otoško
30.06.11,09:33
Správca bytového domu chce na zateplenie domu brať úver a tento chce platiť navýšením fondu opráv na m2 bytu. Je vybraný dodávateľ na dielo kde je vyčíslená suma na zateplenie bytovky okolo 210 000€. Ja nechcem brať úver a chcem alikôtnú časť na môj byt zaplatiť v hotovosti.
Správca, bytové družstvo sa tomu bráni. Ide mi o to či mám právo zaplatiť
za zateplenie v hotovosti do fondu opráv, alebo si musím zobrať úver.
Úver predraží zateplenie minimum o 100%.
Ja by som chcel aby každý vlastník bytu si mohol vybrať možnosť, či chce brať úver, alebo zaplatí v hotovosti do fondu opráv sumu, ktorá bude určená na jeho byt.
Stanislav 1975
30.06.11,07:38
Správca bytového domu chce na zateplenie domu brať úver a tento chce platiť navýšením fondu opráv na m2 bytu. Je vybraný dodávateľ na dielo kde je vyčíslená suma na zateplenie bytovky okolo 210 000€. Ja nechcem brať úver a chcem alikôtnú časť na môj byt zaplatiť v hotovosti.
Správca, bytové družstvo sa tomu bráni. Ide mi o to či mám právo zaplatiť
za zateplenie v hotovosti do fondu opráv, alebo si musím zobrať úver.
Úver predraží zateplenie minimum o 100%.
Ja by som chcel aby každý vlastník bytu si mohol vybrať možnosť, či chce brať úver, alebo zaplatí v hotovosti do fondu opráv sumu, ktorá bude určená na jeho byt.

Nie, nie- nemožeš nič robiť- ak to bolo riadne schválené,tak sa musíš prisposobiť vačšine...- a nejde to ani technicky,že jeden byt bude výnimkou...
verkaz
30.06.11,07:40
Mohol by si to urobiť ale s dohodou so správcom.
Neviem aké ste prijali uznesenie, lebo my keď sme brali úver, tak uznesenie bolo v znení do výšky......
Dvaja vlastníci bytov mi zaplatili v hotovosti, tiež nechceli úver. Takže sme o tú čiastku čerpali menej a splácanie je rozpočítané na počet osôb - 2.
Pre správcu je to takto pohodlnejšie, lebo bude musieť buď zobrať o tú sumu menší úver alebo rozrátať úrok z úveru o jedného vlastníka menej. V každom prípade má s tým viacej roboty. Ty zaplatíš len čiastku bez úrokov.
Myslím, že som už podobný problém tu niekde videla. Hľadaj v podobných témach.
Stanislav 1975
30.06.11,07:44
Máš na to právo.
Pre správcu je to takto pohodlnejšie, lebo bude musieť buď zobrať o tú sumu menší úver alebo rozrátať úrok z úveru o jedného vlastníka menej. V každom prípade má s tým viacej roboty. Ty zaplatíš len čiastku bez úrokov.
Myslím, že som už podobný problém tu niekde videla. Hľadaj v podobných témach.

Nemáš pravdu- ako to bude s poistením domu a jeho vinkuláciou? Tam bude treba mať poistenú bytovku ako celok, a nie že jeden byt bude vyčlenený- dalej- aj fond opráv musí byť vinkulovaný od všetkých vlastníkov atď...
Takže nepíšeš dobre, keď tvrdíš, že má na to právo- musí sa prisposobiť vačšine..., síce ak by to vačšina schválila a on by pristal na tie určité podmienky ktoré platia pre zobratie si úveru, tak je tu možnosť dohody, ale právo a vymáhať si to určite nie...
verkaz
30.06.11,09:27
Neviem ale nemala som s tým problémy a úver sme brali pred dvomi rokmi a poistenie domu máme tiež v poisťovni pri tej istej banke. Dúfam, že za 5 rokov, do kedy& chceme splatiť úver, sa nič nestane.
Ono je to najlepšie tak ako hovoríš, ale keď sa vždy nedá dohodnúť tak volila som menšie zlo.
felix1
30.06.11,12:42
Sprostredkovatelia poziciek su hodnoteni podla poctu uzatvorenych poziciek a ich objemu. Ak sa to dovoli jednemu v dome, mozu si to spocitat viaceri vlastnici. Mensia ciastka, mensia provizia pre sprostredkovatela :(
Iny dovod na nesuhlas si neviem predstavit. Skoda ze si tuto moznost nepresadzoval uz na schodzach pred hlasovanim.
Jozef Štora
30.06.11,16:07
Sprostredkovatelia poziciek su hodnoteni podla poctu uzatvorenych poziciek a ich objemu. Ak sa to dovoli jednemu v dome, mozu si to spocitat viaceri vlastnici. Mensia ciastka, mensia provizia pre sprostredkovatela :(
Iny dovod na nesuhlas si neviem predstavit. Skoda ze si tuto moznost nepresadzoval uz na schodzach pred hlasovanim.

Toto je mozno prvada ale vo vztahu k otazke je to velky netmysel. Je treba si uvedomit, ze bytmi sa za uver v konecnom dosledku ruci spolocne za ten uver a principom parlamentnej demokracie je ze sa treba podvolit rozhodnutiu vacsiny.. uver si totiz neberu jednotlivi vlastnici ale dom ako celok spolocne a tak to treba chapat. Akakolvek platba alebo vynatie z uveru je nezmysel... koniec koncov, kludne si dajte na fond oprav peniaze a budete si menej platit mesacne, platby sa budu automaticky zapocitavat ale aj tak sa nezbavite urokov z uveru takze to nema vyznam...
felix1
30.06.11,19:31
Toto je mozno prvada ale vo vztahu k otazke je to velky netmysel. Je treba si uvedomit, ze bytmi sa za uver v konecnom dosledku ruci spolocne za ten uver a principom parlamentnej demokracie je ze sa treba podvolit rozhodnutiu vacsiny.. uver si totiz neberu jednotlivi vlastnici ale dom ako celok spolocne a tak to treba chapat. Akakolvek platba alebo vynatie z uveru je nezmysel... koniec koncov, kludne si dajte na fond oprav peniaze a budete si menej platit mesacne, platby sa budu automaticky zapocitavat ale aj tak sa nezbavite urokov z uveru takze to nema vyznam...

Preco mam rucit mojim majetkom za susedovu nesplatenu pozicku ked som svoj podiel uhradil v hotovosti ??? Viem ze si to banky naformulovali tak, aby starost s dobrovolnou drazbou v domoch odstartovali spoluvlastnici a nie banky. Lutujem tych co naleteli a naletia bankam a ich sprostredkovatelom. Formulacia s rucenim pomocou fondu oprav je slusne povedane zavadzajuca. A urok ? Preco by mal platit urok ten co to uhradil v hotovosti??? Je to len vec vedenia uctovnictva. Ked spravca na to nema vzdelanie/schopnosti alebo chut, treba zmenit spravcu. Vsetky naklady spojene s pozickou sa daju rozpocitat na jednotlivych vlastnikov podla vysky pozicky. Viem o pripadoch hotovostnej uhrady len casti vlastnikov v dome kde si to vedia zuctovavat bez problemu uz 3roky. Ak sa jedna o majetok/peniaze pouzotim ,,parlamentnej demokracie ,, sa dostavame neprijemne do ľava. Rovnako by sa dalo demokraticky odsuhlasit ze si povinny v penzijnom veku vymenit si byt so susedom na prizemi ktori ma 3 deti a ty si uz sam :(
Jozef Štora
30.06.11,19:42
Preco mam rucit mojim majetkom za susedovu nesplatenu pozicku ked som svoj podiel uhradil v hotovosti ??? Viem ze si to banky naformulovali tak, aby starost s dobrovolnou drazbou odstartovali spoluvlastnici a nie banky. Lutujem tych co naleteli a naletia bankam a ich sprostredkovatelom. Formulacia s rucenim pomocou fondu oprav je slusne povedane zavadzajuca. A urok ? preco by mal platit urok ten co to uhradil v hotovosti??? Je to len vec vedenia uctovnictva. Ked spravca na to nema vzdelanie/schopnosti alebo chut, treba zmenit spravcu. Viem o pripadoch uhrady casti vlastnikov v hotovosti a vedia si to zuctovavat bez problemu uz 3roky.

zauctovat sa da hocico ale je to v rozpore s principom spravy spolocneho majetku podla zakona 182/1993.. ale vzdy je riesenie kupit si svoj vlastny dom a tam si robit co clovek chce... zakon pri bytoch predpoklada zasadu solidarnosti a to v sprave, udrzbe a samozrejme v ruceni... takze ak niekto sluby ze sa to da legalne tak klame...
felix1
30.06.11,20:11
zauctovat sa da hocico ale je to v rozpore s principom spravy spolocneho majetku podla zakona 182/1993.. ale vzdy je riesenie kupit si svoj vlastny dom a tam si robit co clovek chce... zakon pri bytoch predpoklada zasadu solidarnosti a to v sprave, udrzbe a samozrejme v ruceni... takze ak niekto sluby ze sa to da legalne tak klame...

Solidarnost??? Ak dobre viem plati sa do fondu podla 10/1000 podielu a nie podla solidarity. Pri zbytocnom cerpani uveru budem vyjadrovat solidaritu nie dochodcovi vo vedlajsom byte, ale solidaritu s pracovnikom banky aby nestratil svoje pracovne miesto a slusny plat. Sused bude platit maximalne o par EUR viac ako poplatok za spolocnu pozicku pri mensom pocte ,,spoludlznikov,, ale toho, kto dokaze uhradit pozicku v hotovosti poskodi ,,vynutena pozicka,, o 50az100% dlznej sumy !!!
Jozef Štora
30.06.11,20:15
posledny prispevok na tuto temu moj, Ja tiez nechcem pozicat Grecku ale tato posrata republika mu pozica aj moje loove chapeme? To je princip solidarity. Ked ho nechete kupte si rodinny dom, ked ja nechcem pozicat grecku, odletim na mars, akurat ten dom je lacnejsi...
IvanPK
01.07.11,05:41
Nechápem čo sa tu dohadujete, zoberte úver, svoje europeniaze si nechaj, uži si ich alebo daj do banky, SVB ručí a hotovo, načo chceš platiť v hotovosti, nevidím v tom racio.....či?
plada
01.07.11,15:36
Čiže, ak tomu dobre rozumiem, tak banka dá úver na sumu, ktora je uvedená vo vybranej ponuke, takže napr. ak ja dám do fondu moju čiastku z úveru, tak musím zaplatiť aj môj podiek z úrokov v mesačných splátkach? Alebo môžem zaplatiť celú čiastku úveru plus úrok naraz?
Alebo sa mýlim? V tom prípade ma opravte, prosím.
felix1
01.07.11,16:52
Čiže, ak tomu dobre rozumiem, tak banka dá úver na sumu, ktora je uvedená vo vybranej ponuke, takže napr. ak ja dám do fondu moju čiastku z úveru, tak musím zaplatiť aj môj podiek z úrokov v mesačných splátkach? Alebo môžem zaplatiť celú čiastku úveru plus úrok naraz?
Alebo sa mýlim? V tom prípade ma opravte, prosím.

Niekto vie vsetko preco sa to neda ja viam ako sa uz realizovalo. Zda sa mi to rozumne a okrem sprostredkovatela pozicky a banky na tom nikto nestratil. Bolo 35 bytov, 6 bytov uhradilo ciastku v hotovosti a 29 bytov si rozpocitava pozicku a naklady s tym spojene. V mensej bytovke 12 bytov uhradilo 6 bytov v hotovosti ( BEZ UROKOV ) a 6 si zobralo individualne pozicky ( 6 poziciek kde kazdy ruci svojim bytom !!!). Nenechaj sa dobehnut sprostredkovatelmi ktori sa tvaria ze maju dobru znamost v banke a len Vam bude poskytnuta ta najvyhodnejsia pozicka + najdi si spojencov v dome. Sam si tazko nieco presadis. Financna negramotnost susedov a zavist ze mas hotovost je v tvoj neprospech :(
felix1
01.07.11,17:54
Nechápem čo sa tu dohadujete, zoberte úver, svoje europeniaze si nechaj, uži si ich alebo daj do banky, SVB ručí a hotovo, načo chceš platiť v hotovosti, nevidím v tom racio.....či?

Skus pocitat. Ak zaplatim v hotovosti, stratim urok z vyzdvihnuteho vkladu za tie roky cca 12%, ak budem peniaze ( vo vyske splacania pozicky ) namiesto splatok vkladat na ucet zostane mi na konci splacania cca 80% zo sumy ktoru inak dostane banka ( po zdaneni a.t.d.). Mne sa zda uspora (pri beznej sume v Ba za zateplenie na 1byt 12az14000.-EUR) cca 10000.-EUR ako dostatocny dovod. Okrem toho stale nechapem co by to malo mat spolocne zo solidaritou v dome ???