emily 2
12.01.06,14:22
:confused: Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
danielko
12.01.06,13:28
1. Ja to účtujem ako nákup materiálu ( účtujem v MRP), kde som si vytvorila analytiku - nákup DHIM.
2. Mzdy určite rozdeľovať: mzdy = čistá mzda + daň + odvody zamestnanca, odvody do fondov = odvody zamestnávateľa
3. tu by som neriskovala a určite by som to dala ako výdaj neovpl. základ dane. Aj keď napr. u pediatra by sa dal nákup čaju dať ako výdaj ovpl. základ dane (pripravený pre dojčatá a pod.)

Uvítam aj ďalšie názory.
Ninna
13.01.06,14:41
Aby som bole v obraze DHIM je drobný hmotný investičný majetok alebo dlhodobý hmotný investičný majetok????
JankaO
13.01.06,15:09
Aby som bole v obraze DHIM je drobný hmotný investičný majetok alebo dlhodobý hmotný investičný majetok????

Drobný hmotný investičný majetok
lenkak
13.01.06,16:25
V tému bol spomínaný drobný HIM, nakoľko sa účtuje ako nákup materiálu- VOZD.
Keby to bol dlhodobý tak by sa použil výdavok NZD.
Ja si ale drobný HIM zvyknem značiť DrHIM.
kira
13.01.06,16:42
:confused: Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
Ja sa len pozastavujem nad tými mzdami,určite rozdeliť-má to vplyv na Výkaz príjmov a výdavkov
M0NIKA
13.01.06,17:39
:confused: Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.
Emily,
1. ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je :) . Preto sa mi réžia zdá správnejšia... hlavne ak sa bavíme o stoličke, vŕtačke, kalkulačke a pod....:rolleyes: ,
2. mzdy deliť ako Ti radili aj iní - mzdy = zamestnanec, odvody = SZČO,
3. repre nie do nákladov ani do DPH.
Johanka
13.01.06,18:50
Drobný DHM bol v niektorom Poradcovi "dborne" označovaný ako ostatný dlhodobý hmotný majetok. V JÚ sa účtuje do materiálu, je to podobne ako v PÚ, ak sa neeviduje na majetkových účtoch - účtuje sa na 501.
andrej_rv
13.01.06,19:05
Emily,
1. ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je :) . Preto sa mi réžia zdá správnejšia... hlavne ak sa bavíme o stoličke, vŕtačke, kalkulačke a pod....:rolleyes: ,

Podľa Postupov JÚ - § 7 ods. 2 sa ako materiál účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a hmotný majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho použitia do používania (teda majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako rok nezaradený do odpisovaného dlhodobého majetku). Do materiálu patrí teda aj tzv. režijný materiál (pomocné látky, prevádzkové látky, náradie, nástroje atď.) nielen materiál podliehajúci ďalšiemu spracovaniu.
liba2
13.01.06,21:35
Ja sa len pozastavujem nad tými mzdami,určite rozdeliť-má to vplyv na Výkaz príjmov a výdavkovAd.2: Sú názory sledovať zvlášť aj DZČ.
Ad.3: Sú daňovo neuznané výdavky.
sobubo
14.01.06,09:01
Ad.1: Vacsina DrHM ide rovno do používania a tak ju účtujem do réžie. Ak by sa to kúpilo a dalo na sklad tak potom ako materiál.

Ad.2: Mzdy rozúčtovávam nasledovne:
- čisté mzdy - mzdy
- odvody zrazené zamestnancovi - mzdy
- preddavok dane z príjmu zamestnanca - mzdy
- odvody zamestnávateľa - platby do fondov
na každú položku mám v programe analytiku.

Ad.3: Dal by som to ako výdavok neovplyvňujúci daň, ak na to nie je nepriestrelné zdôvodnenie. Napr. ja mám detskú lekárku, ktorej dávam do réžie lízatká, ktorými podpláca deti pri vyšetrení.
andrej_rv
14.01.06,10:04
..ja osobne drobný majetok dávam do réžie, nie do materiálu. Na školení nám bolo povedané, že materiál je na ďalšie spracovanie čo DHIM u Teba zrejme nie je :) . Preto sa mi réžia zdá správnejšia....Podľa mňa aj materiál spotrebovaný na "réžiu" svojou podstatou vždy zostane materiálom a do spotreby materiálu by sa v zmysle Postupov mal aj účtovať (tak, ako v PÚ na 501). Tendencie dávať ho do réžie podľa mňa pretrvávajú v súvislosti s niekdajším znením Postupov JÚ ( Opatrenie MF SR č. 65/396/1994, Čl. 1):
"ods. 9. Zásobami sú:
a) skladový materiál,
b) nedokončená výroba, výrobky, zvieratá,
c) skladovaný tovar.
10. Za skladovaný materiál sa považujú:
...
f) skladovaný hmotný majetok, ktorý nespĺňa kritériá pre zaradenie do hmotného investičného majetku podľa čl. I ods. 5b) až do doby, kedy sa vydá do použitia. Drobný režijný materiál sa nepovažuje za skladovaný materiál, zachytáva sa v položke prevádzková réžia. "

V Postupoch JÚ platných v súčasnosti už táto veta nie je a preto podľa môjho názoru nie je žiadny dôvod na účtovanie akéhokoľvek materiálu inde ako do kolónky "spotreba materiálu". Do réžie by mali ísť podľa môjho názoru najmä nakupované služby, finančné náklady a pod. Aj keď v podstate je to jedno, pretože vždy ide o výdavok ovplyvňujúci daň :)
sklenkova
14.01.06,11:01
Pri JU náradie (fén,nožnice...) idú do materiálu,takže to treba z réžie dať preč, a kam sa účtujezdravotný preukaz- réžia (musí byť zo zákona je to nedaňový alebo môže byť daňový výdavok)
Ninna
15.01.06,15:46
Ale veta:"... až do doby zaradenia do užívania." tam zostala naďalej takže, keď kúpim DDrHIM a zaradím ho do užívania, čo v praxi aj robíme /nedržíme ho predsa v sklade/ tak ho zo skladovej karty materiálu odpíšem??? Nie je to jednoduchšie dať jednorázovo do spotreby- prevádzková réžia a viesť o zakúpenej veci evidenciu Knihu drobného majetku?
sobubo
16.01.06,13:09
Aj ja som to tak pochopil, a davam to priamo do rezie. Ani na danovom som s tym zatial nemal problemy.
Manual
16.01.06,13:17
Pri JU náradie (fén,nožnice...) idú do materiálu,takže to treba z réžie dať preč, a kam sa účtujezdravotný preukaz- réžia (musí byť zo zákona je to nedaňový alebo môže byť daňový výdavok)
Ak kaderníctvo podmieňuje mať zdravotný preukaz, tak zaplatenie kurzu, resp. jeho obnovenie atď... je tvoj režijný výdavok.
emily 2
17.01.06,15:33
Ďakujem všetkým za rady . Len dnes som sa dostala k PORADE, škoda , že nemám doma internet.
Kristína
01.02.06,06:45
Sobubo, aj ja to tak robím. Predmetov takého charakteru máme do roka málo. Tento spôsob účtovania som ošetrila internou smernicou.
lydinka
14.02.06,18:32
:confused: Robím kontrolu účtovania v PD a nie som si istá či je dobre zaúčtované :

1. DHIM - sa správne účtuje ako nákup materiálu alebo prev. réžia ?
2. Vyplatené mzdy musím rozdeliť na 2 časti: mzdy
a odvody do fondov ? ( predchodkyňa to účtovala spolu ako mzdy )
3. Nákup kávy a čaju je náklad OZD ( DPH sme si neodpočítali ) ?
Ja som to pred 3 rokmi nedávala do nákladov , neviem či bola nejaká zmena.

To je zatiaľ všetko , som len pri kontrole februára.

Veľmi pekne ďakujem.

Emily.


A ako je to napríklad v reštaurácii - mikrovlnka, friťák... všetko do 30000,- - materíál alebo réžia???
V kancelárii PC, stôl, koberec... Veci do 30000,- - materíál alebo réžia???
Denda
14.02.06,18:35
A ako je to napríklad v reštaurácii - mikrovlnka, friťák... všetko do 30000,- - materíál alebo réžia???
V kancelárii PC, stôl, koberec... Veci do 30000,- - materíál alebo réžia???

Odpoveď:http://www.porada.sk/showpost.php?p=165417&postcount=10
lydinka
14.02.06,18:38
lydinka
14.02.06,20:07
Pri JU náradie (fén,nožnice...) idú do materiálu,takže to treba z réžie dať preč, a kam sa účtujezdravotný preukaz- réžia (musí byť zo zákona je to nedaňový alebo môže byť daňový výdavok)

Ahojte poradaci, ako potom učtovať napríklad pri kaderníčke šampóny, balzamy, farby na vlasy, ona to má doteraz účtované ako materíál.
petka24
14.02.06,20:24
V rámci diskusie sa opýtam, číslujete všetky doklady (výpis z banky, faktúry, VPD, PPD.....) tak ako sú označené v peňažnom denníku? Lebo každý doklad má svoje číslo, ale ževraj to treba číslovať aj tak ako sa to nachádza v peňažnom denníku, ja to nerobím, lebo je to ďalšia robota navyše, ale asi by sa to malo :(
liba2
15.02.06,05:18
V rámci diskusie sa opýtam, číslujete všetky doklady (výpis z banky, faktúry, VPD, PPD.....) tak ako sú označené v peňažnom denníku? Lebo každý doklad má svoje číslo, ale ževraj to treba číslovať aj tak ako sa to nachádza v peňažnom denníku, ja to nerobím, lebo je to ďalšia robota navyše, ale asi by sa to malo :(Ja to tiež nerobím z toho istého dôvodu a aj pre duplicitu. Podotýkam, že JU robí v exceli; možno riadny účtovný softvér by to očísloval (ale bez môjho pričinenia).
lydinka
15.02.06,16:04
Osobne zastávam názor, že ak sa DDHM vedie v operatívnej evidencii, je vhodné účtovať ho v rámci materiálu. Operatívna evidencia je svojím spôsobom "evidencia zásob". Sledujem zaradenie do používania a ostatné interne potrebné skutočnosti. Preto materiál a nie réžia. Na réžiu účtujem výdavky, ktoré nie sú predmetom ďalšej evidencie.

AVo, kde by som sa viac dočítala o vyradovaní DDHM? Prosim porad nejaky link, neviem napriklad friteza, mikrovlnka...
DAKUJEM
Zita5
15.02.06,16:37
Ahojte poradaci, ako potom učtovať napríklad pri kaderníčke šampóny, balzamy, farby na vlasy, ona to má doteraz účtované ako materíál.

Môj osobný názor, účtovať ako materiál , pretože postupne ide do spotreby a nie naraz .Dokonca by som odporúčala aj skladovú evidenciu .
lydinka
15.02.06,17:39
Čo potrebujete vedieť?
Do príloh uložím jednoduché zaraďovacie a vyraďovacie protokoly (pre začiatok) .-)

Myslela so, že ked mam DDHM účtovaný ako réžiu, napríklad takú mikrovlnku, ktorá stála cca 2000,-, urobím ktomu evidenciu DDHM, za aký čas môžem tú mikrovlnku vyradiť zo stavu DDHM, alebo až ked sa naozaj pokazí?
Ď.
lydinka
15.02.06,18:10
Keď budú dôvody na jej vyradenie a tie je dobré uviesť. Aj nepotrebnosť je dôvod ... ale zároveň je vhodné spôsob vyradenia, t.j. ako sa s majetkom v prípade, že je funkčný naloží.

A toto všetko sa uvádza na inventarizačnom súpise DDHM?
Ď. za tvoj čas venovaný mojim otázkam.
lydinka
15.02.06,18:29
Záleží na množstvách, ktoré sú obstarávané. Niekedy sa fakt kupujú iba veci, ktoré sa ihneď otvoria a používajú, alebo s minimálnymi zásobami. Aj od tejto skutočnosti by som odvinula účtovanie. Určite je možné takúto spotrebu normovať (množstvo účesov a práce sú merateľné tržbou a cenníkom) a teda aj spotrebu, či existenciu zásob je možné posúdiť v závislosti od týchto aspektov.
Tak sa na to bude pozerať aj kontrola.

Ďakujem ti pekne za tvoju pomoc