fofo32
29.06.11,21:11
Príjemný dobrý deň.
Na túto tému som tu našiel pomerne veľa príspevkov, ale žiaľ ani jeden mi neodpovedal na problém, ktorý mám ja.
Som študentom VŠ, keď som mal 14r. (9.roč. ZŠ) moji rodičia sa rozviedli a súd určil otcovi výživné vo výške 2000Sk (66,39€). Keď sa zmenila mena posielal mi 70€. Rok po tom čo som nastúpil na VŠ (2007) som sa s ním ústne dohodol, že počas celej strednej a dokonca ani pri nástupe na VŠ som nežiadal súdne o zvýšenie výživného, aby som ho nezaťažoval, ale moje výdavky sa oproti ZŠ najmenej strojnásobili a bol by som rád ak by mi posielal aspoň 100€. Povedal, že vždy keď bude môcť tak mi pošle 100€, nech to nedávam na súd. V roku 2009 však mal isté zdravotné problémy a nepracoval (neviem či poberal nejaké soc. dávky) a od 1.7.2009 - 1.7.2010 mi výživné neposielal. Vždy ma prosil, aby som vydržal, že má zdravotné problémy. Boli sme s mamkou voči nemu ohľaduplní. Od 1.7.2010 začal znovu platiť ale nikdy neposiela výživné do 15. dňa v mesiaci (ako určil súd) ale stále je jeden mesiac pozadu. Nedávno som mu spomenul ten jeden rok, ktorý ešte dĺži na čo mi povedal, že jemu súd určil platiť 66,39€ a nie 100€ ako platí a že tým si svoj ročný dlh už dávno splatil a nič nedĺži. Okrem toho vraj zarába len minimálnu mzdu tak mu súd nemôže určiť zvýšenie výživného :(
Ako plnoletý však musím sťažnosti podať sám. Žiaľ nemám s tým žiadne skúsenosti, preto by som potreboval poradiť s nasledovným:
Myslíte, že mám šancu zvýšiť výživné zo 66,39€, ktoré bolo určené keď som chodil na ZŠ, na 100€ ako vysokoškolák posledného roku Ing. štúdia? Je možné vymáhať dlh s pred takmer 2 rokov? Ako mám dokázať, že mi neplatil? Môže sa stať, že keď má skutočne len minimálnu mzdu, a ja podám žiadosť o zvýšenie, že mu súd výšku výživného ešte zníži?
Ďakujem za pomoc a rady.
fofo
bubkoch
29.06.11,19:27
1. zda sa ze otec fakt nema ziadne dlzne vyzivne ... cca 2 roky ti posielal 100 namiesto riadnych 66, cim ti dal za tie 2 roky viac vo vyske 12-tich splatok ktore nasledne nezaplatil :)
2. sud moze zvysit vyzivne pre plnolete dieta len od datumu podania navrhu, no pocitaj s tym ze kym sud rozhodne, aj skolu uz skoncis ... aj ti ho sud zvysi, otec ti ho bude musiet doplatit, no len aby si vedel ze ten sud trva strasne dlho ...
3. ak ma len minimalnu mzdu a na svojich vydavkoch na domacnost sa podiela sam, velku nadej na zvysenie z 66 na 100€ ti nedavam