matthewcheck
29.06.11,12:46
Zdravim ...
Chcel by som sa opytat, ci sa naklady na pohreb (hrob, pohreb, pohostenie ... vsetko preukazatelne fakturami a blockami) daju odpocitat z hodnoty majetku ktory sa dedi po zomrelom ...
Zohladnuje sa to pri vypocte hodnoty vseobecneho majetku, z ktoreho sa vypocitava poplatok pre sudneho komisara alebo nie?
Dakujem
Manual
29.06.11,10:49
Ano odpočítavajú, o to sa znižuje majetok k dedeniu
buchač
29.06.11,11:01
Ano odpočítavajú, o to sa znižuje majetok k dedeniu

...no hej ,ale ako je to potom , keď dedičstvo pozostáva z nehnuteľnosti ...

To sa potom ako vypočíta ???

Ďalej nepokračujem v otázkach , aj keď sú ...ale asi by som sa správne nevyjadril...:confused:
matthewcheck
29.06.11,11:01
Dakujem za promptnu odpoved :)
Viete ma aj odkazat na nejake konkretne miesto (v zakone alebo niekde) kde by som to mal cierne na bielom?
Na notarskom urade mi pracovnicka (aj po mojej opakovanej namietke) stale tvrdi ze sa to NEodpocitava z hodnoty majetku ...
Ako mam postupovat ked mi to nechce uznat?
Manual
29.06.11,11:10
buchač, súd poverí notára vybaviť dedičstvo po zomrelom. A oficiálne sa nazýva poverený súdny komisár = mám to pre sebou.
Ak je na dedenie len nehnuteľnosť sumu určí notár napr. porovnaním trhových cien obdobných nehnuteľností vo výške 100.000 €. Ak sa to dotyčnému nepozdáva, môže si pozvať na ocenenie znalca. Sám som riešil podobný problém a nakoniec som zostal pri cene stanovenou notárkou, pretože náklady na znalca by boli tiež nejaké, takže si to treba spočítať, či je to výhodnejšie
Ak náklady na pohreb tvorili 1.000 €, tak k dedeniu bude nehnuteľnosť v hodnote 99.000 €
buchač
29.06.11,11:15
...dík ...ja som len zo zaujímavosti sa pýtal ...mne také nič nehrozí , nakoľko už niet čo dediť ,všetko je na nás už napísané ...:rolleyes:

Ale zasa som o niečo múdrejší ...;)
Manual
29.06.11,11:21
Dakujem za promptnu odpoved :)
Viete ma aj odkazat na nejake konkretne miesto (v zakone alebo niekde) kde by som to mal cierne na bielom?
Na notarskom urade mi pracovnicka (aj po mojej opakovanej namietke) stale tvrdi ze sa to NEodpocitava z hodnoty majetku ...
Ako mam postupovat ked mi to nechce uznat?
Neviem kde to je v zákone, to som nepátral, ale v Osvedčení o dedičstve je pasáž:
A.Všeobecná hodnota majetku poručiteľa ... X
B.Výška dlhov poručiteľa .......................... Y ( to je presne suma nákladov čo stál pohreb čo som osobne platil)
C.Čistá hodnota dedičstva ........................ Z (rozdiel X a Y)
Gina Er
29.06.11,11:46
spisuje sa to v notárskej zápisnici,takže Ti pracovníčka na notárskom úrade nemôže tvrdiť,že to nejde.....buď budeš mať ako dedič o túto čiastku väčší podiel z dedičstva,alebo ostatní spoludedičia sa zaviažu,že prispejú svojim dielom na výdavky za pohreb.
Mária27
29.06.11,11:52
občansky zákonník

Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
matthewcheck
29.06.11,12:00
Velka vdaka, to je to co som potreboval ...