Timea 12
28.06.11,10:48
Dobrý deň,

asi pred 3 rokmi som dostala nehnuteľnosť od rodičov prostredníctvom darovacej zmluvy. S manželom by sme si chceli zobrať hypotéku na rekonštrukciu cca 15000 EUR.


1, banka si vyžaduje založiť nehnuteľnosť a tiež doklady o poistení nehnuteľnosti,ktorú budeme aj my nadalej platit. Co v pripade ak sa dom poskodi pri zivelnej pohrome? Vyplatenie poistky bude v prospech banky,alebo nám ako vlastníkom domu?


2, rodicia mojim surodencom nevyplatili žiaden podiel z nehnutelnosti - nakoľko ziju na druhom konci SR a do domu treba dosť investovať. Nie su vedení ani ako ťarcha v darovacej zmluve (myslim rodicov) máme ústnu dohodu,že ich dochováme. Preto máme obavy,či sa dá nejako tá darovacia zmluva napadnúť zo strany surodencov, ktorí majú finančné problémy...

Ďakujem za skoru odpoved
Mila123
28.06.11,08:51
darovanie sa dá vždy napadnúť, dokonca aj po smrti ....
Xanti
28.06.11,08:57
Mila123 Re: hypotéka a darovacia zmluva
darovanie sa dá vždy napadnúť, dokonca aj po smrti ....


Nesúhlasím, po smrti darovanie nie je možné napadnúť. Môžu ale dediči požiadať o započítanie daru ak je s čím započítať a je menší dedičský podiel.

1. v prípade živelnej pohromy, ide poistné plnenie banke, rozdiel zo škody a hypotéky sa potom vráti Vám.

2. darovaciu zmluvu nemôžu súrodenci napadnúť, jedine pri dedičskom konaní môžu žiadať započítanie daru. Ak však rodičia už nič nebudú vlastniť, tak dedičské konanie sa zastaví pre ich nemajetnosť a tým pádom súrodenci nemajú čo napadnúť.
Rodičov za života však môžu poštvať proti tebe, a tí môžu za života žiadať navrátenie daru. Ale to by museli dokazovať, že sa o nich nestaráš. A že si porušila podmienky darovacej zmluvy. Na tvojom mieste by som si dom nafotila v akom je stave teraz, a potom po rekonštrukcii. Aby si mala doklad ak by chceli čosi.
Mila123
28.06.11,09:00
Prepáč Xanti, nesúhlasím s tebou.....nie jedno pojednávanie je vedené (na súde), ohľadom posudzovania duševného stavu darcu, či darcov.....
Xanti
28.06.11,09:06
Na to by tí súrodenci čo nemajú nič museli mať peniaze na právnikov. Pochybujem, že by mali.
Timea 12
28.06.11,17:09
Ďakujem pekne za vaše odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
Maros16
30.06.11,08:50
Pri výbere Vámmôže pomôcť aj portál: http://www.financnahitparada.sk/hypoteky