Dana K.
12.01.06,13:28
Neviete niekto poradiť čo robiť v takom prípade, keď som pracovníčke po skončení MD preplatila nevyčerpanú dovolenku,hoci hneď nastupovala na RD a po skončení RD pracuje ďalej. Viem,že som to urobila nesprávne,ale vtedy som mala mylné informácie a teraz by som to chcela nejako opraviť. Môže mať počas MD/RD príjem? Napr. nejaké odmeny z obratu, alebo zisku za predchádzajúci rok? Alebo to nechať tak a tajne dúfať,že nepríde žiadna kontrola?
Ďakujem.
cepeva
12.01.06,13:25
Ahoj.
Neviem ako by som to vyriesila, lebo je problem, v ktorom roku si jej to takto ustedrila :)
Pri rodicovskom prispevku myslim, ze tento rok to platilo, si mohla mat aj prijem a dostavala si ho.
Ty si jej z toho zrazila socialku, dan aj zdravotne, vsak?
Alebo jej to dat ako rocnu odmenu, ktoru jej schvalil riaditel.
Alebo jej to strhnut ako neopravnene vyplatene plnenie.
Alebo jej to zakamuflovat ako cerpanie dovolenky medzi materskou a rodicovskym prispevkom, no neviem, ci sa to este takot da spravit.
Inak ma to celkom zaujima ako by to riesili ostatni, pretoze nie je to jednoducha zalezitost, najma z mojho pohladu.
Dana K.
12.01.06,13:29
Ahoj.
Neviem ako by som to vyriesila, lebo je problem, v ktorom roku si jej to takto ustedrila :)
Pri rodicovskom prispevku myslim, ze tento rok to platilo, si mohla mat aj prijem a dostavala si ho.
Ty si jej z toho zrazila socialku, dan aj zdravotne, vsak?
Alebo jej to dat ako rocnu odmenu, ktoru jej schvalil riaditel.
Alebo jej to strhnut ako neopravnene vyplatene plnenie.
Inak ma to celkom zaujima ako by to riesili ostatni, pretoze nie je to jednoducha zalezitost, najma z mojho pohladu.

Bolo to ešte v roku 2003. A išli z toho všetky odvody aj dan. Bol to prvý krát, čo som riešila odchod na MD a preplatenie dovolenky, preto som sa spoľahla na ústne rady od inej "účtovníčky". Na to,že to tak nemalo byť som prišla až teraz, keď som si to prečítala na Porade.
Tweety
12.01.06,13:31
Bolo to ešte v roku 2003. A išli z toho všetky odvody aj dan. Bol to prvý krát, čo som riešila odchod na MD a preplatenie dovolenky, preto som sa spoľahla na ústne rady od inej "účtovníčky". Na to,že to tak nemalo byť som prišla až teraz, keď som si to prečítala na Porade.
No, tak to je zlé, ponížili ste si zisk roku 2003 neoprávnene a teda zaplatili nižšiu daň ako skutočne mali.;)
cepeva
12.01.06,13:37
No, tak to je zlé, ponížili ste si zisk roku 2003 neoprávnene a teda zaplatili nižšiu daň ako skutočne mali.;)
V Zakonniku prace je, ze dovolenka sa preplaca len pri ukonceni pracovneho pomeru, ale ak by sa riaditel rozhodol ju preplatit a podlozil to pisomnym rozhodnutim, nemohlo by to byt OK.
Su to len moje spekulacie. Nie som pravnik.
Dana K.
12.01.06,13:38
No, tak to je zlé, ponížili ste si zisk roku 2003 neoprávnene a teda zaplatili nižšiu daň ako skutočne mali.;)

A keby som jej opravila výplatnú pásku, kde by nebola nevyčerpaná dovolenka, ale nejaká odmena za rok 2002?
cepeva
12.01.06,13:39
A keby som jej opravila výplatnú pásku, kde by nebola nevyčerpaná dovolenka, ale nejaká odmena za rok 2002?
Myslim, ze tiez by si potrebovala aspom nejaky dokument od toho, kto by jej taku odmenu mohol dat - napr. riaditel. Aby si to potom ty neniesla cele na pleciach :)
Dana K.
12.01.06,13:43
Myslim, ze tiez by si potrebovala aspom nejaky dokument od toho, kto by jej taku odmenu mohol dat - napr. riaditel. Aby si to potom ty neniesla cele na pleciach :)

Získať papier od šéfa nie je problém, aj s tou pracovíčkou sa dá dohodnúť na všetkom, len neviem, ako to urobiť čo najlepšie.
Tweety
12.01.06,13:55
Získať papier od šéfa nie je problém, aj s tou pracovíčkou sa dá dohodnúť na všetkom, len neviem, ako to urobiť čo najlepšie.
Na tvojom mieste by som to dala ako odmenu, s poznámkou niekde v karte, že pri skutočnom čerpaní dovolenky a potom jej preplatení, jej tú odmeny odrátaš. Nie je to celkom kóšer ale dá sa to.;)
cepeva
12.01.06,13:56
Len neviem, ci potom by jej nemali kratit materske. Ale to by jej kratili aj vtedy, ak by to bola preplatena dovolenka. Peniaze ako peniaze.
Tak by som to spravila ako odmenu.
Asi tak by to mohlo byt najcistejsie :)
Este by som poziadala o pomoc pravnika alebo sa mozno k tomu este niekto vyjadri a moju uvahu mi vyvrati.
ajobs
12.01.06,15:00
Inak nie je v Zakonniku prace napisane, ze dovolenka sa preplaca pri ukonceni pracovneho pomeru. Ale ak by sa riaditel rozhodol ju preplatit a podlozil to pisomnym rozhodnutim, tak by to mohlo byt OK.
Su to len moje spekulacie. Nie som pravnik.

Dovolenku môžeš preplatiť iba pri ukončení pracovného pomeru ( § 116, ods.2 ZP ).
cepeva
12.01.06,15:05
Ja viem, ze je to tam tak. Teraz ked som si precitala svoju odpoved, tak som napisala blbost.
Na konci vety mal byt otaznik.
Alebo radsej to vezmem naspat a zmenim.
Velettka
18.01.06,10:36
Budem preplácať zamestnankyni po rodičovskej dovolenke nevycerpanu dovolenku v januárovej mzde. Počíta mi to len odvod do zdravotnej a UP do sociálnej. Je to tak správne, iba tieto odvody sa s toho platia?
Okrem tej preplatenej nevycerpanej dovolenky nemá ziadny iný príjem v tej mzde.
Velettka
18.01.06,11:21
nikto mi nevie povedat, ci to je spravne? prosim ....
Barbara
18.01.06,11:37
nikto mi nevie povedat, ci to je spravne? prosim ....


je to správne- aj z preplat. dovolenky sa platia všetky odvody:)
vladan
18.01.06,12:08
Budem preplácať zamestnankyni po rodičovskej dovolenke nevycerpanu dovolenku v januárovej mzde. Počíta mi to len odvod do zdravotnej a UP do sociálnej. Je to tak správne, iba tieto odvody sa s toho platia?
Okrem tej preplatenej nevycerpanej dovolenky nemá ziadny iný príjem v tej mzde.

ja len rýchlo - otázka: táto zamestnankyňa končí pracovný pomer, že jej preplácaš nevyčerpanú dovolenku?
Velettka
18.01.06,13:20
prepáč, nebola som tu ... áno končí pracovný pomer. Skončila sa jej rodičovská a ona je už 2 roky odsťahovaná úplne inde, takzže by nemohla dochadzat do prace, tak sa dohodla zo zamestnávateľom na vypovedi.
Velettka
18.01.06,13:26
práveže mne neráta všetky odvody, len ÚP do sociálnej .....
zdravotné mi je jasné, to mi ráta vsetko ... Len ma zaujíma či okrem ÚP do sociálnej musím odviesť aj niečo iné do sociálnej ....



je to správne- aj z preplat. dovolenky sa platia všetky odvody:)