alessi
28.06.11,17:43
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť. Aj keď v jednej oblasti podnikám pár mesiacov, mám záujemcu o know-how. Ide o jedno OZ z blízkeho okolia, ktorá má záujem o môj vstup. Teda jej predseda, kedže je to kolega.
Problém je v tom, že jeho organizácia má záujem pôsobiť v oblasti, kde aj ja. Pre mňa je to ako vychovať si konkurenciu.
Akým spôsobom im nedať know-how zadarmo? nejde o to, že sa to sami nedokážu naučiť. ale ....
Napadli ma tieto spôsoby:
- jednorázová suma
- percento zo zisku povedzme na jeden rok
- franchisa(to len rámcovo viem čo to je)
- posunutie nejakých zákaziek(povedzme, dve, tri) za mesiac po dobu jedného roka
- povedanie im len rámcovo know-how(povedzme používam ten aten program a vy sa naučte s ním robiť)
-...
alebo ešte niečo? napr. stať sa ich dodávateľom a po určitej dobe/sume by som im to know-how prenechal?
derek191919
28.06.11,16:08
ja osobne by som zvolil dohodu, ze určité % z ich zisku, ktoré zarobia na základe vášho know-how vám odvedú každoročne.
alessi
28.06.11,16:11
a koľko asi by bolo tak akurát?
derek191919
28.06.11,16:19
Tak všeobecne ak niekto niekomu sprostredkuje nejaky obchod tak sa berie provizia 10-15% . Ale samozrejme že to je len všeobecne, kľudne si možete pytať aj 30%. Skuste sa vžit do ich kože, či by sa im to oplatilo keby vam davali 30 % a podľa toho by som dal vyšku tych %. Ale 15% určite hej.
alessi
28.06.11,16:27
ja som rozmýšlal 10 percent. ale dakujem za radu. ako si overím že tých 10 percent je tá skutočná suma? mám možnosť kontrolovať účtovníctvo?
derek191919
28.06.11,16:32
Hm, no ved to musíte mať veľmi dobre podchytené v zmluve. Cize treba zajsť za pravnikom a s nim to prejednať aby spravil taku zmluvu, že im môžete vidiet do učtovnictva, aj ked teda neviem či s tym budu suhlasiť,ale ak chcú Vaše know-how nebudu mať na výber (o inej možnosti ja osobne neviem, možno iny Vam tu poradia).
alessi
28.06.11,19:45
Ďakujem. Až teraz si uvedomujem aká cenná je Porada a jej know how. A v čom spočíva jej sila.
Indeed
28.06.11,23:34
za know-how LEN jednorázovú sumu !

trebars v podobe zakupenia licencie,

kto bude chcieť platiť keď už bude vedieť ,Ako na to ??
uverovyanalytik
29.06.11,05:32
Percento zo zisku nie je najlepsie riesenie. Moze to sposobit viacero komplikacii. Napriklad ak partner bude zisk danovo optimalizovat, nemusite dostat nic. Potom lepsie riesenie je % z trzieb, ale tam su tiez mozne komplikacie: predaj bez faktur, predaj vyrobkov bez vyuzitia vasho know how, barter, dobropisy, atd. A to nespominam potrebu permanentne sledovat jeho uctovnictvo.
Priklanam sa k nazoru ze jednorazova suma je lepsie riesenie. V jednorazovej sume viete prepoctom tiez zohladnit aj zisky plynuce v buducnosti. Poplatok za licenciu je tiez dobre riesenie.
alessi
29.06.11,05:52
dakujem. rozmýšlam nad týmto: urobím im školenie a dám si zaplatiť to školenie. licenciu ani nie. jednorazove na dve hodiny, s poskytnutím základných vecí.
derek191919
06.07.11,16:50
a stojí ti to za to ked je to bude tvoja konkurencia? Môžu na to prísť aj sami alebo potrebuju važne to tvoje know-how? Ja by som im to asi nepredaval, čo ak budu mať lepšiu predajnu politiku ako ty a teba tym položia? Radšej rozšír prevádzku, aj ked nie hned, ale tohoto by som sa bal to niekomu v blizkom okoli predavať.
alessi
06.07.11,17:45
momentálne sa snažím ukecať kompetentných, aby so mnou urobili dohodu. že to budem pre nich robiť. samozrejme, dam im to lacnejšie ako normal, ale radšej pomenej a mať zákazky, ako ...
negotiant
10.07.11,14:14
ja som rozmýšlal 10 percent. ale dakujem za radu. ako si overím že tých 10 percent je tá skutočná suma? mám možnosť kontrolovať účtovníctvo?
fransizove spolocnosti uctuju vacsinou okolo 10 % obratu. Zavisi v akom rozsahu to mas prepracovane a prirodzene ako sa dohodnes so svojim partnerom.

V akej oblasti podnikas?