saro666
29.06.11,14:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s majetkom maloletého, ktorý má určené súdom poručníka ciže svoju sestru z dôvodu, že im nežijú obidvaja rodičia a maloletý bol 4 roky v detskom domove a teraz býva s nami v domácnosti lebo bol nám zverený.V domove mu bola vystavená vkladná knižka na ktorú mu bol posielaný sirotský dôchodok, dedičstvo po starom otcovi a iné peniaze.Po nadobudnutí platnosti poručníctva sa maloletý odsťahoval z domova a bola odovzdaná vkladná knižka a kto z nej teraz môže vyberať peniaze?
Gina Er
29.06.11,12:07
kým maloletý nebude plnoletý,tak jeho poručník
Tweety
29.06.11,12:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s majetkom maloletého, ktorý má určené súdom poručníka ciže svoju sestru z dôvodu, že im nežijú obidvaja rodičia a maloletý bol 4 roky v detskom domove a teraz býva s nami v domácnosti lebo bol nám zverený.V domove mu bola vystavená vkladná knižka na ktorú mu bol posielaný sirotský dôchodok, dedičstvo po starom otcovi a iné peniaze.Po nadobudnutí platnosti poručníctva sa maloletý odsťahoval z domova a bola odovzdaná vkladná knižka a kto z nej teraz môže vyberať peniaze?
Kedže má poručníka, tak ten.
saro666
29.06.11,12:16
Ďakujem za odpoveď a chcem sa ešte opýtať prečo vkladná nieje prepísaná na poručníka ale je tam ešte stále ako disponent uvedená riaditeľka detského domova aj keď právoplatnosť rozsudku nadobudla platnosť 15.06. a či pri výbere financií je poručník predkladať bločky načo boli použité.
Gina Er
29.06.11,12:20
zober rozsudok a choď s ním do banky....aspoň tak by som to riešila ja. a komu by si chcel predkladať tie bločky a prečo?
saro666
29.06.11,12:46
zober rozsudok a choď s ním do banky....aspoň tak by som to riešila ja. a komu by si chcel predkladať tie bločky a prečo?

Ale k tomu zmeneniu v banke budem potrebovať aj súhlas tej riaditeľky a jej podpis?
A k tým bločkom mi na sociálnom povedali,že keď chcem vybrať peniaze z vkladnej tak musím požiadať súd o povolenie a ževraj aj to vydokladovať načo sa to použilo a aj teraz keď bude maloletý dostávať ďalej sirotský aj ten musím dokladovať načo sa to minulo. Je to tak alebo nie? Ďakujem
ivka70
29.06.11,12:50
Ale k tomu zmeneniu v banke budem potrebovať aj súhlas tej riaditeľky a jej podpis?


S tym nema pani riaditelka nic spolocne, rozhodnutie sudu meni porucitela od urciteho datumu, banka je povinna respektovat sudne rozhodnutie, nepotrebuje na to suhlas predchadzajuceho porucnika.
Gina Er
29.06.11,12:53
S tym nema pani riaditelka nic spolocne, rozhodnutie sudu meni porucitela od urciteho datumu, banka je povinna respektovat sudne rozhodnutie, nepotrebuje na to suhlas predchadzajuceho porucnika.
presne tak,ak je právoplatný rozsudok o poručníctve,tak riaditeľka s tým už nemá nič.len pekne choď do banky s rozsudkom.a keď si poručník,tak ani sociálke nemusíš nič dokladovať
suzika1979
29.06.11,16:16
ahojte,zaujala ma tato tema,pretoze mam iste obavy o peniazky mojho 5rocneho syna z prveho manzelstva. so sucasnym manzelom sme malemu nasetrili nejake eurace.jeho bio otec neprispel ani cent, pracujeme na osvojeni maleho mojim manzelom,ale to nebude tak skoro. ja uz kazdu chvilu idem pod noz. ak by som nedajboze umrela teraz,kym maleho zakonny zastupca je ex... moze disponovat s knizkou?
saro666
29.06.11,17:46
zober rozsudok a choď s ním do banky....aspoň tak by som to riešila ja. a komu by si chcel predkladať tie bločky a prečo?

Tak s tým rozsudkom som bola v banke. Po kontakte so sociálnym pracovníkom mi povedal, že nemôžem vyberať z vkladnej knižky z dôvodu, že mám v rozsudku napísané, že je blokovaná a výber mi musí schváliť sú ale nič také tam nieje napísané a ani banka neevyduje blokáciu a potvrdenie zo súdu aby som mohla vyberať. Pravdepodobne návrh na blokáciu bol zadaný po dátume platnosti rozsudku o poručníctve tak čo mi môžu urobiť keď ja nemám nijaké rozhodnutie zo súdu, že knižka je blokovaná a ja z nej bez súhlasu súdu vyberiem neaké financie?
arizona
29.06.11,17:48
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s majetkom maloletého, ktorý má určené súdom poručníka ciže svoju sestru z dôvodu, že im nežijú obidvaja rodičia a maloletý bol 4 roky v detskom domove a teraz býva s nami v domácnosti lebo bol nám zverený.V domove mu bola vystavená vkladná knižka na ktorú mu bol posielaný sirotský dôchodok, dedičstvo po starom otcovi a iné peniaze.Po nadobudnutí platnosti poručníctva sa maloletý odsťahoval z domova a bola odovzdaná vkladná knižka a kto z nej teraz môže vyberať peniaze?
Ja si myslim, ze porucnik nemoze len tak svojvolne manipulovat s vkladnou knizkou zvereneho maloleteho,bez schvalenia sudu.





V rozhodnutí o ustanovení poručníka súd uvedie konkrétny rozsah majetku, ktorý bude poručník spravovať, spôsob nakladania s ním a lehoty, v ktorých je poručník povinný predkladať súdu správy o nakladaní s majetkom maloletého dieťaťa a správy o maloletom dieťati. Pri výkone správy majetku maloletého dieťaťa poručníkom sa použije osobitný predpis.
Správa o nakladaní s majetkom maloletého dieťaťa obsahuje najmä informácie o výnosoch, investíciách, ako aj účel a výšku výdavkov a príjmov súvisiacich s týmto majetkom. Správa o maloletom dieťati obsahuje najmä informácie o jeho zdravotnom stave, jeho vzdelávaní a o osobitných potrebách.
Poručník je povinný vykonávať svoju funkciu riadne a v najlepšom záujme maloletého dieťaťa. Za jej riadny výkon zodpovedá súdu. Rozhodnutie poručníka týkajúce sa každej podstatnej veci maloletého dieťaťa vyžaduje schválenie súdu.
Súd sústavne sleduje spôsob výkonu funkcie poručníka a najmenej dvakrát do roka v súčinnosti s obcou a orgánom sociálnoprávnej ochrany výkon funkcie poručníka hodnotí.
Za porušenie povinností pri spravovaní majetku maloletého dieťaťa zodpovedá poručník podľa všeobecných predpisov o náhrade škody.
Po zániku poručníctva je poručník povinný predložiť súdu záverečný účet zo správy majetku maloletého dieťaťa najneskôr do dvoch mesiacov po zániku svojho poručníctva.
Medzi poručníkom a maloletým dieťaťom nevzniká vyživovacia povinnosť


http://www.upsvarbs.sk/kniha/porucnictvo
Gina Er
29.06.11,17:51
Tak s tým rozsudkom som bola v banke. Po kontakte so sociálnym pracovníkom mi povedal, že nemôžem vyberať z vkladnej knižky z dôvodu, že mám v rozsudku napísané, že je blokovaná a výber mi musí schváliť sú ale nič také tam nieje napísané a ani banka neevyduje blokáciu a potvrdenie zo súdu aby som mohla vyberať. Pravdepodobne návrh na blokáciu bol zadaný po dátume platnosti rozsudku o poručníctve tak čo mi môžu urobiť keď ja nemám nijaké rozhodnutie zo súdu, že knižka je blokovaná a ja z nej bez súhlasu súdu vyberiem neaké financie?
:eek: tak tomuto nerozumiem...kto ju blokuje,keď v banke o tom nevedia?
saro666
29.06.11,17:54
Môže, pretože tvoj ex... je stále jeho otcom a malý ešte nieje osvojený, ale skús ísť do banky a zadaj disponenta na jeho knižku svojho terajšieho manžela.
saro666
29.06.11,18:05
[QUOTE=arizona;1781843]Ja si myslim, ze porucnik nemoze len tak svojvolne manipulovat s vkladnou knizkou zvereneho maloleteho,bez schvalenia sudu.

[LIST=1]
V rozhodnutí o ustanovení poručníka súd uvedie konkrétny rozsah majetku, ktorý bude poručník spravovať, spôsob nakladania s ním a lehoty


V rozsudku o poručníctve nemám udaný aký konkrétny rozsah má jeho majetok, ani spôsob nakladania s majetkom a ani žiadne lehoty.
Je tam len uvedené: Poručníčka sa bude o maloletého osobne starať, zabezpečovať jeho výchovu, zastupovať ho a spravovať jeho majetok.
saro666
29.06.11,18:11
:eek: tak tomuto nerozumiem...kto ju blokuje,keď v banke o tom nevedia?

To by som chela aj ja vedieť.
Ževraj ju blokuje sociálna pracovníčka a že podala návrh na súd ale ja o tom nemám njiaký papier ani rozhodnutie zo súdu o blokácii a keď som sa jej opýtala na výber tak mi povedala,že musím požiadať súd ale na základe akého rozhodnutia keď ja ho nemám a ak by som niečo vybrala tak je to trestný čin ale tiež na základe akého rozhodnutia?
lienocka001
29.06.11,18:13
nuz pokial tam mas ze mozes spravovat jeho majetok a rozsudok je pravoplatny tak ho spravovat mozes... ale odkladaj si nejake blocky resp. si to spisuj ake mas naklady na maloleteho lebo sud je opravneny dva krat rocne ziadat spravu zo socialky a aj teda od teba ako si nakladal s majetkom maloleteho...
suzika1979
29.06.11,18:46
Môže, pretože tvoj ex... je stále jeho otcom a malý ešte nieje osvojený, ale skús ísť do banky a zadaj disponenta na jeho knižku svojho terajšieho manžela.

hmm,ale to je fakt svin.stvo.neviem,ci to este stihnem. nastastie som stihla prepisat zivotky na manzela,ale knizku som neriesila ja trubka :(
ivka70
30.06.11,06:34
hmm,ale to je fakt svin.stvo.neviem,ci to este stihnem. nastastie som stihla prepisat zivotky na manzela,ale knizku som neriesila ja trubka :(

Tu knizku nemusis rusit,
Vyber z nej vacsinu penazi, vloz ich na vas ucet (teda na manzelov) a po ukonceni problemov ich zasa vratis spat na VK syna.A zasa, bez to tak, ze to nie je len o poistkach a synovej VK.
V pripade tvojej smrti by tvojimi dedicmi boli na polovicu tvoj manzel a tvoj syn, takze ak by otec tvoho syna bol jeho porucnikom, pripadne ho dostal do vychovy p otvojej smrti, tak aj cast domu/bytu a ineho majetku by spadala cez syna do jeho ruk.
suzika1979
30.06.11,07:37
ahoj,to je dobry napad s tym vyberom. nastastie ja na mene nemam ani byt ani dom,s manzelom byvame v dome mojich rodicov,takze odtial dedicstvo po mne nehrozi,ktore by mohol pripadne zneuzit moj ex. otazka : porucnik je to iste ako zakonny zastupca?