ondrewko
29.06.11,14:26
Ahojte, som medzi vami novy, tak prosim o zhovievavost :). Prevadzkujem eshop s tovarom, nie som platca DPH. V roku 2010 som si zalozil zivnost. Do konca roka 2010 obraty neboli velke, ziadnu dan som neplatil, vsetko bolo ok. Od januara sa to pomalicky rozbieha a uz teraz viem (po pol roku), ze som momentalne na cca 50 tis.€ obrat.

Pre mna to znamena, ze sa stanem platcom DPH. Ale, ..moj hlavny dodavatel, ktoreho som hladal velmi tazko a dlho nieje platcom DPH (dozvedel som sa to len vcera). A ja nemozem zacat dvihat ceny o 20% pretoze ma to totalne polozi pri dnesnej konkurencii.

Ako to riesit? Je vobec sanca ako sa nestat platcom DPH, alebo ako nedvihnut ceny o 20%??? Dakujem vsetkym za pomoc a rady, zelam vam uspesny dnesny den, dakujem!
Braňo
29.06.11,12:31
Je minimálne zaujímavé, že si sa po polroku dozvedel, že Tvoj dodávateľ je tiež neplatca DPH.
Tweety
29.06.11,12:32
Je minimálne zaujímavé, že si sa po polroku dozvedel, že Tvoj dodávateľ je tiež neplatca DPH.
Možno mu nefakturoval.:---
Dáša_
29.06.11,12:37
počúvaj - ten obrat sa počíta za 12 mesiacov - nie uz kalendárny rok. Ak si teraz na obrate 50 tisíc, tak je viac ako pravdepodobné, že už platiteľom DPH si sa mal registrovať ako platiteľ DPH. A jak to, že v tom prípade platiteľom nie je aj tvoj dodávateľ?
Jedina možnosť - založiť na sro a tam čakať, kym obraz zase nevyskoci.
Alebo obchod na niekoho ineho[
alessi
29.06.11,12:39
Ceny zdvihnut nemusis. Len potom ti klesnu zisky :) :D
ondrewko
29.06.11,12:43
počúvaj - ten obrat sa počíta za 12 mesiacov - nie uz kalendárny rok. Ak si teraz na obrate 50 tisíc, tak je viac ako pravdepodobné, že už platiteľom DPH si. A jak to, že v tom prípade platiteľom nie je aj tvoj dodávateľ?
Jedina možnosť - založiť na sro a tam čakať, kym obraz zase nevyskoci.
Alebo obchod na niekoho ineho
ahoj, to ze dodavatel nieje platcom (z UK) to je samozrejme divne, ale neriesim to preco. Ak zalozim s.r.o. - automaticky sa stavam platcom nie? Alebo rusim zivnost a manzelka otvara novu, to je zrejme moznost .. dakujem
Dáša_
29.06.11,13:01
ahoj, to ze dodavatel nieje platcom (z UK) to je samozrejme divne, ale neriesim to preco. Ak zalozim s.r.o. - automaticky sa stavam platcom nie? Alebo rusim zivnost a manzelka otvara novu, to je zrejme moznost .. dakujem


no upozorním ešte niečo zo zákona o dph


Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

a ešte druhá hranica pre tvojho dodávateľa, ale to iba v tom prípade, že toi nedodáva na firmu s IČO



Ak zahraničná osoba dodáva tovar do tuzemska formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku 35 000 eur, táto zahraničná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, a to pred dodaním tovaru, dodaním ktorého dosiahne hodnotu 35 000 eur.
Dáša_
29.06.11,13:02
ahoj, to ze dodavatel nieje platcom (z UK) to je samozrejme divne, ale neriesim to preco. Ak zalozim s.r.o. - automaticky sa stavam platcom nie? Alebo rusim zivnost a manzelka otvara novu, to je zrejme moznost .. dakujem

sro sa nestava automaticky platitelom DPH, skôr su problémy stat sa platitelom
Braňo
29.06.11,13:05
no upozorním ešte niečo zo zákona o dph


a ešte druhá hranica pre tvojho dodávateľa, ale to iba v tom prípade, že toi nedodáva na firmu s IČO


Vyzerá tak, že obe hranice už prešvihli....
Dáša_
29.06.11,13:10
Vyzerá tak, že obe hranice už prešvihli....


tuto druhu hranicu nemuseli, ak maju veľmi vysokú prirážku k cene :)

naviac, jedna hranica sa počíta na 12 mesiacov, druha na kalendárny rok
marjankaj
29.06.11,13:24
počúvaj - ten obrat sa počíta za 12 mesiacov - nie uz kalendárny rok. Ak si teraz na obrate 50 tisíc, tak je viac ako pravdepodobné, že už platiteľom DPH si. A jak to, že v tom prípade platiteľom nie je aj tvoj dodávateľ?
Jedina možnosť - založiť na sro a tam čakať, kym obraz zase nevyskoci.
Alebo obchod na niekoho ineho

To nie je. Platiteľom DPH sa stáva až po zaregistrovaní na DÚ a po pridelení IČDPH. A tam mu určia aj dátum od kedy sa stáva platcom DPH.
Dáša_
29.06.11,13:25
To nie je. Platiteľom DPH sa stáva až po zaregistrovaní na DÚ a po pridelení IČDPH. A tam mu určia aj dátum od kedy sa stáva platcom DPH.

jasne, myslela som obrazne, ale nenapísala presne. Zatial len zrejme prekročil hranicu na povinnú registráciu
ondrewko
29.06.11,13:59
Vyzerá tak, že obe hranice už prešvihli....
pises ze, "ale to iba v tom prípade, že to nedodáva na firmu s IČO", dodava to na moje IČO. No myslim, ze to bude v oboch pripadoch na hrane. Alebo za hranicou. Za 6 mesiacov sa cele pohodlne "zivnostnictvo" skomplikovalo.

Musim to riesit, zajtra idem zalozit s.r.o. ako neplatca a v priebehu par dni zrusit svoju zivnost. Ziskam zrejme tym len cas. A moja aktivita zivnostenska doposial sa bude musiet spocitat a zistit presne ci som nieco presvihol, alebo nie. V pripade ak ano, zrejme zaplatim dodatocne DPH, alebo ja neviem ako potom ....
Dáša_
29.06.11,14:39
pises ze, "ale to iba v tom prípade, že to nedodáva na firmu s IČO", dodava to na moje IČO. No myslim, ze to bude v oboch pripadoch na hrane. Alebo za hranicou. Za 6 mesiacov sa cele pohodlne "zivnostnictvo" skomplikovalo.

Musim to riesit, zajtra idem zalozit s.r.o. ako neplatca a v priebehu par dni zrusit svoju zivnost. Ziskam zrejme tym len cas. A moja aktivita zivnostenska doposial sa bude musiet spocitat a zistit presne ci som nieco presvihol, alebo nie. V pripade ak ano, zrejme zaplatim dodatocne DPH, alebo ja neviem ako potom ....

spočítaj si obrat (u teba príjmy) od 1.6. 2010 do 31.05.2011 - to je prvá hranica, ktorú skúmaš.

druhá hranica je príjem od 1.1. 2011 dodnes

Otázka, či rušiť živnosť je zložitejšie, záleží, aké vysoké odvody platíš - niekedy je výhodne mať dve firmy a kombinovať to. Ale je to samozrejme administratívne náročnejšie.
ondrewko
29.06.11,15:27
spočítaj si obrat (u teba príjmy) od 1.6. 2010 do 31.05.2011 - to je prvá hranica, ktorú skúmaš.

druhá hranica je príjem od 1.1. 2011 dodnes

Otázka, či rušiť živnosť je zložitejšie, záleží, aké vysoké odvody platíš - niekedy je výhodne mať dve firmy a kombinovať to. Ale je to samozrejme administratívne náročnejšie.
dobre dakujem, odvody platim minimum. Za minuly rok som vykazal nulu. Vlastne prva platba na socialnu bude za mesiac Jul, priblizne 109€ (+ zdravotka samozrejme). Ked si spomenula 2 firmy napadla ma jedna vec.

Svoju zivnost by som zrejme zrusil pretoze mam na ramenach uz dost velky obrat od zaciatku roka. Ale co tak zalozit jednu s.r.o. (neplatca DPH az po obrat 49 tis.€) a zalozit novu zivnost (na manzelku - neplatca DPH az po obrat 49 tis.€). A kombinovat to. Blbost? Zisk a obrat si rozdeli s.r.o so zivnostou tak aby bolo dobre ...
Braňo
30.06.11,07:53
Zaujímavá stratégia podnikania, trápi Ťa vysoký obrat, síce za minulý rok si vykázal nulu a zároveň sa bojíš byť platca dph. Tvojmu podnikaniu rozumieš asi len Ty.
ondrewko
30.06.11,09:05
Zaujímavá stratégia podnikania, trápi Ťa vysoký obrat, síce za minulý rok si vykázal nulu a zároveň sa bojíš byť platca dph. Tvojmu podnikaniu rozumieš asi len Ty.
No to ano, tomuto konkretnemu podnikaniu rozumiem len ja. Tazko sa mi to bude vysvetlovat, jednoducho idealne by bolo ak by som ostal neplatca. Nemusim pocitat + 20% DPH. Co by zrejme pre mna znamenalo dost prudky pokles.

Aj ked na druhej strane, zrejme mas pravdu a viem co myslis. Nejde to donekonecna spekulovat ako sa drzat na pozicii "neplatcu DPH". Takto sa uspesna firma nebuduje.

Teraz potrebujem "prvu pomoc" a to je zalozenie s.r.o. a posunutie vsetkych aktivit na tuto firmu. Ale z dlhodobejsieho hladiska zmenit dodavatela. Dakujem ...
Dáša_
30.06.11,09:52
a prečo by nemohol trochu špekulovať. Ve´d je to v rámci zákona. Celkom legálne.
Alebo všetci hned tak radi platíme dane? Keď sa im dá aspon na istý čas vyhnúť?
ondrewko
30.06.11,10:02
a prečo by nemohol trochu špekulovať. Ve´d je to v rámci zákona. Celkom legálne.
Alebo všetci hned tak radi platíme dane? Keď sa im dá aspon na istý čas vyhnúť?
Radovali sme sa z malinkeho uspechu a samozrejme stat nam skocil ihned po krku, pretoze sme predali viac ako by sme mali. A tych "spekulantov" v pozitivnom, bude v SR viac. A ako pises, sikovny to urobia tak, ze je vsetko legalne a bez platenia dani. Menej sikovny, resp. nevedomi sa zoderu kvoli daniam... v mojom pripade mi nic ine neostava len docasne spekulovat :)
Economic
30.06.11,14:40
No to ano, tomuto konkretnemu podnikaniu rozumiem len ja. Tazko sa mi to bude vysvetlovat, jednoducho idealne by bolo ak by som ostal neplatca. Nemusim pocitat + 20% DPH. Co by zrejme pre mna znamenalo dost prudky pokles.

Aj ked na druhej strane, zrejme mas pravdu a viem co myslis. Nejde to donekonecna spekulovat ako sa drzat na pozicii "neplatcu DPH". Takto sa uspesna firma nebuduje.

Teraz potrebujem "prvu pomoc" a to je zalozenie s.r.o. a posunutie vsetkych aktivit na tuto firmu. Ale z dlhodobejsieho hladiska zmenit dodavatela. Dakujem ...

V prípade potreby vieme poskytnúť prvú pomoc pri založení sro.
Braňo
05.07.11,07:34
Radovali sme sa z malinkeho uspechu a samozrejme stat nam skocil ihned po krku, pretoze sme predali viac ako by sme mali. A tych "spekulantov" v pozitivnom, bude v SR viac. A ako pises, sikovny to urobia tak, ze je vsetko legalne a bez platenia dani. Menej sikovny, resp. nevedomi sa zoderu kvoli daniam... v mojom pripade mi nic ine neostava len docasne spekulovat :)


zaujímavé, že registráciu dph považuješ iba za obtiaž, ale dph si samozrejme na vstupe môžeš odpočítať, dokonca mať aj nadmerný odpočet. pokiaľ by si našiel správnych dodávateľov, dokonca to môže byť veľká výhoda z hľadiska cash flow.
formulka
05.07.11,07:43
zaujímavé, že registráciu dph považuješ iba za obtiaž, ale dph si samozrejme na vstupe môžeš odpočítať, dokonca mať aj nadmerný odpočet. pokiaľ by si našiel správnych dodávateľov, dokonca to môže byť veľká výhoda z hľadiska cash flow.


Ja nezastávam tento názor. Keď je podnikateľ, ktorý má malé náklady, ale väčšie tržby, DPH mu je na obtiaž, pretože svoju cenu musí navýšiť o 20% DPH ale ju musí aj odvádzať, čo považujem za zbytočnú vec... Stáva sa len výbercom a platiteľom dane. Sú profesie, kde náklady sú bohužiaľ minimálne a tvorí sa iba zisk....
ondrewko
05.07.11,09:32
zaujímavé, že registráciu dph považuješ iba za obtiaž, ale dph si samozrejme na vstupe môžeš odpočítať, dokonca mať aj nadmerný odpočet. pokiaľ by si našiel správnych dodávateľov, dokonca to môže byť veľká výhoda z hľadiska cash flow.
jednoducho niektore podnikanie si zela viac aby si ostal neplatcom. Ak mas malu firmu, vacsina dodavatelov tvojich je neplatcom, nieje dovod aby si sa staval platcom. Ak prekrocis obrat, rozmyslas ako sa nestat tym platcon dph, nic zaujimave.

Samozrejme su situacie kedy zacat platit dph je nevyhnutne a dokonca vyhodne pre podnikatela. Pre mna osobne je vyhodne byt neplatcom, alebo si najst do buducna novych dodavatelov. Co je dost zlozite. Ale ak by sa to podarilo, povazoval by som to za naj riesenie....