Nora Hornakova
28.06.11,13:55
Po dohľadaní a zistení, je to exekúcia po ex manželovi, ktorý žil v zahraničí a vraj na to nemajú žiadne "páky" ako siahnuť na jeho majetok. Tak som pristúpila na to, že to budem splácať s tým, že mi bolo prisľúbené, že keď nájdu spôsob ako to doručiť jemu a dostať sa k majetku, tak to nebudem musieť platiť. Omyl , naletela som. Platiť musím, aj keď ho našli a zablokovali mu účet. Vraj kým sa to úplne nesplatí. Takže mesačne platím ja a či on, to neviem. Teraz po dvoch rokoch poctivého platenia, rozhodla som sa predať auto, ktoré je kúpené s príspevku UPSVaR, pre moju postihnutú dcéru a kúpiť nové. Ale zavolali mi s autobazáru, že na aute je exekúcia. Je mi jasné, že na takéto auto exekútor siahnuť nemôže. Ale siahol. A keď som tam volala a povedala, že mi zablokoval účet, síce odblokoval keď som začala platiť. Ale plus mi dal teda exekúciu na auto, tak mi bolo povedané, že môže. Že môže mi siahnuť aj na plat, aj zablokovať účet a aj auto. Všetko naraz a je to zakonné? Pýtam sa môže?
Stanislav 1975
28.06.11,12:07
Po dohľadaní a zistení, je to exekúcia po ex manželovi, ktorý žil v zahraničí a vraj na to nemajú žiadne "páky" ako siahnuť na jeho majetok. Tak som pristúpila na to, že to budem splácať s tým, že mi bolo prisľúbené, že keď nájdu spôsob ako to doručiť jemu a dostať sa k majetku, tak to nebudem musieť platiť. Omyl , naletela som. Platiť musím, aj keď ho našli a zablokovali mu účet. Vraj kým sa to úplne nesplatí. Takže mesačne platím ja a či on, to neviem. Teraz po dvoch rokoch poctivého platenia, rozhodla som sa predať auto, ktoré je kúpené s príspevku UPSVaR, pre moju postihnutú dcéru a kúpiť nové. Ale zavolali mi s autobazáru, že na aute je exekúcia. Je mi jasné, že na takéto auto exekútor siahnuť nemôže. Ale siahol. A keď som tam volala a povedala, že mi zablokoval účet, síce odblokoval keď som začala platiť. Ale plus mi dal teda exekúciu na auto, tak mi bolo povedané, že môže. Že môže mi siahnuť aj na plat, aj zablokovať účet a aj auto. Všetko naraz a je to zakonné? Pýtam sa môže?
A to auto nieje písané na dcéru? Ak je na vás, tak exe koná v práve, ak je na dcéru,tak ho nemože blokovať...
ostatné- účet, plat je v poriadku a može to blokovať, i keď -človek keď riadne spláca, tak to vačšinou odblokujú...
Nora Hornakova
28.06.11,17:33
Dcéra nie je plnoletá, takže na ňu písané nemôže byť, ale je na dopravnom inšpektoráte "vklad", že je to auto používané na prepravu ZŤP dieťaťa a kúpené zo štát. príspevku. To neexistuje žiadna obrana? Podarilo sa mi spojiť s ex a ten má zablokovaný tiež účet, ttak to je už trocha priveľa!
Michal-L1
28.06.11,19:15
Dobrý deň, treba si položiť základnú otázku kto je majiteľom vozidla, a aké sú podmienky v prípade ak je zakúpené zo štátneho príspevku - to znamená právo toto vozidlo predať a podobne. K exekúcii jje potrebné sa vrátiť od začiatku, a to kedy vznikol dlh ktorý vy reálne splácate - za akých podmienok - pokiaľ vznikol po rozvode manželstva tento dlh reálne nie je vašim dlhom a v danom prípade je potrebné sa obrátiť na súd, a uplatniť určovaciu žalobu. Pokiaľ vznikol dlh počas manželstva a tento dlh je dlhom spoločným stali ste sa pravdepodobne ručiteľom a preto sa tento dlh vymáha od Vás. Avšak vy samôžete prostredníctom právnika obrátiť na ex manžela s tým, že si budete nárokovať vyplatenie toho, čo ste reálne za neho zaplatili alebo polovice, ak ste platila aj za neho aj za seba. Exekútor v rámci výkonu svojej činnosti môže siahnuť na majetok dlžníka a to naraz aj na auto, peniaze, nehnuteľnosť a podobne, samozrejme otázkou zostáva toto vozidlo, nakoľko ako som napísal, pokiaľ je vozidlo "štátne" a kúpené zo štátnych zdrojov, nemôže siahnuť na niečo, čoho je majiteľom štát a vy ste len držiteľom, pokiaľ ste vlastníkom tak môže - ide len o to sapozrieť na doklady o kúpe - nadobudnutí vozidla a potom sa situácia á riešiť. Na druhej strane Vás upozorňujem, že Vám stále rastú u exekútora úroky ako aj poplatky za úkony a môže sa stať, že to nesplatíte nikdy. Treba osloviť advokáta a on nech komunikuje s exekútorom aby Vám už nerástol dlh.
Mária27
28.06.11,20:47
Ak to bol len manželov dlh, aj keby vznikol počas manželstva, exekútor ho môže vymáhať od manželky len pokiaľ existuje BSM a to z masy BSM. Masa BSM existuje aj po rozvode, ak nie je vyporiadané - požiadajte o vyporiadanie, ak ste to ešte neurobili.

Ak ste pristúpili na splácanie po manželovi, ide o plnenie za druhého - žiadajte si to od exmanžela ako bezdôvodné obohatenie.

Občiansky zákonník

§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

§ 454 (plnenie za iného)
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
camozzi
28.06.11,21:20
Pochopil som tomu spravne?:
Manzel ma dlhy (na krku exekutora) a dlhodobo sa zdrziava v zahranici, odmieta uhradit dlhy hoci prijmy v zahranici ma. Exekutor sa vyjadril, ze je tazke od neho nieco vymahat a tak exekutora vyplatila manzelka, respektive syn.
Manzelka (syn) moze podat na manzela zalobu za bezdovodne obohatenie?
Mária27
28.06.11,21:45
Pochopil som tomu spravne?:
Manzel ma dlhy (na krku exekutora) a dlhodobo sa zdrziava v zahranici, odmieta uhradit dlhy hoci prijmy v zahranici ma. Exekutor sa vyjadril, ze je tazke od neho nieco vymahat a tak exekutora vyplatila manzelka, respektive syn.
Manzelka (syn) moze podat na manzela zalobu za bezdovodne obohatenie?
Exmanžel - exmanželka
Nora Hornakova
29.06.11,08:32
Ďakujem