81janka
27.06.11,14:39
Neviete, prosím, niekto poradiť, ako a kde zohnať vŕtačov studne, ktorí by boli ochotní vŕtať aj iba okolo 15 metrov (v okolí Martina)? Hľadali sme cez všetky možné webstránky, avšak po telefonickom dohovore - ak studňa nebola hlboká aspoň 60 metrov, neboli ochotní. Ja neviem, či je problémom "slabý" zárobok alebo strata času alebo čo... Už sme zúfalí... Viem, že pri takejto hĺbke im bude dlhšie trvať postaviť celé zariadenie ako samotné vŕtanie, ale my si bez vrtu neporadíme - pôda je ílovitá, a preto nabíjaná studňa neprichádza do úvahy, hoci naši chlapi sa už snažili... Ďakujem všetkým za pomoc...
miloslav13
27.06.11,13:27
nam navrtali iba 10m a chceli vtedy 1400sk za meter.
ale to je uz davnejsie
Ferdosondo
28.06.11,04:53
U mňa bol vŕtač a prútikár v jednej osobe. Chcel som vŕtanú studňu tak do 15m. Mám tiež ílvotú pôdu. On tvrdil, že do 15m je vrtať zbytočné. Nachádza sa tam iba povrchová voda. Takýto vrt má malú výdatnosť pri priemere vrtu 20cm, pretože sa pri väčšom odbere rýchlo vytiahne a len pomaly dotečie. Okrem toho sa často stáva, že voda zmizne úplne a je nemožné studňu prehľbiť.
Vravel že treba vŕtať najmenej do 40m, kde je andezit v ktorom sú praskliny a v nich prúdi voda. Takýto vrt má už dostačujúcu výdatnosť.
Keď som si však zrátal náklady na vyvŕtanie, čerpadlo... + náklady na čerpanie vody z takej hľbky, tak mi to nestálo za to(vodovod máme).
Či mal pravdu, alebo to bola snaha viac zarobiť neviem.
81janka
28.06.11,10:26
U nás bol aj prútikár a označil miesta, kde nájdeme vodu a v akej hĺbke (od 5 do 13 metrov). Problém je však s tým ílom, pretože, keď chlapi nabíjali, íl upchával otvory v rúre, a tak sa k vode nedostali. Vŕtači nám však hovoria, že vŕtať pod 60 metrov nemá zmysel (nerozumiem, keďže v dome o kúsok vyššie malo zmysel navŕtať 18 metrov...:confused:). Pre nás je však otázka studne veľmi dôležitá, lebo štátnu vodu nemáme...
miloslav13
28.06.11,13:19
ked ratam len vrt tj cca 50€ za 1meter vrtu pri 60m = 3000€ + hadice, cerpadla, ... to mi chces povedat ze za max 3000 ti nikto nenapoji statnu vodu?
majkii
28.06.11,16:54
V Martine neviem, ale v Žiline je napr. INGEO, ďalej v Belej je vtrná firma Geovrty Hudec, dobré skúsenosti sú aj Ing. Hajčíkom z Brvnišťa (pri PB) má niekoľko súprav, pokiaľ by mal cestu okolo dá sa dohodnúť aby si neučtoval cetovné náklady.
Inak teraz sú zastavené prieskumy pre diaľnice takže vrtné firmy nemajú toľko zákazok nemal by byť problém.
S tou hĺbkou vrtov je to otázne, záleží od horninového prostredia.
81janka
29.06.11,11:05
ked ratam len vrt tj cca 50€ za 1meter vrtu pri 60m = 3000€ + hadice, cerpadla, ... to mi chces povedat ze za max 3000 ti nikto nenapoji statnu vodu?
Nenapoji, pretoze treba tahat potrubie cca 300 m a obec "ma problemy" s vykupovanim pozemkov (hoci vieme, ze keby nechcela, tak asi nema). Problem je asi predovsetkym v tom, ze sme tam (zatial) sami - ako aj s elektrikou... Ale to je uz nastastie v pohode.
81janka
29.06.11,11:06
V Martine neviem, ale v Žiline je napr. INGEO, ďalej v Belej je vtrná firma Geovrty Hudec, dobré skúsenosti sú aj Ing. Hajčíkom z Brvnišťa (pri PB) má niekoľko súprav, pokiaľ by mal cestu okolo dá sa dohodnúť aby si neučtoval cetovné náklady.
Inak teraz sú zastavené prieskumy pre diaľnice takže vrtné firmy nemajú toľko zákazok nemal by byť problém.
S tou hĺbkou vrtov je to otázne, záleží od horninového prostredia.
Velmi pekne dakujem za kontakty, idem ich vyskusat...
Palusko.sk
29.06.11,13:44
Tych 60 metrov je uplna blbost. Mne vrtali v ilovitej pode, 12 metrov a narazili na 2 kolektory, jeden v 7m druhy v 11m, vydatnost cca 1.3l/s. Vsetko zavisi od geologickych pomerov, a tie su vsade ine! takze tvrdit ze do ilu treba 40-60m je uplne neopodstatnene, a aj v tom najhorsom podlozi je to extrem, na rovine do tych 15m byva voda, inde maximalne 25-35 metrov.
Samozrejme su lokality kde voda nebude vobec, ale to je skor vynimocne.
Ajk&
29.06.11,13:47
www.engeo.sk
81janka
30.06.11,11:08
Tych 60 metrov je uplna blbost. Mne vrtali v ilovitej pode, 12 metrov a narazili na 2 kolektory, jeden v 7m druhy v 11m, vydatnost cca 1.3l/s. Vsetko zavisi od geologickych pomerov, a tie su vsade ine! takze tvrdit ze do ilu treba 40-60m je uplne neopodstatnene, a aj v tom najhorsom podlozi je to extrem, na rovine do tych 15m byva voda, inde maximalne 25-35 metrov.
Samozrejme su lokality kde voda nebude vobec, ale to je skor vynimocne.
Presne to si myslim aj ja. Ak vsade v okolí je voda do 20 metrov, u nás to nebude 60. Vsetky studne v obci su do 20 m. A to nemusim byt superodbornik na hydrogeologiu, aby mi toto bolo jasne. Obavam sa, ze to bude predsalen iba o zarobku... Nikto z nich sa tam totiz nebol pozriet, iba telefonicky tvrdili, ze to bude problem. Avsak problem asi v tom, ze do ilu vrta ako do masla a za hodinu nema co robit...:mad:
81janka
30.06.11,11:09
Este raz vdaka vsetkym za kontakty, termin mame dohodnuty na buduci tyzden, tak som zvedava...
holub3569
06.08.11,08:15
Ahoj,
zohnala si ten kontakt a ako si spokojná? Tiež potrebujem v Tomčanoch vyvrtať. Daj mi info. Dík
81janka
07.08.11,12:19
Ahoj,
zohnala si ten kontakt a ako si spokojná? Tiež potrebujem v Tomčanoch vyvrtať. Daj mi info. Dík
Áno, zohnala, no napokon, tí, čo boli dohodnutí opäť "odskočili" (dôvod neznámy) a len pred dvomi týždňami nám navŕtali - iní. Ku kontaktu sme sa dostali celkom náhodou - boli to chlapci z Kysúc a v Diakovej vŕtali asi 10 studní, cestou na Oravu (čakalo ich tam ďalších 14 - alebo naopak, už si nepamätám) sa potom zastavili na Karvaša a potom u nás. Meno si nepamätám, ale tel. je 0905 66 33 33 - pozri aj stránku www. vrtanie-studni.eu - to sú oni. Svoju robotu si odviedli perfektne, boli zlatí. Skús sa ozvať, možno, keď budú mať kšetf niekde v okolí Martina, odskočili by (ako nám). Podľa toho, čo hovorili, do konca roka majú čo robiť, ale ochotne posunie ďalej a dá veľa iných kontaktov.
P.S. Vŕtanie samo o sebe bolo trochu šokovou terapiou, ale našli sme, navŕtali sme a studňu máme do 20 metrov. :)
lukas234
04.03.16,10:02
Dobry den, neviem ci je este tato tema aktualna pre Vas, ale mozem Vam odporucit pana Jurkovica, ktory ma kvalitnu techniku aj bohate skusenosti na vŕtanie studní. Najdete ich kliknutim sem vŕtanie studní (http://www.studnevrty.sk/)