozumie
a) pôdou prírodný útvar, ktorý vzniká bezprostredne na zemskom
b) poľnohospodárskou pôdou produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností1) (ďalej len "kataster") ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty,


§ 3
Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu
(1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "vlastník") alebo nájomca a správca poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "užívateľ") je povinný
b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch ak osobitný predpis2b) neustanovuje inak,
c) zabezpečiť využívanie poľnohospodárskej pôdy tak, aby nebola ohrozená ekologická stabilita ...
Zuzana 9
27.06.11,09:02
Ďakujem, je to super, len neviem, či sa tovzťahuje aj na stavebné parcely v intraviláne.
kyblik
27.06.11,11:50
Ďakujem, je to super, len neviem, či sa tovzťahuje aj na stavebné parcely v intraviláne.

Na toto zial nasi najvyssi este myslim nevydali zakon (dufam, ze im svojou pripadnou nevedomostou neskodim...) Preto na stavebne parcely v obciach a mestach su VZN (vseobecne-zavazne nariadenia) jednotlivych miest a obci. Kazda obec by mala mat toto osetrene svojim VZN. Ako som pisal ist na miestny urad - odbor Ziv. prostredia a zistit aka je situacia u Vas.
Zuzana 9
28.06.11,08:31
Ďakujem
expeert
28.06.11,09:37
Treba jej tam nasadiť trochu marišky - konope a potom zavolať na ňu policajtov, možno aj začne potom kosiť :D
Ale tak aby to nestihli pozbierať nejaký miestny huliči.. :)
Michal-L1
28.06.11,19:30
Ak Vám smiem poradiť, v prvom rade by ste písomnou formou mali osloviť vlastníka predmetnej nehnuteľnosti, a upozorniť ho na okolnosti porušovania zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, prípade sa s ním dohodnúť na forme riešenia, nakoľko vlastník nehuteľnosti nemusí mať finančné prostriedky na odstránenie týchto burín. Po takomto úkone smerujúcom k dohode v prípade neúspešnosti je potrebné sa obrátiť na odbor životného prostredia príslušného mestského alebo obecného úradu, ktorý tiež môže osloviť vlastníka nehnuteľnosti.