martinkapcd
28.06.11,14:45
Pekný deň, mňa by zaujímalo aké "výhody" mám pri výstavbe rodinného domu. Musí dom spĺňať podmienky pre bezbariérový dom keď mám ZŤP kôli celiakii? Existujú nejaké príspevky na výstavbu domu. Aký má byť veľký ...
Ďakujem za odpoveď.
Gina Er
28.06.11,13:07
celiakia Ti nebráni predsa v pohybe,nie si na vozíčku. Dom si môžeš postaviť,aký chceš.pochybujem,že dostaneš príspevok na bezbariérovosť.
martinkapcd
28.06.11,13:11
Myslím, že nieje pochopená otázka.
Ďakujem za odpoveď.
Gina Er
28.06.11,13:28
Myslím, že nieje pochopená otázka.
Ďakujem za odpoveď.
tak mi to vysvetli.....
martinkapcd
28.06.11,13:32
tak mi to vysvetli.....

Žiadam odpoveď od ľudí, ktorý sa v tom vyznajú ... Nemáš šajnu o čom píšem tak mi prosím neodpovedaj.
Ďakujem
marko182
28.06.11,13:45
Nemáš šajnu o čom píšem tak mi prosím neodpovedaj.

mimotemy Ak budes mat takyto pristup, tak sa tu rady asi nedockas.
martinkapcd
28.06.11,13:51
mimotemy Ak budes mat takyto pristup, tak sa tu rady asi nedockas.

Myslím, že som nič zlé nenapísala....
JarkaL
28.06.11,13:58
Vidím, že si nováčik, tak Ti to vysvetlím. Toto je komunita ľudí, ktorí si nezištne pomáhajú a nie sme tu zvyknutí na takýto spôsob vyjadrovania. GIna Er Ti chcela poradiť a Ty si ju zotrela myslím si, že drzým spôsobom. Naozaj sa potom nemôžeš čudovať, že Tvoj príspevok obídu s tým, že škoda času, ak si nevážiš, že sa niekto snažil poradiť.
martinkapcd
28.06.11,14:00
Vidím, že si nováčik, tak Ti to vysvetlím. Toto je komunita ľudí, ktorí si nezištne pomáhajú a nie sme tu zvyknutí na takýto spôsob vyjadrovania. GIna Er Ti chcela poradiť a Ty si ju zotrela myslím si, že drzým spôsobom. Naozaj sa potom nemôžeš čudovať, že Tvoj príspevok obídu s tým, že škoda času, ak si nevážiš, že sa niekto snažil poradiť.

celiakia Ti nebráni predsa v pohybe,nie si na vozíčku. Dom si môžeš postaviť,aký chceš.pochybujem,že dostaneš príspevok na bezbariérovosť.
toto je rada ... ???
JarkaL
28.06.11,14:07
Myslím si, že naozaj nemáš nárok na nejaké výhody pri stavbe domu. Aj ja mám preukaz ZŤP, ale môžem rátať s MHD zadarmo, zľava v ZOO, v múzeu a ešte mám nárok na 50 % zľavu na dani z nehnuteľnosti, aj od koncesionárskych poplatkov som oslobodená. Ide o onkologické ochorenie. Keď som zisťovala, na čo mám nárok, o stavbe domu tam naozaj nie je žiadna zmienka. Vozíčkári majú nárok na príspevok na bezbariérovosť. Ale pri Tvojom ochorení naozaj nie je priestor na úľavy pri stavbe domu. Možno máš nárok na oslobodenie od poplatku za stav. povolenie - ale asi len pri stavebných úpravách. Zatiaľ si prečítaj toto:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4115&LngID=0
ciners
28.06.11,14:12
martinkapcd, popiste normalne svoj problem, lebo vam nikto nerozumie. Je vasa choroba vlastne ZTP? Sposobuje Vam nejaku invaliditu, neschopnost pracovat alebo podobne? Pokial viem, ide len o alergicku reakciu na lepok, cize pri diete mate skoro normalny zivot. Poznam ludi s vasim ochorenim a normalne pracuju, normalne ziju, nemaju ziadne prispevky.
Rada na zaver: toto nie je tema na internet. To sa treba obratit na kompetentne urady, lebo tu sa dockate len odpovede niekde som pocul a bratovho kona pes tiez niekde pocul, ze....
martinkapcd
28.06.11,14:13
[QUOTE=JarkaL;1780358]Myslím si, že naozaj nemáš nárok na nejaké výhody pri stavbe domu. Aj ja mám preukaz ZŤP, ale môžem rátať s MHD zadarmo, zľava v ZOO, v múzeu a ešte mám nárok na 50 % zľavu na dani z nehnuteľnosti, aj od koncesionárskych poplatkov som oslobodená. Ide o onkologické ochorenie. Keď som zisťovala, na čo mám nárok, o stavbe domu tam naozaj nie je žiadna zmienka. Vozíčkári majú nárok na príspevok na bezbariérovosť. Ale pri Tvojom ochorení naozaj nie je priestor na úľavy pri stavbe domu. Možno máš nárok na oslobodenie od poplatku za stav. povolenie - ale asi len pri stavebných úpravách. Zatiaľ si prečítaj toto:



Nooo toto je odpoveď :-) Našla som niečo také, že poskytujú nenávratný príspevok a na ten som bola zvedavá. Aj som rátala s tým, že to možno nebude súvisieť s mojim prípadom ale človek rád využije všetky prilepšovacie možnosti pokiaľ sa dá a preto zisťujem. Ďakujem za odpoveď
Tweety
28.06.11,14:14
ciners
Rada na zaver: toto nie je tema na internet. To sa treba obratit na kompetentne urady, lebo tu sa dockate len odpovede niekde som pocul a bratovho kona pes tiez niekde pocul, ze....
:confused::confused:
ciners
28.06.11,14:17
ciners
Rada na zaver: toto nie je tema na internet. To sa treba obratit na kompetentne urady, lebo tu sa dockate len odpovede niekde som pocul a bratovho kona pes tiez niekde pocul, ze....
:confused::confused:

Co sa cudujes? Stavme sa ze sa cela ta tema zvrhne na nieco co kde kto pocul ale zaver jasny nebude.
martinkapcd
28.06.11,14:18
martinkapcd, popiste normalne svoj problem, lebo vam nikto nerozumie. Je vasa choroba vlastne ZTP? Sposobuje Vam nejaku invaliditu, neschopnost pracovat alebo podobne? Pokial viem, ide len o alergicku reakciu na lepok, cize pri diete mate skoro normalny zivot. Poznam ludi s vasim ochorenim a normalne pracuju, normalne ziju, nemaju ziadne prispevky.
Rada na zaver: toto nie je tema na internet. To sa treba obratit na kompetentne urady, lebo tu sa dockate len odpovede niekde som pocul a bratovho kona pes tiez niekde pocul, ze....

Našťastie mi to nespôsobuje žiadnu invaliditu či problémy v živote ani som sa o tom nezmienila,že by som potrebovala bezbariérový dom, avšak som bola zvedavá ako sa dá využiť ZŤP karta ... či ako "len" celiatik mám nárok na tie príspevky o ktorých sa píše na internete....
veronikasad
28.06.11,14:20
Našťastie mi to nespôsobuje žiadnu invaliditu či problémy v živote ani som sa o tom nezmienila,že by som potrebovala bezbariérový dom, avšak som bola zvedavá ako sa dá využiť ZŤP karta ... či ako "len" celiatik mám nárok na tie príspevky o ktorých sa píše na internete....
pozri podmienky poskytovania príspevkov na kompenzáciu - §§ 37 a 38.

Myslím, že na teba sa vzťahuje len príspevok na dietne stravovanie (§ 38)

http://www.upsvar.sk/buxus/docs/download/Informácie%20o%20podmienkach%20poskytovania%20pe ažných%20príspevkov%20na%20kompenzáciu%20(upr avené%20od%201.7.2010).rtf
ciners
28.06.11,14:27
Našťastie mi to nespôsobuje žiadnu invaliditu či problémy v živote ani som sa o tom nezmienila,že by som potrebovala bezbariérový dom, avšak som bola zvedavá ako sa dá využiť ZŤP karta ... či ako "len" celiatik mám nárok na tie príspevky o ktorých sa píše na internete....
Existuje aj nejaky spolok celiatikov www.celiakia.sk , skuste aj tam oslovit ludi.
martinkapcd
28.06.11,14:31
Existuje aj nejaky spolok celiatikov, skuste aj tam oslovit ludi.

Skúšam všade :-) Díky
katalóg
28.06.11,23:35
Myslím si, že naozaj nemáš nárok na nejaké výhody pri stavbe domu. Aj ja mám preukaz ZŤP, ale môžem rátať s MHD zadarmo, zľava v ZOO, v múzeu a ešte mám nárok na 50 % zľavu na dani z nehnuteľnosti, aj od koncesionárskych poplatkov som oslobodená. Ide o onkologické ochorenie. Keď som zisťovala, na čo mám nárok, o stavbe domu tam naozaj nie je žiadna zmienka. Vozíčkári majú nárok na príspevok na bezbariérovosť. Ale pri Tvojom ochorení naozaj nie je priestor na úľavy pri stavbe domu. Možno máš nárok na oslobodenie od poplatku za stav. povolenie - ale asi len pri stavebných úpravách. Zatiaľ si prečítaj toto:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4115&LngID=0 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4115&LngID=0)
Tvoju odpoveď pokladám za slušnú.
Ľudia si totiž z drvivej väčšiny myslia, že jediné obmedzenie pri celiakii je vylúčenie lepku z potravy. Veľký omyl.
Ak vôbec vedia, že existuje takáto dg. Pri niektorých zamestnaniach kde sa prichádza do styku s klientom, zákazníkom, by to malo byť zo zákona povinné.
Musím sa zadávateľky témy jednoznačne zastať. Chápem jej reakciu.
katalóg
29.06.11,00:27
martinkapcd, popiste normalne svoj problem, lebo vam nikto nerozumie. Je vasa choroba vlastne ZTP? Sposobuje Vam nejaku invaliditu, neschopnost pracovat alebo podobne? Pokial viem, ide len o alergicku reakciu na lepok, cize pri diete mate skoro normalny zivot. Poznam ludi s vasim ochorenim a normalne pracuju, normalne ziju, nemaju ziadne prispevky.
Rada na zaver: toto nie je tema na internet. To sa treba obratit na kompetentne urady, lebo tu sa dockate len odpovede niekde som pocul a bratovho kona pes tiez niekde pocul, ze....
"Pokial viem, ide len o alergicku reakciu na lepok,..."
Nesprávne. "Pokiaľ viem...," , "...ide len o...", a napokon hlboká nevedomosť "..alergickú reakciu na lepok,..."
Niet čo dodať.
Ak by to bolo také jednoduché ochorenie, nebude zaradené do ZŤP.
ciners
29.06.11,04:43
"Pokial viem, ide len o alergicku reakciu na lepok,..."
Nesprávne. "Pokiaľ viem...," , "...ide len o...", a napokon hlboká nevedomosť "..alergickú reakciu na lepok,..."
Niet čo dodať.
Ak by to bolo také jednoduché ochorenie, nebude zaradené do ZŤP.

Viem, potom som si to uvedomil. Ale nie je to tak strasne ochorenie, ze by bol clovek nemohuci.
BXLmiami
29.06.11,04:49
celiakia Ti nebráni predsa v pohybe,nie si na vozíčku. Dom si môžeš postaviť,aký chceš.pochybujem,že dostaneš príspevok na bezbariérovosť.
toto je rada ... ???
Ano,toto je rada a dobrá.Ušetrila Ti kopu peňazí za lekárske posudky a kopu behania po úradoch,aby si nakoniec dostala odpoved nie.Vieš mi prosím ťa vysvetliť,prečo by niekto s coeliakiou mal dostať z našich daní príspevok na stavbu domu???mimotemy
martinkapcd
29.06.11,08:39
Ano,toto je rada a dobrá.Ušetrila Ti kopu peňazí za lekárske posudky a kopu behania po úradoch,aby si nakoniec dostala odpoved nie.Vieš mi prosím ťa vysvetliť,prečo by niekto s coeliakiou mal dostať z našich daní príspevok na stavbu domu???mimotemy

Dostala som odpoveď ÁNO. Ďakujem za všetky super rady :-)
No aby bolo jasné, keby to bola choroba tak ľahká asi by sme neboli zaradení medzi ZŤP ale sme.
A buďme úprimný ... každý jeden, ktorý sa tu pohoršoval by konal rovnako pretože sme my Slováci už raz takí. Chceme všetko využiť no a prečo nie keď máme na to nárok, alebo je to závisť ... ?
Ja si platím dane rovnako ako Ty tak na mňa neútoč !!!
lienocka001
29.06.11,18:48
s vasou diagnozou nemate narok na stavbu bezbarieroveho domu a ani prispevky na upravu domacnosti...

tieto prispevky sa poskytuju len ak drzitel ZTP splna podmienky a to najma tu ze ma problem s mobilitou... musi vyuzivat kompenzacne pomocky ako je invalidny vozik a pod..
este tak sa poskytoval prispevok detom s LMD .. na upravu kupelne ak potrebovali asistenciu pri kupani.. /napr. vedeli vstupit do vane tak dostali prispevok na protismykovu dlazbu a sprchovy kut do kupelne/
Vasa diagnoza celiakia je pomerne casta dnes .. a pri nej sa da ziskat priplatok k strave teda na dietu... / muky pre celiatikou su drahe... a celkovo potraviny bez lepku/ v kazdom pripade to nie je ochorenie ktore znizuje mobilitu a samoobsluznost cloveka.. /viem o com hovorim mame to v rodine a viem co vsetko za tym je/

ja som riesila s priatelkou tento prispevok ... jej maly ma vazne diagnozy ... ma priznany ZTP celodennu asistenciu .. a aj tak to nedostali... zatial nema este ten stav taky ze by musel len na voziku chodit ... este ako tak prejde.. takze mali smolu.. pritom prispevok na auto a benzin dostali... takze ja by som si iluzie nerobila..
martinkapcd
29.06.11,19:05
s vasou diagnozou nemate narok na stavbu bezbarieroveho domu a ani prispevky na upravu domacnosti...

tieto prispevky sa poskytuju len ak drzitel ZTP splna podmienky a to najma tu ze ma problem s mobilitou... musi vyuzivat kompenzacne pomocky ako je invalidny vozik a pod..
este tak sa poskytoval prispevok detom s LMD .. na upravu kupelne ak potrebovali asistenciu pri kupani.. /napr. vedeli vstupit do vane tak dostali prispevok na protismykovu dlazbu a sprchovy kut do kupelne/
Vasa diagnoza celiakia je pomerne casta dnes .. a pri nej sa da ziskat priplatok k strave teda na dietu... / muky pre celiatikou su drahe... a celkovo potraviny bez lepku/ v kazdom pripade to nie je ochorenie ktore znizuje mobilitu a samoobsluznost cloveka.. /viem o com hovorim mame to v rodine a viem co vsetko za tym je/

ja som riesila s priatelkou tento prispevok ... jej maly ma vazne diagnozy ... ma priznany ZTP celodennu asistenciu .. a aj tak to nedostali... zatial nema este ten stav taky ze by musel len na voziku chodit ... este ako tak prejde.. takze mali smolu.. pritom prispevok na auto a benzin dostali... takze ja by som si iluzie nerobila..

Ďakujem za odpoveď, no podotýkam, že bezbariérový dom som nechcela stavať a ani som o tom nepísala. Začíname s manželom stavať domček a tak ma napadlo či náhodou nemám nárok aj ja na príspevok. Chvala p.Bohu, že nemám horšiu diagnózu avšak som sa pre istotu informovala.
Aj som si myslela, že nárok na príspevok nemám s mojou diagnózou ale človek skúša pokiaľ môže a vie ...
JarkaL
29.06.11,20:16
Dostala som odpoveď ÁNO. Ďakujem za všetky super rady :-)
No aby bolo jasné, keby to bola choroba tak ľahká asi by sme neboli zaradení medzi ZŤP ale sme.
A buďme úprimný ... každý jeden, ktorý sa tu pohoršoval by konal rovnako pretože sme my Slováci už raz takí. Chceme všetko využiť no a prečo nie keď máme na to nárok, alebo je to závisť ... ?
Ja si platím dane rovnako ako Ty tak na mňa neútoč !!!

Nie všetci sme takí. Mám spolupacientku, ktorá spĺňa všetky kritériá napr. na príspevok od Dobrého anjela, ale odmieta sa na nich obrátiť, kým nie je až tak zle, že by nemala na stravu. A viem, že k tomu nemá ďaleko. Ja tiež nevyužívam skoro nič, aj keď by som mala nárok napr. na príspevok na stravu alebo na benzín. Využila som len 50 % zľavu na dani z nehnuteľnosti, viac nič. Aj invalidný dôchodok som si vybavila až keď som musela, lebo som už naozaj nevládala pracovať 8 a viac hodín denne, keď som chodila na chemoterapiu. Jednoducho som nechcela vidieť na papieri, že som ID. Myslím si, že onkologické ochorenie je oveľa vážnejšie ako celiakia (myslím, že by to nik nemenil), ale nikdy by mi nenapadlo žiadať o príspevok na stavbu domu (tiež sme stavali a nie bez fin. problémov).

Príspevok od BLXmiami nepovažujem za útok, vyjadrila len svoj názor. Je to lekárka, ktorá tu mnohým pomáha svojimi radami a veľmi si ju vážim. Ona vie, o čom píše, naozaj si ušetrila za zbytočné posudky, ktoré by Ti boli nanič.