hiva
29.06.11,14:27
Dobry den,

Chcela by som Vas poprosit o radu. Momentalne som zamestnana na TPP uz od roku 2004. Ako za zamestnanca za mna zamestnavatel platil odvody v priebehu poslednych 4 rokoch vzdy v maximalnej vyske (z max. vymeriavacieho zakladu).

K 1.9. by som si chcela zalozit zivnost a zaroven aj ukoncit TPP.

Potrebovala by som poradit, ako je to s odvodmi hlavne do Socialnej poistovne, nakolko planujeme zalozit rodinu a teda v najblizsej dobe 1-1,5 roka predpokladam, ze budem nastupovat na matersku.

Viem, ze ako zacinajuci SZCO nemam povinnost platit odvody do Soc. poistovne az do 1.7. nasledujuceho roku, cize v mojom pripade do 1.7.2012...

Pre priznanie materskej je potrebne, aby som bola v priebehu poslednych 2 rokov pred nastupom na matersku poistena minimalne 270 dni...

Splnala by som tuto podmienku, ak by som isla na matersku ako SZCO, ale poistenie by som mala vyplatene este ako zamestnanec z byvaleho zamestnania?

Proste neviem, ci sa po zalozeni zivnosti dobrovolne registrovat na tej Socialnej poistovni hned a ak hej, tak ake vysoke platit poistne aby som dosiahla maximalnu matersku...

ak by sa nasiel nejaky odbornik, co by mi bol ochotny poradit, bola by som velmi vdacna :-)
hiva
22.07.11,06:21
fakt sa nenajde ziadny odbornik, co by poradil?
veronikasad
22.07.11,06:25
hiva, pokial nie si ešte tehotná, ťažko radiť. Za súčasného znenia zákonov ak ukončíš zamestnanie a založíš si živnosť, odvody do SP platiť nemusíš. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Do 270 dní nem.poistenia sa bude počítať aj nem.poistenie zo zamestnania. Čiže stačilo by sa prihlásiť z minima a najmenej 26 týždňov pred nástupom na materskú poistenie zrušiť a prihlásiť sa z maxima. To ale platí v roku 2011 - čo bude o rok neskôr ...

V pripomienkovom konaní je odvodová reforma, ktorá by mala platiť od roku 2012. V akom znení bude schválená ti teraz nepovie nikto.
hiva
22.07.11,06:37
Dakujem pekne za odpoved... takze sa rata aj poistenie pocas zamestnania.... to bolo pre mna najdolezitejsie vediet..... a budem pozorne sledovat novu odvodovu reformu :-)

este raz diky moc :-)
veronikasad
22.07.11,06:42
Dakujem pekne za odpoved... takze sa rata aj poistenie pocas zamestnania.... to bolo pre mna najdolezitejsie vediet..... a budem pozorne sledovat novu odvodovu reformu :-)

este raz diky moc :-)
sleduj aj túto tému - odkaz v prvom príspevku

http://www.porada.sk/t172710-velka-novela-dolezitych-zakonov.html