matusstefan
28.06.11,18:21
Dobry den,

rozmyslam nad tym, ze namiesto klasickych omietok v nasom domceku (tehla na klasickej malte) by sme pouzili sadrokartonove tabule.
Bol by som zvedavy na vase nazory a skusenosti s takymti interierom. Taktiez ma zaujima ako sa riesi kupelna, ako sa lepia obkladacky? Chceli by sme robit svojpomocne, a tak sa mi zda toto riesenie najlepsie. Ale viac ludi viac vie, tak cakam na vase prispevky.
Zaujimalo by ma aky typ sadrokartonu sa pouziva v tej ktorej miestnosti, ako sa uchytavaju - ci staci iba lepidlo (ake? typ, prip.vyrobca), pripadne aj skrutky (tiez aky typ?), ...
Vopred velmi pekne dakujem.
mendo933
28.06.11,18:17
Kolega to ma na ytongu, ale on je troch divny a to ze je spokojny berem s rezervou. Ja mam voci SDK odpor a staci mi ked to je na strope v podkrovi.
Kupelku je lepsie na hrubo omietnut do roviny a na to lepit obklad ,ako davat sdk a na to obklad
alltracboy
28.06.11,18:24
najdes to pod nazvom sucha omietka

http://www.knauf.sk/files/File/pdf/technicke_listy/W61.pdf
ja by som to tiez tak chcel robit ale bojim sa ze to bude praskat. A ako najdem otvory na elektricke rozvody podobne. Vraj sa ten system pouziva hlavne na steny ktore su velmi nerovne a klasicka omietka by tym vysla moc draho
alltracboy
28.06.11,18:25
mendo 90% ludi oblozi geberit SDK a lepi na to obklad.
220870
28.06.11,18:42
Len pozor ne vec.Dobre si porátajte všetky súčasti tohto systému.Sádra, pásky, šmirgle.Najmä sádra na lepenie dosiek je brutálne drahá a rýchlo tuhne (treba rátať s odpadom).Ak je potrebné vyrovnať väčšiu hrúbku tak sa to môže riadne predražiť.Mali sme s tým dočinenia keď sme potrebovali na jednu plytňu SDK trištvrte vreca sádry.Potom už len oči pre plač.
mendo933
29.06.11,03:46
mendo 90% ludi oblozi geberit SDK a lepi na to obklad.
Ja nevravim ze to je nemozne, ale urcite lepsie je na hrubo omietnut a na to nalepit obklad. Ak neratam pracu tak aj lacnejsie.
pivko
29.06.11,05:20
Ja som o tom tiež uvažoval ,ale som sa dopočul že jeden maník:D čo to mal tak sa mu za SDK dostali myši:D-o zábavu mal postarané:D
alltracboy
29.06.11,05:37
ja sa mysi nebojim ,elbo mam presne steny, cize by som to lepul ako obkladacky na zubove hladilo, ale bojim sa tych prasklin. Dam si najprv spravit ponuku na omietky a potom sa uvidi. Aj ked aj na sadros by sa dala natiahnut sietka s lepidlom, a mozno by to bolo pri svojpomoci stale lacnejsie ako keby mi robil omietky nieko iny.
pivko
29.06.11,05:56
On to mal normálne na konštrukcii , nie na stene.
pivko
29.06.11,06:23
Mne sa úplne hladké steny nepáćia, niet nad pekne urobené štukové omietky. Tie moje každý kto príde do domu tak obdivuje;)
Použil som vrecovaný cemix jemný.
draik
29.06.11,06:30
Ked si to urobite poriadne, tak to nema preco praskat (priecky uz vobec nie). Na druhej strane, chce to trochu cviku hlavne pri tmeleni a nasledom bruseni, aby to vyzeralo slusne. Ja osobne preferujem klasicke omietky, SDK som si robil v podkrovi.
mendo933
29.06.11,06:38
SDK svojpomocne vinde lacnejsie ako omietky strojove alebo rucne. Material na stojove omietky napr. baumit MPI 25 vratane omietnikov a APU stoji cca 2,5€/m2 a praca okolo 4€/m2, taketo ceny mas aj v okoli BA, kedze partia z TO co mi robila pôsobi hlavne tam. Ako vidis praca je drahsia ako samotny material. 400m2 som mal urobene za 4dni.
U sdk by som sa az tak praskania nebal, max . to praskne niekde v spoji. Cenu za SDK si vies rychlo vypocitat, v prirucke od rigipsu mas kolko toho potrebujes na m2, dosky su priblizne v cene cca 1,7€/m2.
Ak by som voci SDk nemal predsudky tak mozno by som do toho isiel, ale zatial ma to neoslovilo. Dalsia vec je , ze ak by som mal SDK, tak by som len vkuse opravoval,lebo furt daci tresnem do steny a stuk predsa len nieco vydrzi.Ak by som mal ytong a super rovne steny asi by som siel do sadrovych omietok, material je cca 30% drahsi ako u srojoveho stuku+na ytong treba prednastrek. Mam na tehle stuk a som spokojny, uz len vymalovat.
vratnik
29.06.11,06:39
Klasicke omietky mate v podstate zadarmo, kupite furu kopaneho piesku, spustite vapno, kupite par vreciek cementu a ovakujete cely dom + vonkajsiu fajnovku. Sadrokarton ma tu nevyhodu, ze ked niekde buchnete (je makky), tak vam tam zostane vryp. V kuchyni a kupelni vam za sadrokartonom mozu zit kolonie chrobakov - rybyciek.
matusstefan
29.06.11,13:44
Dakujem pekne za vase prispevky. Nad sadrokartonom rozmyslame jedine len preto, ze to chceme robit svojpomocne.
Co by som sa este rad opytal je to, ako sa robi krocajova izolacia v pripade sadrokartonovej ,,omietky,, so styku s poterom. Resp. robi sa najprv poter a az potom sadrokarton?
220870
29.06.11,17:16
Ked si to urobite poriadne, tak to nema preco praskat (priecky uz vobec nie). Na druhej strane, chce to trochu cviku hlavne pri tmeleni a nasledom bruseni, aby to vyzeralo slusne. Ja osobne preferujem klasicke omietky, SDK som si robil v podkrovi.
Praská to.Aj keď sa to urobí poriadne.
220870
29.06.11,17:19
Dakujem pekne za vase prispevky. Nad sadrokartonom rozmyslame jedine len preto, ze to chceme robit svojpomocne.
Co by som sa este rad opytal je to, ako sa robi krocajova izolacia v pripade sadrokartonovej ,,omietky,, so styku s poterom. Resp. robi sa najprv poter a az potom sadrokarton?
Najskôr poter potom sadrokarton.Je na to páska ktorá sa lepí spoj konštrukcie sdk a okolité konštrukcie.
drozdm
18.01.12,16:57
ake lepidlo sa smie použiť v pripade lepenia sdk na stenu ytong
alltracboy
18.01.12,17:41
http://www.knauf.cz/wpimages/other/art343/W61.PDF
ja by som dal aj duokontakt. Ked to chyti na vatu, tak tu musi drzat aj na papiery
220870
18.01.12,17:48
Lepidlo Rifix (Ansetzbinder)
http://www.top-step.eu/stavebny-material/Rigips-rimano.html


ake lepidlo sa smie použiť v pripade lepenia sdk na stenu ytong
boldizar6b
19.01.12,09:18
Ak sadrokartón tak kvalitný hrubý, nie lacné nekvalitné poľské výrobky pretože praskajú a trochu buchnete a už je tam "výmoľ" a do kúpeľne určite taký čo odoláva plesniam a je hrubší kôli teplu a vlhkosti kde by sa mohol prehnúť, ale do kúpelne by som ajtak sadrokartón nedával ale radšej omietku kôli vlhkosti a teplu
drozdm
19.01.12,10:11
Ak sadrokartón tak kvalitný hrubý, nie lacné nekvalitné poľské výrobky pretože praskajú a trochu buchnete a už je tam "výmoľ" a do kúpeľne určite taký čo odoláva plesniam a je hrubší kôli teplu a vlhkosti kde by sa mohol prehnúť, ale do kúpelne by som ajtak sadrokartón nedával ale radšej omietku kôli vlhkosti a teplu
dobre ale ak hovorime o tom že sadrokarton sa bude lepiť celoplošne lepidlom na rovne steny ytong , zaleži na hrubke sadrokartonu? bude predsa pricapnuty na celej ploche , prečo by mal praskať, samozrrejmwe pri montovanych priečkach to zmysel ma .do kupelne určite na stenu nedam
boldizar6b
19.01.12,10:14
Hrubší kôli izolácii, je teplejší, mám to z vlastnej skúsenosti a má aj tvrdšiu vrchnú (kartónovú) vrstvu preto je odolnejší voči úderom.....ale je to len môj subjektívny názor
drozdm
19.01.12,10:19
aha tak to potom ano , mysliš že polsky by sa skôr poškodzoval pri detoch ?
boldizar6b
19.01.12,10:26
Pri poliakoch človek nikdy nevie, jedna firma robí kvalitné sadrokartóny (nielen sadrokartóny) a za primarané ceny a druhá nekvalitné a trochu lacnejšie...netreba všetkých hádzať do jedného vreca, môžete na nekvalitu natrafiť aj na Slovensku...... čo sa týka detí, strýkovi sme robili sadrokartón v obývačke z poľska a neprešiel ani rok a už sem tam vidno výmoľe, nie veľké ale vodno.....my sme dávali o 50% drahší pred 2 rokmi a zatiaľ musím poklopať že drží bez výmoľa
drozdm
19.01.12,10:31
asi maš pravdu ..ak by som mal garanciu že ten poliak bude kvalitny tak ano..Rozdiel na doskach v cene oproti kvalitnym našim sadrokartonom je sice aj 2 e ale opravovať to každe dva roky potom sa mi nechce.Inač ake su skutočne najkvalitnejšie sadrokartony , značka
boldizar6b
19.01.12,10:46
Niesom odborník aby som vedel povedať značku ktorá je kvalitná ale čím hrubší tým lepší, hlavne vrchná vrstva, najlepšie je si chytiť do rúk viac druhov a zvážiť čo je lepšie aj vzhľadom k cene, sú 12,5mm hrubé 15mm ale aj viac, sú protipožiarne, s vyššou odolnosťou voči plesniam, ale s rastúcimi kvalitami raste aj cena..... ja som použil 18mm Rigips RFI
michalha
20.01.12,15:59
Vlastná skúsenosť: Dom priečky,steny murované.Cenové ponuky na strojové omietky na zaplakanie.
Šiel som do Polska,nakúpil SDK,lepšia cena ako u nás,lepidlo s Baumaxu, s bratom komplet dom cca 300 m2 nalepený,hrebeň 10.
plus moja práca po robote asi týždeň vytmelenia a vybrúsenia.Dom ako zo škatulky,ak SDK lepíte celoplošne tak nehrozí jeho preborenie.
Tretí rok bývame,a ak niekomu nepoviem čo je na stenách,tak len civí jaké sú super spravené omietky.
michalha
20.01.12,16:07
Vlastná skúsenosť: Dom priečky,steny murované.Cenové ponuky na strojové omietky na zaplakanie.
Šiel som do Polska,nakúpil SDK,lepšia cena ako u nás,lepidlo s Baumaxu, s bratom komplet dom cca 300 m2 nalepený,hrebeň 10.
plus moja práca po robote asi týždeň vytmelenia a vybrúsenia.Dom ako zo škatulky,ak SDK lepíte celoplošne tak nehrozí jeho preborenie.
Tretí rok bývame,a ak niekomu nepoviem čo je na stenách,tak len civí jaké sú super spravené omietky.
alltracboy
20.01.12,18:07
ale nepises celkovu cenu za material
michalha
20.01.12,19:20
SDK 1,67 eur/m2, lepidlo 0,3eur/m2, tmel cca 0,3 eur m2
takže spolu 2,27 eura m2 takejto steny,plus vlastná sila,
keď som sa pýtal majstra koľko by chcel za robotu zapýtal 7 eur/m2
mogul
20.01.12,22:22
Obávam sa, že to také jednoduché ako píše michalha nebude. Rád by som videl tých 300m2 vytmelených a vybrúsených za jeden týždeň po práci...ako tá robota vyzerá. Skôr sa prikláňam z vlastnej skúsenosti k názoru 220870. Zďaleka to nie je taká sranda ako sa na prvý pohľad zdá. Jasné, ono sa to dá urobiť aj „ z rýchlika “, ale potom to aj tak vyzerá...

Mám za sebou strop v jednej miestnosti, 4 priečky, 2 predsteny, celé podkrovie / cca 100 – 150 m2 / - komplet montáž, tmelenie a brúsenie svojpomocne / podkrovie nemám vytmelené a prebrúsené ešte komplet – dokončujem to /. Kým som sa do toho pustil, tiež som si hovoril – však to bude sranda, za čo ty sadrokartonári berú tých 7 – 10 eur za štvorák. Ono je to ale trocha inak, zistíte sám, keď sa do toho pustíte a prizvukujem - budete sa to snažiť urobiť aj poriadne.

Sadrokartón je fajn na priečky, ak chcete robotu urýchliť, menej už ale ak máte malé deti – zistíte sám „ mäkkosť “ tohto materiálu oproti klasickej tehle a omietke. Je pravdou, že každý škrabanec je na ňom vidieť. Osobne preferujem tam, kde máte na výber, skôr klasickú omietku. Ak sa ale predsa len rozhodnete pre obklad stien sadrokartónom, upozorním Vás na niektoré drobnosti z vlastnej skúsenosti :

- ak sa chcete vyhnúť praskaniu, na všetky spoje musí ísť páska. Ja som všade dával papierovu, zo všetkých 3-och odporučaných pások je najpevnejšia. Páskou som pripájal sadrokartón aj k okolitým stenám. Na dvoch hranách som na to zabudol, samozrejme to popraskalo, nikde inde po dvoch rokoch ani prasklinka. Sadrokartón som ale neprirážal na doraz k stene. Nechal som tenkú škáru / vyplnená akrylovým tmelom, alebo PUR penou, ak bola širšia / na to potom papierová páska.
- tmel Vám začne tuhnúť tak po cca 30 – 40 minutách. Zarobte si ho toľko, aby ste potom polovicu nemusel vyhodiť. Nie je zrovna lacný. Keď Vám začne tuhnúť, už to nevyhladíte bez „ hrudiek “. A ako si pripravíte pozíciu pri nanášaní, tak sa Vám potom bude brúsiť.
- tmelenie aj brúsenie chce určitý cit, skúsenosť. S prvými švorákmi sa „ zapotíte “, ale postupne sa do toho dá dostať. A potom keď si už myslíte, že je to super...potom to namaľujete, pozriete sa na to z boku pri dobrom dennom svetle a zistíte že je to stále ešte pekne na hov...Tak to znova prebrúsite, namažete, prebrúsite...až ste nakoniec spokojný... J
Čím viac štvorákov budete mať za sebou, tým lepšie Vám to pôjde. Samozrejme ale môžete byť spokojný s výsledkom už po prvých pokusoch – záleži len na stupni Vašej náročnosti čo sa týka výsledku.

Úprimne povedané – neverím že niekto môže dobre vytmeliť a prebrúsiť 300 m2 za týždeň po práci tak, aby to vyzeralo dobre. Ak máte dosť času, naučíte sa to a urobíte to postupne dobre. Ak ten čas ale nemáte, dajte si to urobiť radšej odborníkovi, ak chcete aby to vyzeralo dobre.

Čo sa ceny týka, nikdy som to presne nepočítal. Z hľadiska ceny materiálu si ale myslím, že omietka je na tom lepšie. U sadrokartónu počítajte s – lepidlom, samotnou doskou sadrokartónu, páskou, tmelom, brúsnymi mriežkami. U omietky platíte len za samotnú omietku. Rozdiel sa ale vyrovná tým, že sadrokartón si urobíte sám skôr, ako natiahnete a vypucujete dobre omietku. Takže ušetrite na práci, čo je viac ako 50 % celkovej ceny. Otázne je ale, ako rýchlo sa naučíte kvalitne zvládnuť konečnu úpravu sadrokartónu. A verte, že pri väčšom množstve štvorákov stojí práca s maskou na tvári a brúskou v ruke naozaj za to. / hlavne u stropov /. Osobne teda preferujem sadrokartón len v podkroví, u priečok a znižovaní stropov...ale ako náhradu omietok u murovaných stien nie.
michalha
21.01.12,05:43
Trochu to poopravím,pozrel som sa do múdrej knihy ktorú som si zapisoval,300 m2 som mal aj zo stropom,
Steny cca 200 m2 a strop 100 m2, Bavili sme sa iba o priečkach.SDK som kúpil na výšku 2,6 m,takže na stenách som mal len vertikálne spoje,
ktoré sa tmelia veľmi dobre, a prebrúsené sú za chvíľu. Druhá vec sú vonkajšie rohy s rohovníkmi,s tými sa treba pobaviť a špalety je tiež na viac pobavenia.
Ten týždeň som bral ako upraviť steny-priečky,ak by sa bral komplet steny,strop,aj s omaľovaním,tak časovo je to cca 3-4 týždne.
Čo som nezapočítal do ceny je ta páska a brúsne mriežky,ale to je pár centov.
Čo sa týka tých rýh,mám doma dve malé deti a nemám žiadny problém že by spravili nejaké ryhy alebo jamy na stenách.
A pikoška -keď prišiel známi a zistil čo mám na stenách tak sa dušoval že päsťou spraví dieru do toho SDK, tak som ho nechal nech si udre ako silno chce,hádajte kto vyhral :)
A ako hovorí Mogul,je to aj o zručnosti,niekto proste sa vie oháňať špachtlov a hoblom,iný sa to nenaučí ani na dvoch domoch :)
drozdm
25.01.12,18:57
ako je to so špaletami ? aj pri oknach či dverach sa sadrokarton lepi?