vevsz
28.06.11,21:49
Ahojte poradáci,

škoda, že som túto otázku neriešila už na strednej škole, ale v tedy ma to vôbec nenapadlo že sa dá získať iné štipendiu ako sociálne. Mám oboch pracujúcich rodičov no stále to nevychádzalo, aby mi mohli platiť vysokú školu. Tak a teraz sa k tomu vraciam lebo cítim, že moje skúsenosti a prax nie sú dostatočné, aby som získala poriadnu prácu. Preto znovu uvažujem o štúdiu na vysokej škole, chuť by bola veľká, mám jednu vysnívanú no tam sa dá študovať iba denné štúdium, takže práca popri škole neprichádza do úvahy, resp. sa na to nedá spoliehať.

Preto sa Vás pýtam kde by sa dalo získať nejaké štipendium ?! Akým spôsobom ?! Viem, že je aj prospechové, ale neviem ako to funguje..

Prosím o radu:confused:
veronikasad
28.06.11,19:55
vevsz
28.06.11,21:53
Ďakujem za zastavenie, trošku je to tam zložito napísané takže som to musela lúštiť. Keby mi to niekto polopatisticky povedal tak by to bolo fajn :) ale zájdem na sociálku tak sa opýtam tetušiek :)
veronikasad
28.06.11,22:03
Pýtala si sa na štipendium, nie dávku v hmotnej núdzi. Informácie ti poskytne príslušná vysoká škola - nie UPSVaR.
vevsz
28.06.11,22:33
Ale ja s tým nechcem ísť na úrad práce ale do sociálnej poisťovne, predsa je to štipendiu hradené odtiaľ, nie ?! Ale informujem sa aj na škole, no už viem že je to beznádejné :-/
veronikasad
29.06.11,05:38
Ale ja s tým nechcem ísť na úrad práce ale do sociálnej poisťovne, predsa je to štipendiu hradené odtiaľ, nie ?! Ale informujem sa aj na škole, no už viem že je to beznádejné :-/
Nemám už dcéry vysokoškoláčky, ale SP určite vysokoškolské štipendia nedáva ...
Prečo myslíš, že je to beznádejné v škole ? Prečítaj si pozorne link, ktorý som ti preložila. Nie je to napísané až tak zložito, v živote budeš riešiť aj oveľa zložitejšie veci. Okrem štipendia existujú aj študentské pôžičky - keď veľmi budeš chcieť študovať - určite to (za pomoci rodičov) aj finančne zvládneš. Viem o čom píšem, obidve dcéry ukončili vysokú školu ...
vevsz
29.06.11,10:31
Asi ma pomýlilo to že je to sociálne štipendium. Mám taký pocit, že zo živnosťou ho nebudem môcť získať. Po škole som sa chcela nejako postaviť na nohy, ale každopádne som precenila svoje sily, nebola som ešte pripravená takto makať, malo to isté výhody ale mala som s tým počkať. Skúšam rôzne veci, no mám taký pocit že VŠ je ten najlepší krok aký môžem urobiť.. Nabrať skúsenosti a aj nejakú tú prax, priateľ je ochotný ma podporiť no nechcem byť na ňom závislá, on má tiež svoje sny :) Každopádne dakujem za rady, idem teda zisťovať to sociálne štipko ;-)

Aaa, ešte ma napadlo, či nepodporujú študentov nejakým spôsobom aj spoločnosti (Orange, banky a pod.) ???
trisestri
29.06.11,10:48
prospechové štipendia riešia fakulty,asi sa treba informovat na študijnom odelení prislušnej fakulty kde budeš študovat,prípadne študenskom požičkovom fonde http://www.spf.sk/ taký priklad prospechového štipendia http://www.ukf.sk/studium/492