Simi01
28.06.11,09:32
Ahojte poprosila by som Vás o radu, či ide o opakované dodanie služby na účely DPH:

- prenajímame dopravný prostriedok firme v MR plátcovi DPH. Nájomná zmuva je na celý rok 2011, ale dopravný prostriedok využívajú podľa potreby niekoľko dní v mesiaci napr. 3 dni ho používajú, potom nám ho vrátia na 4 dni, potom si ho zase požičiavajú atď . Zmluvne je dohodnutá suma za 1 deň požičania a fakturácia po ukončení štvrťroka t.j. posledný deň, podľa priloženého zoznamu vypožičania to znamená, že každý štvrťrok sa faktúruje iná suma .
Ide o opakované dodanie služby, aj keď nebol nájom uskutočnený celý mesiac? Alebo by sme mali faktúrovať mesačne podľa priloženého zoznamu vypožičania? Faktúrujeme bez DPH podľa §15 ods.1 dlhodobý prenájom t.j. bez DPH.
betka
28.06.11,08:05
Prenájom dopravného prostriedku nie je predmetom dane v SR

Toto všetko je o zmluve.
Ak máte, že NZ sa uzatvára na obdobie 1.1.2011-31.12.2011 dávate do súhrnného výkazu za 4.Q 2010.

Ak by ste mali zmienku v zmluve o nejakých čiastkových plneniach, potom by boli súhrnné výkaty Q.

Ide o službu s miestom dodania v MR 15/1, t.j. kde má príjemca služby svoje sídlo....

Ak prijmete platbu vopred, (v sr by vznikala DP prijatím platby) pozor na súhrnné výkazy
Simi01
28.06.11,08:13
Ďaujem za odpoveď, myslela som si to, všetko je predmetom zmluvy.

Ešte raz ďakujem
SAIVI
25.07.11,08:17
Informácia k uplatňovaniu vykonávacieho nariadenia Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011,ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty

Článok 38 až 40 - prenájom dopravných prostriedkov
V týchto článkoch sa vymedzuje, čo sa rozumie dopravným prostriedkom na účely jehoprenájmu, určuje sa miesto, kde sa dopravný prostriedok skutočne dá k dispozícii zákazníkovi a spresňuje sa postup v prípade, ak po sebe nasledujú viaceré zmluvy týkajúce sa nájmu dopravných prostriedkov. Do článku 38 je premietnuté aj ustanovenie článku 10 nariadenia Rady (ES) č. 1777/2005, pričom je aktualizované vzhľadom na nové pravidlá miesta dodania služby nájmu dopravných prostriedkov.
V zmysle článku 39 nariadenia nemá prekročenie zmluvne určenej doby krátkodobého prenájmu z dôvodu vyššej moci vplyv na určenie trvania nepretržitej držby alebo používania dopravného prostriedku.
Ak sa na prenájom toho istého dopravného prostriedku vzťahujú zmluvy medzi tými istými stranami nasledujúce po sebe, doba trvania je doba nepretržitej držby alebo používania tohto dopravného prostriedku na základe všetkých týchto zmlúv posúdených ako celok. Trvanie zmluvy alebo zmlúv o krátkodobom prenájme, ktoré predchádzajú zmluve považovanej za dlhodobú, sa nespochybňuje za predpokladu, že nedochádza k zneužitiu.
Zmluvy medzi tými istými stranami nasledujúce po sebe a týkajúce sa rôznych
dopravných prostriedkov sa nepovažujú za zmluvy nasledujúce po sebe.

Príklad
Český podnikateľ identifikovaný pre DPH v ČR si v Bratislave prenajal motorové vozidlo od slovenského platiteľa dane na 25 dní. Prenajímateľ odovzdal motorové vozidlo nájomcovi v Bratislave a český podnikateľ uhradil cenu nájmu pri prevzatí motorového vozidla. Ide o krátkodobý nájom dopravného prostriedku s miestom dodania v tuzemsku.
Pred ukončením nájmu český podnikateľ požiadal o predĺženie prenájmu motorového vozidla o ďalších 10 dní. Prenajímateľ a nájomca uzavreli novú zmluvu o nájme toho istého motorového vozidla na ďalších 10 dní. Doba trvania užívania motorového vozidla sa v tomto prípade určí na základe obidvoch zmlúv posúdených ako celok. Keďže táto doba je 35 dní, ide o dlhodobý nájom dopravného prostriedku, pri ktorom sa miesto dodania služby určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH – v ČR. Predtým, ako prenajímateľ
vyfakturuje dodanie služby v cene bez DPH, overí si platnosť IČ DPH českého
podnikateľa. Hodnotu poskytnutej služby a IČ DPH českého podnikateľa uvedie v súhrnnom výkaze podanom podanom v tuzemsku. Český podnikateľ zdaní službu prenájmu dopravného prostriedku v ČR.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_vyk_nar_282_2011.pdf
kristina11
07.12.11,07:51
Dobrý deň,
poprosím o radu, či ide o opakované dodanie služby.

Autopožičovňa prenajíma svojmu klientovi auto v období 17.10.-18.10.2011 a 21.10.-4.11.2011. Je to opakované dodanie? Bola na to vystavená jedna faktúra s dátumom dodania 4.11.2011.

Ďalší prípad je, keď klientovi prenajíma 2 autá. Jedno v období 25.11.-28.11.2011 a druhé v období 27.11.-1.12.2011. Je takýto prenájom opakované dodanie služby aj keď ide o dve rôzne autá? Bola vystavená jedna faktúra s dátumom dodania 1.12.2011

Ďakujem.
Adiks
07.12.11,08:42
Nie je to opakované dodanie služby a navyše ste nepostupovali podľa 75 ods.1 zákona o DPH, ktorý hovorí: "Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca;platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca." V prvom prípade ste mali vystaviť súhrnnú faktúru za nájomné pripadajúce na obdobie 17.10.-18.10.2011 a 21.10.-31.10.2011 a druhú faktúru za nájomné pripadajúce na obdobie 1.12.-4.12.2011. V druhom prípade za prenájom každého auta by mala byť jedna faktúra, pri prvom aute za nájomné pripúadajúce na obdobie 25.11.-28.11.2011, pri druhom aute jedna faktúra za nájomné pripadajúce na obdobie 27.11-30.11.2011 a druhá faktúra za nájomné pripadajúce na deň 1.12.2011.
fosgeen
14.12.11,14:24
Vedel by mi niekto poradiť, keď službu pre zahraničného príjemcu platiteľa DPH vykonám na Slovensku, nie som zdaniteľná osoba pre DPH , misím sa podľa § 7 prihlásiť na DÚ pred dodaním dlužny?Som právnická osoba. Ďakujem
fosgeen
20.12.11,19:52
Vie mi prosím niekto poradiť ? Ďakujem
KEJKA
20.12.11,19:54
áno, podľa §7a)
betka
25.12.11,19:54
Vedel by mi niekto poradiť, keď službu pre zahraničného príjemcu platiteľa DPH vykonám na Slovensku, nie som zdaniteľná osoba pre DPH , misím sa podľa § 7 prihlásiť na DÚ pred dodaním dlužny?Som právnická osoba. Ďakujem

Akú službu? Ak je to v súlade so zadaním témy. A to náš ar. 16/3, tak odpoveď je nie. Ak ide o dodanie služby- prenájom krátkodobého DP na menej ako 30 dní. Miesto dodania je tam, kde sa Dp dá fyzicky k dispozícii zákazníkovi.
Ak je miesto dodania SR, (menej ako 30 dní) nie je povinnosť registrácie.