Zabarinka
28.06.11,10:25
Prosím Vás, aký je názov tejto rastliny? Každý rok si ju kúpim na tržnici, pestujem v závesnom črepníku, kde sa jej veľmi darí. Každý ju obdivuje, no ja každý rok úspešne zabudnem jej názov a neviem to ani vygoogliť. Nemyslím žltú sanvitálku, ale striebristú nekvitnúcu.

Vďaka.
81janka
04.07.11,11:46
Smiem sa pridať k téme? Mám totiž podobný problém a nechcem zakladať novú tému s rovnakým názvom. Ide mi o tri rastlinky, ktoré som si namnožila a nijako neviem prísť na to, o aké rastlinky ide :confused::confused::confused::
1) Je to drobnolistá ťahavá rastlinka, ktorú som si namnožila od maminy a tej som ju priniesla od mojej bývalej kolegyne. Keď som sa kolegyne pýtala, čo to je, povedala mi: "Také drobné, ťahavé..." Na nete som našla nejaké peperomie, ktoré sa na ňu trochu podobali, ale neviem. Myslíte, že to môže byť niečo také? - foto č. 1
2)Túto rastlinku som si namnožila od mojej svokry. Lenže ako mi začala rásť, tak sa na svoju materskú rastlinku vôbec nepodobá - má oveľa väčšie a oveľa zelenšie listy - odspodu fialovkasté. Môže ísť o nejaký druh tredeskancie (zebríny)? Navyše svokrina aj kvitne drobnými bielymi kvietkami, moja ešte nekvitla (hojne ju zaštipujem, aby sa rozrástla do šírky) a mám ju len od jari. - svokrina je na foto č. 2 a moja na foto č. 3
3)A túto mám od švagrinej - tá z nej má pekný stromček, a keď som sa pýtala, čo je to za rastlinku, povedala mi: "Také benjamínkovité." Hľadala som všade - na nete i v kvetinárstvach a s podobným listom som našla tzv. ficus ginseng - lenže to bolo také bonsajovité, a tak som si povedala, že to ginseng znamená, že ide o nejaký bonsaj. Lenže ja z neho nemám bonsaj (a ani nechcem mať). Je možné, aby som aj z takejto rastlinky mala pekný stromček? A ak ide o fikus, o aký drh fikusu vlastne ide? Na foto č. 4 prikladám celú rastlinku a na foto č. 5 detail jej listu.
Poradíte? Ďakujem.
katalóg
04.07.11,12:53
Tiež prosím o názov, pretože si neviem vygoogliť o nej informácie.
Na trhu som videla v závesnom koši vytvorený prekrásny veniec z bielych doslova drobných kvietkov. U mňa by mala iba zapadajúce slnko.
Naplno rozvinutá rastlina v závesnom koši stála 10 eur.
Nella_2
04.07.11,16:48
Prosím Vás, aký je názov tejto rastliny? Každý rok si ju kúpim na tržnici, pestujem v závesnom črepníku, kde sa jej veľmi darí. Každý ju obdivuje, no ja každý rok úspešne zabudnem jej názov a neviem to ani vygoogliť. Nemyslím žltú sanvitálku, ale striebristú nekvitnúcu.

Vďaka.
Nemôže to byť Helichrysum petiolare (Slamiha)?
Zabarinka
06.07.11,06:23
Nemôže to byť Helichrysum petiolare (Slamiha)?

Nella, ďakujem, to je presne ono. Už si to ukladám, aby som na rok nemusela zase špekulovať.
Zabarinka
06.07.11,06:32
81janka - švagriná zrejme myslela ficus benjamina. Ale podľa toho obrázka to nie je veľmi poznať, veľmi mi to fikus nepripomína.
Benjamíny sa ľahko tvarujú a ľahko rozrastajú, takže z toho môžeš mať stromček, zastrihnutím sa bude rozkonárovať, efektné je napríklad zasadiť tri mladé odrezky a postupne ich zapletať, zostane z toho krásne zapletený kmeň, z ktorého sa budú odspodu odstraňovať konáriky.
Tá druhá rastlinka je tradeskancia. Je ich veľa druhov a záleží aj od svetla, ako sa listy vyfarbujú, niektoré majú radšej zatienenie, iné svetlo.
Žabinka
06.07.11,08:52
Zabarinka
06.07.11,10:12
Foto č.3 sa mi podobá na hoju voskovú?


Aj mne tie listy prišli ako voskovka, alebo dipladénia, ale keď písala, že z toho má kolegyňa stromček, tak mi to nesedelo. Obe sú ťahavé.
denimama
06.07.11,18:43
Nech mi vsetci prepacia, tiez sa sem votriem - aj ja totiz patram po nazve kvetiny. Je to pomerne robustna trvalka guloviteho tvaru, foto v prilohe. Prosim neviete niekto, ako sa vola? Dakujem. denisa
kukučka
06.07.11,18:49
nevädza horská, veľmi sa rozrastá, škub zavčasu! :D
daria29
06.07.11,18:50
ja to volam nevädza....
denimama
07.07.11,05:57
Dakujem, kukucka, bezim skubat :D
Gina Er
07.07.11,05:59
nevädza horská, veľmi sa rozrastá, škub zavčasu! :D
neškub,vymeň so susedmi za niečo iné :D
81janka
08.07.11,12:02
81janka - švagriná zrejme myslela ficus benjamina. Ale podľa toho obrázka to nie je veľmi poznať, veľmi mi to fikus nepripomína.
Benjamíny sa ľahko tvarujú a ľahko rozrastajú, takže z toho môžeš mať stromček, zastrihnutím sa bude rozkonárovať, efektné je napríklad zasadiť tri mladé odrezky a postupne ich zapletať, zostane z toho krásne zapletený kmeň, z ktorého sa budú odspodu odstraňovať konáriky.
Tá druhá rastlinka je tradeskancia. Je ich veľa druhov a záleží aj od svetla, ako sa listy vyfarbujú, niektoré majú radšej zatienenie, iné svetlo.
Určite myslela ficus benjamina - pretože má naozaj podobné listy, len tie na benjamínku sú o dosť menšie a špicatejšie... Doma mi stoja vedľa seba:-)
Za tú tradeskanciu veľmi ďakujem, zmiatlo ma asi to, že je jednofarebná, myslela som si, že keď zebrína, tak bude mať aspoň dve farby - teda také som nachádzala všade okolo...
81janka
08.07.11,12:12
Foto č.3 sa mi podobá na hoju voskovú?
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zahrada-a-zelen/248550/pestujeme-voskovku- (http://lepsiebyvanie.centrum.sk/zahrada-a-zelen/248550/pestujeme-voskovku-)



Aj mne tie listy prišli ako voskovka, alebo dipladénia, ale keď písala, že z toho má kolegyňa stromček, tak mi to nesedelo. Obe sú ťahavé.

Voskovka to určite nie je (lístky má veľmi jemné), švagrinin sromček má asi 6 / 7 rokov a dnes mi je tak po bedrá - s riadnym drevnatým kmienikom s priemerom cca 1 - 1,5 cm. Aj mne to pripadá tak "fikusovito", preto som sa pýtala na ten ginseng. Čo poviete?
81janka
08.07.11,12:13
A tú prvú rastlinku, tú nepoznáte?:confused:
katalóg
08.07.11,12:33
Tiež prosím o názov, pretože si neviem vygoogliť o nej informácie.
Na trhu som videla v závesnom koši vytvorený prekrásny veniec z bielych doslova drobných kvietkov. U mňa by mala iba zapadajúce slnko.
Naplno rozvinutá rastlina v závesnom koši stála 10 eur.
Tak údajne podľa predavačky je to kalisa. Napísala mi to na lístok. Napriek tomu ju nemôžem vygoogliť.
Nemáte ju, prosím, náhodou niekto?
Zabarinka
29.07.11,10:28
Katalóg, skús dať do googlu callisia, nemôžem ešte pridať link, či je to to, čo myslíš.
zuzana.ppt
30.07.11,20:02
dobry den,

viete aj mne poradit co je to za rastlinku?

dakujem

zuzana
arizona
30.07.11,20:07
Valcake
01.08.11,22:02
Prosím Vás, vedeli by ste mi napísať niečo o tej ťahačke? Patrí to do Rozchodníkov? Ako sa volá? Neviem nič vygúgliť o nej. Díííííííky
Silvernola
02.08.11,03:17
Valcake
02.08.11,14:15
Silvernola, veeeľmi pekne ďakujem.;) To som aj veľmi chcela mať. Čerkáč bodk. mám,ale práve také nízke som chcela...prišla som k tomu ako slepá kura k ..:D:D