doktor01
27.06.11,21:26
Koľko ma bude stáť obnovenie dedičského konania po mame. Od dedičského konania uplynulo 12 rokov a teraz sme objavili účet s akciami (pozostatok z kupónovej privatizácie). Momentálne sa nevieme dopátrať k hodnote tých akcii (lebo to dokáže zistiť len majiteľ akcii – v tomto prípade už zomrelá osoba), ale predpokladáme, že sú bezcenne. Ide nám len o zrušenie účtu a kvôli tomu sa musí obnoviť dedičské konanie, aby bolo vôbec možne zrušiť tento účet. Chceme to dať do poriadku aby sa nám to nevypomstilo po x rokoch v rámci poplatkov za vedenie účtu + pripadne sankčných poplatkov. Riešil niekto takúto situáciu?
doktor01
28.06.11,13:39
Pomôže niekto?
Oliwa
28.06.11,15:59
Tak to by zaujímalo aj mňa... Svokra je nebohá, deti CP neprededili a sem-tam nájdeme v schránke výpis zo SCP, ale súrodenci to nemajú snahu riešiť...
doktor01
03.07.11,17:23
Fakt nik nepomôže?
bubkoch
03.07.11,17:44
znamy nedavno riesil rovnaky problem ... dopatrat sa k hodnote akcii vraj da len cez notara po obnove dedicskeho konania, za cca 66€ poplatok, inak nie ...
tak teraz caka a rozmysla ci sa oplati obnovit dedicske, kedze netusi ci akcie maju hodnotu aspon toho poplatku
travina
04.07.11,19:00
znamy nedavno riesil rovnaky problem ... dopatrat sa k hodnote akcii vraj da len cez notara po obnove dedicskeho konania, za cca 66€ poplatok, inak nie ...
tak teraz caka a rozmysla ci sa oplati obnovit dedicske, kedze netusi ci akcie maju hodnotu aspon toho poplatku

Tiež rozmýšľam o obnove dedičského konania - po ockovi, zaujímal by ma ten poplatok - 66 eur bez ohľadu na to o aké dedičstvo sa jedná?
akurat
23.08.11,13:39
tak to isté zaujíma aj mňa...objavili sme po otcovi na 99,99% bezcenné akcie z kupónky - 6 rokov po vysporiadaní dedičstva...hmmm, teraz by bolo nutné obnoviť konanie? Len aby nás "nedobehli" o 2-3 roky poplatky z registra cenných papierov?
onufer
17.10.11,08:16
Pripajam sa k ostatnym. To naozaj nikto neporadi kolko tento špás bude stáť ? Tiez som objavil tzv. bezcenne cenne papiere po starom otcovi a rad by som sa ich zbavil. Zaujimavo mi odpovedal chlapik na RMsysteme ked som sa ho spytal co mam urobit, ked mi pride poplatok za vedenie uctu. Vraj "takyto pripad nikdy neriesili", ale "mrtvy uz zaplatit nemoze, no a kedze to neprebehlo dedicskym konanim on by neplatil". Bohuzial slovenska realita skor naznacuje, ze vas s najväcsou pravdepodobnostou navstivi znicoho nic exekutor. Takze by som to rad vybavil aj za cenu toho, ze poplatok za obnovenie dedicskeho konania bude niekolkonasobne vyssi ako hodnota tych papierov.
Janarma
18.11.11,09:16
Prosím Vás, my máme podobný problém.

Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.

Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?

Ďakujem veľmi pekne!
Janarma
20.11.11,19:14
Prosím Vás, my máme podobný problém.

Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.

Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?

Ďakujem veľmi pekne!

Prosím, prosím, poradíte nám?
luja5
21.11.11,10:01
Prosím Vás, my máme podobný problém.
Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.
Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?
Ďakujem veľmi pekne!
K prevodu cenných papierov na FNM - môžeš si to pozrieť napríklad na stránke http://www.akciebezhodnoty.sk/ - Otázky k prevodu cenných papierov - "Zdedil som cenné papiere, o ktoré nemám záujem. Ako mám postupovať?". Je tam o.i. uvedený nevyhnutný postup, ak cenné papiere nie sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, ktorý potvrdzuje správnosť informácie o potrebe obnovy dedičského konania. Na stránke sú aj ďalšie informácie, napríklad ako má postupovať ten, kto by cenné papiere zdedil, tiež odkazy na iné stránky, telefónne čísla ...
Vlastas
21.11.11,10:13
Mňa by zaujímalo, aké sú poplatky pri obnovení dedičského konania. Nie sú to akcie ale sa objavila nejaká pôda a mama to chce dať do poriadku (je to dedičstvo po bratovi). Čo všetko je potrebné a aký je postup pri obnove dedičského konania. (Priložte nejaký vzor)- vopred ďakujem.
arizona
21.11.11,10:24
Nieco z netu ohladne zdedenych cennych papierov

Zdedil som cenné papiere, o ktoré nemám záujem. Akým spôsobom ich môžem previesť na FNM?
Pokiaľ ste zdedili cenné papiere a máte záujem o ich bezodplatný prevod na FNM, musia byť splnené nasledovné podmienky :

cenné papiere zomrelého musia byť zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve (musíte predložiť originál alebo úradne overenú fotokópiu osvedčenia o dedičstve) a v tomto osvedčení o dedičstve musí byť uvedené, ktorý dedič (dedičia) dedí cenné papiere zomrelého;

pozn.: v prípade, ak cenné papiere nie sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, je nevyhnutné obnoviť dedičské konanie a dosiahnuť zahrnutie cenných papierov ako novoobjaveného dedičstva do osvedčenia o dedičstve;

dedič musí uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet – je potrebné, pokiaľ nemáte otvorený účet, aby ste si tento účet otvorili a následne uskutočnili prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet (za otvorenie majetkového účtu a prechod cenných papierov dedič platí poplatky podľa cenníka CDCP resp. člena CDCP – poplatky za vedenie účtu zomrelého, otvorenie účtu dediča a prechod cenných papierov síce musí dedič uhradiť, avšak následne môže dedič požiadať FNM o preplatenie týchto poplatkov. FNM nebude preplácať notárske poplatky spojené s obnovením dedičského konania resp. poplatky spojené s overovaním dokumentov;

pozn.: v prípade, ak cenné papiere sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, avšak dedič ešte neuskutočnil prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet a účet zomrelého vedie CDCP , môže dedič na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve na pracovisku Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM – S Market požiadať výlučne o výpis z účtu zomrelého, nebude mu však umožnené spraviť bezodplatný prevod cenných papierov z účtu zomrelého na FNM;

v okamihu, keď dedič bude mať zdedené cenné papiere na svojom účte, môže uskutočniť bezodplatný prevod cenných papierov na FNM.


Zhrnutie k zdedeným cenným papierom : V prípade zdedených cenných papierov, nie je možné uskutočniť ich priamy prevod z účtu zomrelého na FNM. Vždy je potrebné najprv uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na účet dediča a až potom bezodplatný prevod cenných papierov z účtu dediča na FNM!
VIAC : http://www.natfund.gov.sk/index.php/sk/bezodplatny-prevod-cp-na-fnm-sr/otazky-a-odpovede.html
luja5
21.11.11,15:18
Prosím Vás, my máme podobný problém.
Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.
Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?
Ďakujem veľmi pekne!
Predpokladám, že ide o zistenie existencie účtu CP neb. sestry až po právoplatnom ukončení dedičského konania po neb. sestre, t.j. o novoobjavený majetok (z toho som vychádzala aj v mojom príspevku č. 11) a ešte dopĺňam k poplatkom:
Podľa položky 18a písm. b) sadzobníka súdnych poplatkov (príloha zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov) poplatok za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku súdom je 1% z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6,50 eura, najviac 165,50 eura.
Treba tiež počítať s odmenu notárovi (notárskym poplatkom), na ktorú má notár nárok za úkony vykonané v dedičskom konaní podľa vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov.
(anaja)
12.12.11,19:42
cez tento link sa da pozriet ci je ucet cenny alebo bezcenny


https://www.cdcp.sk/prevodFNM/
Mravec17
30.01.12,08:16
Mňa by zaujímalo, ako je to s (bezcennými) cennými papiermi, keď som ich pri dedičskom konaní odmietol. Teraz mi však prišla faktúra za vedenie účtu CP na meno mojich rodičov. Vie mi niekto v tomto poradiť, či mám tu faktúru zaplatiť alebo to nechať tak.
arizona
30.01.12,08:22
Odmietol si cele dedicstvo?
Ci iba cenne papiere zdedil niekto iny? Treba tu fakturu odovzdat tomu, kto tie papiere zdedil.
Mravec17
30.01.12,08:44
Odmietol som cenné papiere a papiere nezdedil nikto.
great.zv
30.01.12,10:11
máme podobný problém.. pri dedičskom konaní po bratovi sme poskytli info, že cenné papiere - kupónku - brat vložil do fy v ktorej pracoval. teraz po 12 rokoch prišiel výpis... čo s tým?
mkatka
30.01.12,10:50
Riešim podobný problém. Nakoľko dedičské konanie už prebehlo, musela som požiadať súd o obnovu konania kvôli bezceným "cenným" papierom.
Súdny poplatok bol 6,50 eur. Odmietnuť môžeš len celé dedičstvo, nedá sa to čiastočne; že niečo chcem a niečo nechcem.
siso
30.01.12,11:39
Aj ja riešim problém s bezcennými CP po mojej mame, ktorá je 5 rokov po smrti.
Nakoľko mi notárka povedala približnú cenu cca 70 eur za prevod vlastne veľkej nuly, takto z bezcenných CP urobím CP ozaj cenné . Chválim štát, teda jeho legislatívcov ako to zase krásne vymysleli. Raz darmo, sú tam vysoko študovaní ľudia, ktorí presne vedia, čo robia.
A nás ostatných vraj neznalosť zákona neospravedlňuje!!!
Momentálne mám len dilemu, či ozaj otvárať toto konanie alebo čakať , či nebudú predmetné cenné papiere zrušené z dôvodu výmazu spoločnosti z OR , nakoľko predmetná firma je od r.1999 v konkurze. Taktiež už teraz je zrejmé, že poplatok za vedenie účtu za rok 2012 bude 10 eur bez DPH (r.2011 8 eur), no a forma následného vymáhania nedoplatkov cez rôzne sankcie až po exekúciu tiež nie je celkom nereálna.
Takže pravdepodobne si zistím celkovú kalkuláciu u notára, absolvujem a zaplatím dedičské konanie, objednám sa na pošte na bezplatný prevod vtedy už cenných papierov, poplatok za znovuotvorenie účtu v CDP mi vraj vrátia následne a dúfam že to do 31.12.2012 stihnem. Existuje ešte iný lacnejší postup?
great.zv
31.01.12,08:22
:(súdny poplatok... aj notár si dá zaplatiť... kto nám tieto výdavky vráti?... FNM?:confused:
permon27
31.01.12,18:55
zistoval niekto ako to s "povinnostou" obnovenia dedicskeho konania je? kedze o novoobjaveny majetok v podobe bezcennych cennych papierov nemam zaujem tak nemam dovod podavat ziadost na sud na obnovenie dedicskeho konania! a kde v zakone sa pise ze je to moja povinnost podat navrh!

Občiansky súdny poriadok - Zákon č. 99/1963 Zb.
§ 175x
(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy, môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.

co sa tyka poplatkov za vedenie uctu popripade urokov z omeskania za ich neplatenie su dlh na ktory sa podla horeuvedeneho zakona konanie o dedicstve nevykona!!!

a este jedna vec:
dedic zodpoveda do vysky ceny nadobudnuteho dedicstva - na dedica prechadzaju len tie dlhy, ktore vznikli za porucitelovho zivota...
siso
02.02.12,10:28
Ja som sa práve pýtala zatiaľ len jednej notárky na moju povinnosť ako jedinej zákonnej dedičky predediť tieto bezcenné papiere. Bolo mi povedané, že buď ako dedič zo zákona ( som sama , brat i otec zomreli) prededím všetkom alebo všetko odmietnem. Tak neviem, asi sa musím obrátiť na právnika, ktorý sa zaoberá rodinným právom alebo na koho vlastne. Bola som v tom, že notár je v týchto veciach dostatočne odborne zdatný.
A taktiež veta:... ak sa objaví iba dlh, konanie sa nevykoná. - bezcenný CP je vo FNM vedený v nominálnej hodnote aj keď trhová je nula. Ale ani nula nie je dlh, tým sú len prípadné nezaplatené poplatky a sankcie. Tak čo vlastne s tým robiť?
Viete poradiť?
Inak ma vrcholne rozčuľuje, že takáto vec, ktorá sa týka veľkej skupiny občanov nebola riešená právnikmi tohto štátu. Alebo vlastne toto je riešenie ako zhodnotiť nulu????? Lebo ak chcem mať pokoj a nemínať energiu na skúmanie veci, peniaze zo mňa dostatnú tak či tak. Skrátka geniálne!!
watchdog
05.02.12,18:00
Popis situacie: Manzelka zdedila po zomrelom bezcenne cenne papiere (BCP). Ma pravoplatne osvedcenie o dedicstve kde je urcena ako dedic BCP. Ma vypis uctu z CDCP zaslany zomrelemu. Nema ucet v CDCP. Napiste mi prosim Vas polopatisticky postup ako postupovat.
Prestudoval som uz vsetko ale nikde to nie popisane tak aby som tomu porozumel.
Zaujimama ma najma postup ako vytvorit ucet v CDCP? Da sa to len osobne v Bratislave alebo sa to da aj prostrednictvom clenov CDCP (teda vacsiny bank).

Dakujem pekne za radu
permon27
07.02.12,17:47
Vsetko vam povedia na poste... Najskor s pravoplatnym rozhodnutim o dedicstve na postu , odtial k obchodnikovy s cennymi papiermy (su to napr.banky, v mojom pripade som bol vo VUB kde uz vedeli co a ako). Tam mi museli vytvorit majetkovy ucet na obchodovanie s CP (mali podmienku ze som si musel vytvorit aj bezny ucet, za jeho vytvorenie, zrusenie mi poplatky nebudu vratene). V banke vybavili nasledne prevod, a potom zrusenie majetkoveho uctu (3 navstevy banky, trvanie cca 1mesiac). Z banky mi poslali potvrdenia o zaplateni poplatkov za prevod a s tymito potom znova na postu kde spisali ziadost na FNM o vratenie poplatkov. Poplatky cca 30 eur mi budu vratene az v 1 polovici roku 2013!!! :)
permon27
08.02.12,16:42
O tom ze v tychto pripadoch nieje obnovenie dedicskych konani potrebne rada pravnika v odvysielanych Televíznych Novinach TV Markiza - 07.02.2012 19:00 cca od 18minuty.
archiv:
http://voyo.markiza.sk/produkt/spravodajstvo/1727-televizne-noviny-07-02-2012-19-00
dolce
08.02.12,19:35
Zoznam spoločností a bánk, ktoré sú členom CDCP, t.z. uskutočníte cez nich všetky úkony ako zriadenie účtu majiteľa cp, prevod, prechod cp atď: http://www.cdcp.sk/general/cinnost.php

Ak ste zdedili akcie ktoré hodnotu majú a je ich vyšší počet ks, stále vám výpisy chodia na zomretú osobu, pritom máte účet v CDCP, odporúčam realizovať si prechod cez tlačivo F15, overiť podpis, priložiť overené ded.rozhodnutie, zaslať na adresu CDCP a akcie budú vaše. Poplatky sú pár eurové záležitosti. Oslovte potom akciovú spoločnosť ktorej akcie patria, že máte záujem predať ich za trhovú cenu.

V prípade prevodu na FNM tu toho bolo popísané dosť - je to možné len cez Sl.poštu alebo RMS-Market.
dolce
08.02.12,19:46
tlačivá CDCP s popisom: http://www.cdcp.sk/general/sluzby.php

a pokiaľ akcie neboli zahrnuté do dedičského konania a sú bezcenné, tak nepreberať poštu, faktúru neplatiť, nie ste povinný ded.konanie obnoviť len preto, že prišiel nejaký list, ktorý vlastne neprišiel vám...ak sa mýlim, tak mi to vyvráťte...
tienik
09.02.12,07:23
pravnik pto povedal jasne, dlhy vzniknute PO smrti osoby nespadaju do dedistva. Oni v principe ani vzniknut nemozu, lebo komu poslali tu fakturu? Uz nejestvujucej osobe. Tam proste zanikla jedna zmluvna strana a mozu tak maximalne na usiach stojku robit, ani to im nepomoze. A sa mi pacilo to zdovodnenie - ze o smrti nevedia, lebo nie su prepojeny - to povie v roku 2012 riaditel nejakej firmy? Ked aj moj vysavac je pomaly prepojeny z hriankovacom a nie to este statne organy.

Veru ludia, nebojte sa konca sveta v 2012, dojdite len pekne na slovensko, tu sme 100 rokov pozadu, takze kludne dozijete.
tienik
09.02.12,07:24
A sa tesim ked za to zacnu chodit doporucene, alebo do vlastnych ruk upomienky, to budu pred cintorinmi take zapchy z postarskych aut ze ani 1.11. sa nechyta
luja5
09.02.12,09:15
Asi mimotemy, ale vo svojej podstate mi to asociuje (aj keď možno nie práve najporovnateľnejšie z hľadiska platnej legislatívy pre jednotlivé prípady) prípady neprededenej pôdy, napríklad evidovanej ako pozemky nezistených vlastníkov. Máme to v rodine po babke, ktorá je preukázateľne zapísaná na viacerých LV s titulom "nezistený vlastník" rovnako, ako bola zapísaná na iných LV s prededenými pozemkami a neviem si predstaviť, ako by sa mali-museli dediči po babke (z ktorých už viacerí tiež nežijú a žijúci dediči sú z ďalších pokolení) zaoberať neprededenými pozemkami napríklad v súvislosti s daňovou povinnosťou ...
A tak rozmýšľam - po mnohých rokoch sa neprededené pozostatky z kupónovej privatizácie stanú pozostatkami "nezistených" vlastníkov - majiteľov účtov ...... či ako ... :confused: ?? Niektorí dediči ani nemusia vedieť, že ich predkom niečo z CDCP prišlo, ak na adrese predkov už roky bývajú cudzí ľudia ... :rolleyes: