Sylvi
27.06.11,12:27
Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem
VERONIKA6
27.06.11,10:34
Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem
Určite Ti z toho žiadne riziko nehrozí. Robíš to predsa Ty a konateľa nie je potrebné za každým ťahať so sebou.
Laguna13
27.06.11,10:35
Nemyslím. Akurát budeš vo svojej činnosti slobodnejšia. Za firmu naďalej zodpovedá konateľ.
VieraPopluharova
27.06.11,10:37
Ahojte, potrebovala by som poradiť-usmerniť, som zamestnaná v jednej firme, kde pracujem ako mzdová účtovníčka. Doteraz to fungovalo tak, že pokiaľ bolo treba niečo na SP a ZP (okrem výkazov., prihlášok, odhlášok bežných vecí týkajuch sa miezd) podpísať chodival somnou vždy konatel prip. jeho poverený zástupca. Od júla mi chcú vybaviť splnomocnenie na základe ktorého firmu vo veciach v styku so SP a ZP budem zastupovať ja. Vyplýva mi z toho neaké riziko príp. pokuty ktorými by som bola sankciovaná ja ako osoba? Nerada by som spôsobila sama sebe problémy. dakujem

Nuž ak v tom splnomocnení budeš mať i , že si zodpovedná, tak Ti môžu zosobniť sankcie a odporučala by som TI, tak ako si napr. platia vodiči poistné za škodu spôsobenú zamestnávateľovi, tak existuje poistné i pre účtovníkov, len musíš zajsť do poisťovne, potom ak budeš mať splnomocnenie od vedenia, aby si si vedela vybrať produkt, ktorý Ti bude vyhovovať a hlavne, ak sa niečo stalo zaplatila by to za Teba poisťovňa.Ja som tak bola splnomocnená v jednej firme v ktorej som pracovala a platila som si to.Mala som jeden problem , ktorý zamestnávateľ chcel dať dokonca na súd, pravdepodobne by to prehral, ale poisťovňa to za mňa zaplatila a mala som pokoj.
Sylvi
27.06.11,10:44
dakujem za odpovede, Vieri ale sankciovať ma asi firma môže bez ohľadu na to či budem firmou splnomocnená na zastupovanie firm. v SP a ZP. Ale dakujem za radu.
Laguna13
27.06.11,10:49
Ja si len neviem predstaviť za čo konkrétne by Ťa mali sankcionovať. Veď nemusíš aj tak nič robiť bez vedomia konateľov. Vždy ich môžeš o všetkom informovať.
Sylvi
27.06.11,11:16
Ja nehovorim ze ma budu sankciovať, mna zaujimalo hlavne to ci sa pre mna nieco meni ako zamestnanca z pohladu zodpovednosti potom co budem splnomocnennou osobou pre styk s ZP a SP.
Hansa
27.06.11,11:19
Ja nehovorim ze ma budu sankciovať, mna zaujimalo hlavne to ci sa pre mna nieco meni ako zamestnanca z pohladu zodpovednosti potom co budem splnomocnennou osobou pre styk s ZP a SP.

- treba podávať výkazy a zasielať platby na ZP a SP včas. Aj na DÚ ak robíš aj tieto činnosti.

Inak ako už bolo povedané, celá zodpovednosť zostáva naďalej na konateľovi.