leva11
30.06.11,06:32
Dobrý deň
Mám dve otázky v súvislosti s dedičským konaním. V roku 2003 zomrel dedko, dedičské konanie prebehlo v 10.10.2005 – dedičia (babka, moja mama, strýko A a strýko P) sa dohodli a rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 5.5.2006. V čase dohody ešte žila aj babka (zomrela v 2009). V časti uznesenia citujem „podiel z ostatných nehnuteľností preberá syn poručiteľa /strýko A/ s tým, že v prípade zúžitkovania uvedených nehnuteľností bude povinný vyplatiť ustupujúcich dedičov /babka, moja mama a strýko P/ každého sumou zodpovedajúcou ¼-ine sumy, ktorú sám obdrží a to najneskôr do jedného týždňa od jej prevzatia. Zistili sme, že strýko A predal tieto nehnuteľnosti na začiatku r. 2011 (niekedy jan.-mar.). Ale mojej mame nič nevyplatil a nemieni ani vyplatiť. Máme podať návrh na začatie exekučného konania??? Druhá otázka. Čo s podielom, ktorý pripadá na moju zosnulú babku – do dedičského konania po babke to nebolo zahrnuté, lebo na LV už figuroval strýko A. Môže moja mama podať návrh na prejednenia novoobnoveného majetku /1/4 sumy/?????

Ďakujem.
leva11
30.06.11,10:39
to mi fakt nikto neporadí???
Mária27
01.07.11,06:14
Najskôr si ujasni, čo vlastne mama po dedkovi zdedila, čo bolo na ňu napísané. Dedičskú dohodu mohli uzatvoriť v tom zmysle, že všetko zdedí strýko A a ostatných vyplatí - do určitého času po dedičskom konaní, alebo ako píšeš pri "ostatných nehnuteľnostiach" až vtedy, keď ich predá.

Čiže - ktoré nehnuteľnosti zdedila aj mama a ktoré len strýko s podmienkou vyplatenia? Ak je na liste vlastníctva len strýko, asi sa už v dedičskom konaní po dedkovi dohodli, že všetko zdedí on. Ktoré boli tie iné nehnuteľnosti, za ktoré strýko "prebral podiel"? Alebo prebral podiel len po babke? Samo mu to na LV neskočilo.

K prvej otázke: Ak strýko predal nehnuteľnosti v januári a vy ste sa to dozvedeli teraz, treba ho vyzvať na úhradu dlhu, ktorý mu vznikol voči vám po predaji nehnuteľnosti. Na súde uspejete, pokiaľ to nebude premlčané. Premlčacia doba je trojročná odvtedy, kedy to predal, ak sa to bude brať ako bezdôvodné obohatenie tak je aj subjektívna doba dvojročná odkedy ste sa to dozvedeli. Treba konať čím skôr.
leva11
01.07.11,15:44
Tie iné nehnuteľnosti boli poľnohospodárske pôdy, v čase dedičského konania zapísané na dedka, dedičmi boli ako som už napísala babka, strýko A, strýko P a moja mama. Dohodli sa pred notárom ako som už napísala, že keď ich predá bude povinný vyplatiť ustupujúcich dedičov /babku, moju mamu a strýka P/. Ale medzičasom babka zomrela a strýko A predal tieto poľn. pôdy po právoplatnom skončení dedičského konania. Chcem sa dozvedieť čo s podielom, ktorý pripadá na nebohú babku???
Katy a R
01.07.11,16:22
Tie iné nehnuteľnosti boli poľnohospodárske pôdy, v čase dedičského konania zapísané na dedka, dedičmi boli ako som už napísala babka, strýko A, strýko P a moja mama. Dohodli sa pred notárom ako som už napísala, že keď ich predá bude povinný vyplatiť ustupujúcich dedičov /babku, moju mamu a strýka P/. Ale medzičasom babka zomrela a strýko A predal tieto poľn. pôdy po právoplatnom skončení dedičského konania. Chcem sa dozvedieť čo s podielom, ktorý pripadá na nebohú babku???

babka bola ustupujúci spoludedič .. nezdedila žiadny podiel (tak sa dohodli)
Ale:
my napr. máme definované v dohode (samozrejme okrem toho, čo v prípade predaja, darovania, možného užívania... ) ešte jeden bod :
... "táto dohoda sa vzťahuje aj na právnych nástupcov nástupcov účastníkov tejto dohody a platí, pokiaľ sa nedohodnú inak "
máte to tam tiež :confused:
leva11
01.07.11,17:52
Ďakujem, ale ešte stále nechápem. Takže keby tie pozemky strýko A predal ešte pred smrťou babky mala by nárok na podiel 1/4 z predajnej ceny, ale kedže predal po jej smrti, babkin podiel prepadol v prospech strýka A???
Mária27
01.07.11,18:05
Tie iné nehnuteľnosti boli poľnohospodárske pôdy, v čase dedičského konania zapísané na dedka, dedičmi boli ako som už napísala babka, strýko A, strýko P a moja mama. Dohodli sa pred notárom ako som už napísala, že keď ich predá bude povinný vyplatiť ustupujúcich dedičov /babku, moju mamu a strýka P/. Ale medzičasom babka zomrela a strýko A predal tieto poľn. pôdy po právoplatnom skončení dedičského konania. Chcem sa dozvedieť čo s podielom, ktorý pripadá na nebohú babku???
To, čo mal vyplatiť babke ale ona medzitým zomrela, patrí do dedičstva po nej.
leva11
01.07.11,19:16
Takže može moja mama môže podať návrh na prejednanie novoobjaveného majetku po babke /novoobjaveným majetkom bude 1/4 z predajnej ceny pozemkov/, ak som teda dobre pochopila. A ešte jedna otázka. Akú "váhu" má v súdnom konaní nelegálny záznam nahratý na mobilný telefón. O nahratí osobného stretnutia nevedeli účastníci môže moja mama takýto záznam použiť, predložiť súdu ako dôkaz v jej prospech bez toho aby to malo nejaký negatívny dopad na ňu???? Strýko A, moja mama a strýko P sa stretli, aby strýko A vyplatil mojej mame jej podiel z dedičstva po babke t.j. 1660 EUR, strýko P nárokoval čiastku 1400 EUR ako jeho podiel z pozemkov, ktorých sa vzdal a nenárokoval odplatu v dedičskom konaní. Teraz si to celé rozmyslel a nárokuje si odplatu hoci osvedčenie o dedistve nadobudlo právoplatnosť. Takže strýko A zo sumy 1660 svojvolne odrátal 1400 a mojej mame strýko A dal 260 Eur. /o tomto stretnutií má moja mama ten záznam na mob. telefóne/ Moja mama čiastku 1400 vymaha od strýka A cestou exekútora. Exekútorovi poskytla čestné prehlásenie, že prijala čiastku 260 Eur ako sa aj stalo. Strýko A a strýko P sa spojili proti nej a poskytli čestné prehlásenie, že moja mama prevzala celú čiastku 1660 Eur. Čo teraz??? POMOOOC
Mária27
01.07.11,19:25
Nech ho súdu predloží, súd to môže a nemusí uznať. Postihnúť ju za to nemôžu. Ale tí dvaja môžu byť riadne vyvedení z koľaje.
leva11
01.07.11,19:32
ďakujem veľmi pekne za rady, možem upojiť moju mamu. Ozvem sa ako sme dopadli. Dobrú noc.
Eva M
05.07.11,07:21
Dobrý deň,
na budúci týždeň ma čaká dedičské konanie. Sme traja súrodenci, ja s rodinou a slobodný brat bývame v predmete dedičstva. Tretí brat však má záujem prísť sem bývať s tým, že by nás časom vyplatil. Toto chce uviesť už do zápisnice pri dedičstve, neviem, či sa to dá, alebo notár len určí dedičské podiely. Vôbec neviem, čo mám robiť. Ďakujem
Mária27
05.07.11,07:50
Dedičskou dohodou sa môžete vyporiadať hocijako, rozdelte si dedičstvo ako chcete - ale musia súhlasiť všetci.
Nech to napíšu na brata a uveďte tam aj dokedy vás musí vyplatiť. Ak to neurobí, od toho dňa má dlh a do troch či desať rokov by ste si ho mohli vymáhať.