Mona Lisa
29.06.11,15:16
Ma niekto skusenosti s nasledovným:

Firma s.r.o. bola vykradnutá bol odcudzený nejaký tovar/je zoznam/, strav.listky, hotovosť.
Prebiehalo vyšetrovanie, policia vydala uznesenie o prerušení stíhania , nakoľko. nebola osoba voči ktorej by trestné stíhanie bolo.

Pýtam sa:
ako je to s tovarom, ktorý bol odcudzený, ceniny a hotovosť čo sa týka účtovania a taktiež pri tovare s DPH. Nemalo by sa DPH vratiť štátu? Je možné dať do nákladov odcuzdený tovar alebo ako sa to bude účtovať. Ovplyvní to základ dane?
Tweety
29.06.11,13:18
Ma niekto skusenosti s nasledovným:

Firma s.r.o. bola vykradnutá bol odcudzený nejaký tovar/je zoznam/, strav.listky, hotovosť.
Prebiehalo vyšetrovanie, policia vydala uznesenie o prerušení stíhania , nakoľko. nebola osoba voči ktorej by trestné stíhanie bolo.

Pýtam sa:
ako je to s tovarom, ktorý bol odcudzený, ceniny a hotovosť čo sa týka účtovania a taktiež pri tovare s DPH. Nemalo by sa DPH vratiť štátu? Je možné dať do nákladov odcuzdený tovar alebo ako sa to bude účtovať. Ovplyvní to základ dane?
Škody sú nedaňovými nákladmi za určitých pravidiel-§19 Zákona o dani z príjmu, dph je potrebné vrátiť štátu.
Mona Lisa
29.06.11,13:44
Škody sú nedaňovými nákladmi, dph je potrebné vrátiť štátu.

To som predpokladala, preto som sa pytala lebop som si nebola istá, ked sompozerala v postupoch o uctovani , tam sa hovori, ze na 582 sa uctuju skody napr. zivele pohromy, nespomina sa kradez
Mona Lisa
29.06.11,13:58
To som predpokladala, preto som sa pytala lebop som si nebola istá, ked sompozerala v postupoch o uctovani , tam sa hovori, ze na 582 sa uctuju skody napr. zivele pohromy, nespomina sa kradez

Teda hotovosť budem 569/211,213 a tovar v obstaravecje cene 582/oproti čomu ked neuctuje sposobom A.

A este by ma zaujimalo, tovar bol zaobstarany v 2009 , do nákladov bol zaradený v 2009, odcudzený teraz , ale ešte nebol doplatený /bola dohodnutá dlhsia splatnosť/
betka
30.06.11,07:39
ZDP:

21/e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,

g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,

Tovar, stravné lístky, hotovosť je na základe potvrdenia polície daňovým výdavkom, páchateľ neznámy.

Z o DPH:

53/(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.
betka
30.06.11,07:42
Ceniny: 569/211, 213

Tovar:

(4) Spôsobom B sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch, pričom sa aktivujú vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou a dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy účtov 112 - Materiál na sklade a 132 - Tovar na sklade a v predajniach účtujú na ťarchu účtov 501 - Spotreba materiálu a 504 - Predaný tovar; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade so súvzťažným zápisom na účte 501 - Spotreba materiálu a na ťarchu účtu 132 - Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom na účte 504 - Predaný tovar; manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že došlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predaného tovaru.
Mona Lisa
30.06.11,12:25
ZDP:

21/e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,

g) škody nezavinené daňovníkom

1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,

Tovar, stravné lístky, hotovosť je na základe potvrdenia polície daňovým výdavkom, páchateľ neznámy.

Z o DPH:

53/(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.


Uznesenie o prerušení trestneho stíhania je alebo nie je dostačujúcim dokladom nato, aby táto škoda bola dan.výdavkom? Musi byť jednoznačne napisane ze zastavilo sa /a nie prerušilo/ patranie pre neznameho pachatela????
My mame len Uznesenie vyššie citované
jess
23.07.11,07:56
... keď bol ukradnutý tovar nakúpený zo zahraničia a samozdanený, tak ako je to s dph ?
KEJKA
23.07.11,16:12
... keď bol ukradnutý tovar nakúpený zo zahraničia a samozdanený, tak ako je to s dph ?
rovnako.
jess
23.07.11,17:14
Čiže, ak som odcudzený tovar kúpila zo zahraničia (Čiech) za 20.000 eur bez dph, tak štátu odvediem 4.000 Eur ?
KEJKA
23.07.11,18:10
ak to bolo toho roku, tak áno, lebo tú DPH si si aj odpočítala.
jess
23.07.11,18:20
áno, tovar bol kúpený toho roku , ale aj vlani
KEJKA
23.07.11,20:25
ja len kvoli DPH 19 a 20 %, treba dat pozor.
seda
10.10.11,09:09
Dobrý deň, poradíte. Autobazár (SZČO, platca DPH) kúpil auto od občana, počas noci ho hneď aj ukradli. Ako to je? Keď si neuplatňujem DPH na vstupe, tak aj keď je to klasifikované ako krádež neplatím z neho DPH? A je možné si na základe papiera z polície po ukončení vyšetrovania dať dané auto do výdavkov? Ďakujem.
KEJKA
10.10.11,18:27
neodvádzaš DPH, ak si si ju neodpočítal
áno, na základe potvrdenia z polície, môžeš škodu zúčtovať a uplatníť ako daňový náklad=výdavok.
seda
11.10.11,05:22
Ďakujem pekne za odpoveď. Pekný deň prajem.
83gene
22.12.11,13:08
mám pravdu, keď napíšem, že účtovanie krádeže mi nijako neovplyvní daňový základ, keďže sa účtuje 549/ 501, ak som účtovala spôsobom B? len sa zmení charakter nákladu... čiže firma bude vlastne stratová, lebo musí odviesť dph....je to tak?
83gene
22.12.11,13:31
mám pravdu, keď napíšem, že účtovanie krádeže mi nijako neovplyvní daňový základ, keďže sa účtuje 549/ 501, ak som účtovala spôsobom B? len sa zmení charakter nákladu... čiže firma bude vlastne stratová, lebo musí odviesť dph....je to tak?

prosím môže sa niekto vyjadriť?
anika
22.12.11,13:34
Áno DPH sa musí vrátiť.
83gene
22.12.11,13:58
ide mi hlavne o daň z príjmu, čiže mi to nezníži základ dane že?
KEJKA
22.12.11,16:41
ide mi hlavne o daň z príjmu, čiže mi to nezníži základ dane že?
ak máš vyjadrenie z polície, tak nie.
83gene
23.12.11,08:27
mám vyjadrenie od polície, a ďakujem za tvoje kejka