marysyki
12.01.06,12:16
Vie mi niekto poradiť, či a aké štipendiá sa zdaňujú? (§9, písm. k zákona o dani z príjmu) Vysielame a prijímame študentov, doktorandov i učiteľov, ktorí dostávajú štipendiá. Máme projekty v oblasti vzdelávania ale aj v oblasti vedy a výskumu. Kedy sa štipendium berie ako to, ktoré je oslobodené od dane, a kedy už nie? Kde je tá hranica? Niektorí doktorandi okrem štipendia v zahraničí ešte poberajú aj doktorandské štipendium na domácej univerzite, niektorí nie. Väčšina pracuje na medzinárodných projektoch.
marysyki
18.01.06,15:26
Prosím, ak niekto vie niečo k tejto téme, napíšte.
oref
17.02.07,14:25
Nemáte niekto skúsenosti s touto problematikou???
Zuziana
17.02.07,16:02
§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(2) Od dane sú oslobodené aj


k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, vyšších územných celkov a štátnych fondov vrátane nepeňažného plnenia okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu príjmu alebo v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a6,
JankaO
17.02.07,16:38
Vie mi niekto poradiť, či a aké štipendiá sa zdaňujú? (§9, písm. k zákona o dani z príjmu) Vysielame a prijímame študentov, doktorandov i učiteľov, ktorí dostávajú štipendiá. Máme projekty v oblasti vzdelávania ale aj v oblasti vedy a výskumu. Kedy sa štipendium berie ako to, ktoré je oslobodené od dane, a kedy už nie? Kde je tá hranica? Niektorí doktorandi okrem štipendia v zahraničí ešte poberajú aj doktorandské štipendium na domácej univerzite, niektorí nie. Väčšina pracuje na medzinárodných projektoch.



Od dane sú podľa § 9 odst. 2.písm. k. oslobodené štipendiá, ktoré sú vyplácané na základe napr. vyhlášky MŠMTV SR č. 326/1990 Zb. o poskytovaní štipendií študentom vysokých škôl. Doktorandské štipendium poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, nie sú oslobodené od dane a považujú sa za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP.
oref
17.02.07,19:41
Veľmi pekne ďakujem ža odpovede. Mám klienta, ktorý ma pracovný pomer na Slovensku a v mesiacoch 05-11/2006 bol na pobyte v Juhoafrickej republike, kde mu bolo poskytnuté štipendium. U zamestnávateľa na Slovensku mal v tomto čase neplatené voľno. Podľa neho z tohto štipendia neboli v JAR platené žiadne dane ani odvody.

Ak sa nemýlim, na Slovensku to teda je príjem podliehajúci dani z príjmov zo ZČ?