kababa
28.06.11,13:21
Dobry den,
chcem sa opytat ako to je zo zriadenim specialnej triedy pre ziakov s MP v beznej zakladnej skole. Ponukli mi pracu specialneho pedagoga v zakladnej skole, pocet ziakov 12, od 2. do 8. rocnika, maju rozne poruchy ucenia a spravania (7 ziakov) a MP (5 ziakov) ale s tym, ze ma budu evidovat ako odborneho zamestnanca, zaradeneho do 9. platovej triedy. Specialna trieda oficialne zriadena nie je, ziaci su inidividualne integrovany v beznych triedach. Som zacinajuci ucitel. Riaditelka nevie ako to je so zriadenim specialnej triedy, kto ju financuje, ci kraj, ci mesto. Podla ktorych zakonov postupovat aby trieda bola zriadena oficialne a do ktorej platovej triedy by som ako specialny pedagog bola zaradena. Bola by som evidovana ako pedagogicky zamestnanec?
Dakujem za odpovede.
:)
zdenka131
28.06.11,18:53
V základnej škole možno po súhlase zriaďovateľa zriadiť triedu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami .
Špeciálnu triedu v ZŠ možno zriadiť, ak sú vytvorené podmienky:
• dôkladná špeciálnopedagogická a psychologická diagnostika žiakov
• písomné vyjadrenie zariadenia špeciálnopedagogického poradenstva (v prípade porúch učenia a správania môže byť aj písomné vyjadrenie PPP)
• odborná a pedagogická spôsobilosť učiteľov (úplne vysokoškolské vzdelanie požadovaného smeru doplnené o rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky)
• rozhodnutie o prijatí žiaka
• materiálne a priestorové zabezpečenie

Výchovu a vzdelávanie v špeciálnych triedach zabezpečujú pedagógovia so špeciálnopedagogickým vzdelaním .
Ak by si v triede vykonávala priamu výchovno – vzdelávaciu činnosť / učila/ , bola by si zaradená ako pedagogický zamestnanec
Ak by si v škole vykonávala odbornú činnosť- súbor pracovných činností vykonávaných odborným zamestnancom najmä pri poskytovaní psychologickej, logopedickej, špeciálnopedagogickej starostlivosti alebo výchovného a sociálneho poradenstva a prevencie dieťaťu, žiakovi, poslucháčovi, skupine detí, žiakov alebo poslucháčov s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a v školských zariadeniach a ostatné činnosti s tým súvisiace. Súčasťou odbornej činnosti je aj poskytovanie poradenstva rodičom , pedagogickým zamestnancom, bola by si zaradená ako odborný zamestnanec.
Prakticky by si mohla mať 2 úväzky- pedagogický zamestnanec a aj odborný zamestnanec.


Máš špeciálno - pedagogické vzdelanie? Z príspevku mi nie je celkom jasné, či chcete zriadiť v ZŠ špeciálnu triedu, alebo by si v ZŠ pracovala len ako odborný pracovník - špeciálny pedagóg.

Zaraďovanie PZ a OZ do platových tried je tu:

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf

Ak si začínajúca, bola by si zaradená do 9. PT pracovná trieda 2.
kababa
29.06.11,04:04
Dakujem Zdenka,
ano mam vysokoskolske vzdelanie v odbore specialna pedagogika. Este sa chcem opytat kto zriaduje specialnu triedu? VUC, mesto, specialna skola alebo zakladna skola a ako je tato trieda financovana? Podla mna by z toho poctu ziakov (12 z toho 6 s MP a 6 s poruchami ucenia a spravania) mohli vzniknut aj 2 triedy, len som si neni celkom ista.
Sabadka
29.06.11,06:11
Dakujem Zdenka,
ano mam vysokoskolske vzdelanie v odbore specialna pedagogika. Este sa chcem opytat kto zriaduje specialnu triedu? VUC, mesto, specialna skola alebo zakladna skola a ako je tato trieda financovana? Podla mna by z toho poctu ziakov (12 z toho 6 s MP a 6 s poruchami ucenia a spravania) mohli vzniknut aj 2 triedy, len som si neni celkom ista.

Špeciálna triedu pri základnej škole zriaďuje ten, kto zriadil aj základnú školu, ak je to v meste tak mestský úrad, ak je to v dedine tak obecný úrad, fiancovaná je tak isto ako klasická základná škola, len na počet detí v špeciálnej triede je zvýšený koeficient. Špeciálna trieda nie je samostatný subjekt ale je súčasťou klasickej základnej školy, podmienky, ktoré treba spĺňať ti písala Zdenka. Ak chce riaditeľka zriadiť špeciálnu triedu pri základnej škole, nech konzultuje prostredníctvom zriaďovateľa s príslušným krajským školským úradom, oni poskytnú potrebné informácie a metodiku k zriadeniu takejto triedy a upresnia aj počet detí pre jednu triedu.
kababa
01.07.11,18:42
Dakujem vam za rady, pomohli ste mi. :)
lluc
04.07.11,12:17
..len si neviem dost dobre predstavit v jednej triede MP ziakov a ziakov s poruchami ucenia, keďže pri poruchach ucenia moze ist o intelektovo az nadpriemerných ziakov...
..so zaradenim do takejto triedy musi v prvom rade suhlasit zakonny zastupca dietata..ak neda suhlas, ziaci s poruchami ucenia sa nadalej vzdelavaju formou skolskej integracie....
kababa
04.07.11,17:57
Iluc, prepac zle som pisala prispevok som v tom mierny chaos aj ja. Prijala som ponuku prace skolskeho specialneho pedagoga. Ten vyucuje len MP, ziaci s poruchami ucenia su individualne integrovani v beznych triedach ZS. Bude toho dost, treba mi vypracovat pre vsetkych IVVP, aj vypracovat casovo-tematicke plany pre MP. Dokopy je MP 7 (od 2., 5.,6., 7., 8. rocnik A variant, a 3. 4 rocnik B variant) Neviete mi niekto pomoct kde by som nasla aspon orientacne casovo-tematicke plany pre SZS? Navyse ucit idem prvy rok, len teraz som skoncila VS. Specialny pedagog ktory na ZS pracoval predomnou nie je ochotny pomoct. Vraj ani jemu nik nepomahal.....ach jaj, pomoooooc. Ja sa prace nebojim, ale to papierovanie mi pripada ako trest, mam z toho vacsi strach ako z ucenia