lenka_bodorova
29.06.11,08:16
:confused: Prenajali sme zamestnancom byt za 250,- Eur mesačne, zatiaľ tam budú bývať dvaja zamestnanci. A teraz neviem, koľko im mám zdaniť, resp. zamestnávateľ chce dať do nepeňažného príjmu zamestnanca 30,- Eur, alebo keď tam nebudú bývať celý mesiac, napr. bude mať týždeň dovolenku, tak nepeňažný príjem bude len alikvotná časť? Prosím o radu... Ďakujem
Mila123
29.06.11,06:28
teraz nechápem čo tých 250 € tam robí? a cez ich dovolenku má možnosť aj niekto iní (iný) tam bývať????
lenka_bodorova
29.06.11,06:33
My ako firma platíme 250,- eur nájom, tak čo to ovplyvňuje koľko bude nepeňažný príjem zamestnanca, alebo keď zamestnávateľ povie, že nepeňažný príjem bude 30,- pre každého (bývajú tam dvaja) či to môže byť. A cez dovolenku tam nebude nikto bývať.
promont maja
29.06.11,06:35
... máte príjmy z prenájmu? ... je uzavretá aj zmluva o nájme priestorov na bývanie ... či? ... t. j. máte aj pridelené DIČ v súvislosti s takýmito príjmami ...?

... prečo to celé hodnotíte ako nepeňažný príjem pre zamestnancov? ...

... a ako pozerám ... prenajímate už Vám prenajaté priestory ... čiže ide už o podnájom? ... máte na to súhlas vlastníka ...či?
Mila123
29.06.11,06:35
už je mi to jasné.....ako chceš, ten rozdiel im budeš zdaňovať.....ako nepeňažný, ale pozri si ako to je so soc. a zdravotnými odvodmi......a tiež na takú situáciu, keď v mesiaci nedosiahne žiadnu mzdu.....
lenka_bodorova
29.06.11,07:11
Len pre vysvetlenie promont maja, my ako firma si byt prenajíme od fyzickej osoby a platíme jej 250,-Eur. Byt je určený zamestnancom, teda je to pre nich nepeňažný príjem.
Mila123, celkom nerozumiem tvojej odpovedi. Zákony som si naštudovala, viem ako im to mám zdaniť, aj odvody. Len neviem či si môžem ako zamestnávateľ určiť koľko zahrniem ako nepeňažný príjem zamestnanca, napr. bývajú tam dvaja, teda nájom je 250 a na dvoch je to 125,- Eur, ale zamestnávateľ im chce dať do nepeňažného príjmu 30,- Eur, či je v tom neaký problém. A keď tam bude zamestnanec napr. 2 týždne, nie 4 týždne, tak to bude len polovica nepeňažného príjmu? Ďakujem
betka
29.06.11,09:38
2/c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

2/(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len "zamestnanec") od platiteľa týchto príjmov (ďalej len "zamestnávateľ") alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmy, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.

Aká je obvyklá cena bytu?
Je tá, za kt. byt prenajímete od inej FO. (rozdiel 250-(2*30)=190 € by sa nemal nikde stratiť, pokiaľ o sume 250€ účtujete ako o dańovom náklade.

Myslím si, že nepeňažným príjmom zamestnanca (1ks) by mal byť 125€. Neviem, ako poskytujete byty týmto zamestnancom, či máte nejakú zmluvu...?
lenka_bodorova
29.06.11,10:07
Áno obvyklá cena je 250,- eur, a účtujeme o tom ako o daňovom náklade. V nájomnej zmluve je napísané, ktorí zamestnanci tam budú bývať (pretože ich bydlisko je vzdialené 100km.) V ktorom zákone je to čo si mi písala? A Keď by platili 125,- eur a napr. tie dva týždne by tam jeden nebol tak by sa mu malo zdaniť 62,- eur a čo s tým zvyškom. Ďakujem
Mila123
29.06.11,10:18
či by si účtovalo o daň. či nedaňovom náklade (výdavku) som presvedčená, že ak oni neuhrádzajú po 125,- € za nájom, rozdiel zdaniť, u nich , jednoznačne.....
lenka_bodorova
29.06.11,10:22
ako nerozumiem, aký rozdiel zdaniť????