Ladislav261987
30.06.11,12:34
Dobrý deň prajem,

Neviem či pišem do spravnej sekcií, ale chcel by som sa spytať ohladom prispevku na osobny počitač od štatu ako to funguje ?? Lebo už pol dňa hladam na internet a konkretne som nenašiel nič, že aké požiadavky musí splniť žiadateľ prispevku. Ak som aj našiel boli to z rokov 2007 a neviem či sa od vtedy niečo zmenilo. Dúfam, že budete vedieť poradiť.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
buchač
30.06.11,10:44
Dobrý deň prajem,

Neviem či pišem do spravnej sekcií, ale chcel by som sa spytať ohladom prispevku na osobny počitač od štatu ako to funguje ?? Lebo už pol dňa hladam na internet a konkretne som nenašiel nič, že aké požiadavky musí splniť žiadateľ prispevku. Ak som aj našiel boli to z rokov 2007 a neviem či sa od vtedy niečo zmenilo. Dúfam, že budete vedieť poradiť.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ja som Ti , človeče , toľko žiadostí dal ....:confused:

""" Zariadili mi byt , kúpili elektro spotrebiče , aj auto ...aj dovolenku každý rok dva krát mám ...atď ...."""






...ozaj , o aký príspevok sa jedná ??? ;)...nakoľko v tomto štáte málo čo funguje ...;):---:D
Ladislav261987
30.06.11,11:29
Ja som Ti , človeče , toľko žiadostí dal ....:confused:

""" Zariadili mi byt , kúpili elektro spotrebiče , aj auto ...aj dovolenku každý rok dva krát mám ...atď ...."""






...ozaj , o aký príspevok sa jedná ??? ;)...nakoľko v tomto štáte málo čo funguje ...;):---:D

tak to je prispevok na osobny počitač davnejsie davali 60 000 sk ale teraz neviem kolko davaju. Lebo poznam jedneho chlapca ktorý by to potreboval a som chcel niečo pohladať na internet a tak ale nikde nič som otom potrobnejšie nenašiel.
Xanti
30.06.11,11:32
tak to je prispevok na osobny počitač davnejsie davali 60 000 sk ale teraz neviem kolko davaju. Lebo poznam jedneho chlapca ktorý by to potreboval a som chcel niečo pohladať na internet a tak ale nikde nič som otom potrobnejšie nenašiel.
Je ZŤP ten chlapec?

http://www.unss.sk/subory/poradna/2009-penazny-prispevok.pdf
Ladislav261987
30.06.11,13:26
jasne ma ZŤP-S ak dobre viem ma už aj invalidny dvôchodok
prudky
30.06.11,13:34
jasne ma ZŤP-S ak dobre viem ma už aj invalidny dvôchodok

A ty už máš, alebo sa ešte iba chystáš.

PS
Ak máš, tak najbližšie reálne info bude na zväze.
Ak nemáš, tak pevnú ruku.
Ladislav261987
30.06.11,13:37
tak ja nemam len sa chcem infromovať ohladom toho jak to funguje. Lebo davnejšie to bolo že vraj tak že davali tie počitače ak ten dotyční chodil ešte do školy.
buchač
30.06.11,14:35
tak to je prispevok na osobny počitač davnejsie davali 60 000 sk ale teraz neviem kolko davaju. Lebo poznam jedneho chlapca ktorý by to potreboval a som chcel niečo pohladať na internet a tak ale nikde nič som otom potrobnejšie nenašiel.


tak ja nemam len sa chcem infromovať ohladom toho jak to funguje. Lebo davnejšie to bolo že vraj tak že davali tie počitače ak ten dotyční chodil ešte do školy.
add 1.
http://www.porada.sk/t156646-ztp-preukaz-a-kompenzacne-prispevky.html

add 2.
Nie je to až tak jednoduché ,ako sa na prvý pohľad zdá ...ten PC musí slúžiť konkrétnemu vyýznamu , t.j. , napríklad sluchové alebo očné postihnutie ...

add 3.
Podľa zákona o sociálnej pomoci majú zdravotne ťažko postihnutí nárok:

Na kompenzácie, ktoré im majú pomôcť zmierniť alebo prekonávať sociálne dôsledky postihnutia. Nárok posudzuje oddelenie posudkových činností a oddelenie peňažných príspevkov na kompenzáciu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska. Ak občan žiada o opatrovateľskú službu, vtedy nárok posudzuje obec.

Pri posudzovaní nárokov sa berie do úvahy zdravotný stav, a to na základe lekárskych posudkov, ale aj nelekárske kritériá, teda osobné predpoklady človeka, jeho ambície, vedomosti, zručnosti, potom rodinné prostredie, najmä možnosť vzájomnej pomoci a prostredie, v ktorom postihnutý žije, najmä bariérovosť bývania či dostupnosť služieb v okolí.

Konkrétne kompenzácie

Na osobnú asistenciu

týka sa činností, ktoré umožňujú nezávislosť postihnutého, jeho pracovnú aktivitu či spoločenský život, nárok má len postihnutý od 6 do 65 rokov. Služby osobných asistentov sprostredkúva v Bratislave Organizácia muskulárnych dystrofikov (02/43410474), Centrum samostatného života (02/44451923), v Košiciach zase Košická organizácia vozičkárov (tel. 055/6749429). Služby asistentov sprostredkúvajú aj Agentúry podporovaného zamestnávania. Organizácie však hovoria, že asistentov nie je dostatok, lebo nejde o riadne zamestnanie, z príjmu 55 korún za hodinu si musia asistenti platiť sociálne poistenie, zdravotné platí štát.

Za opatrovanie

dostáva ho blízka fyzická osoba, ktorá sa celodenne a osobne o postihnutého stará (v zákone je však presne vymedzený okruh ľudí, ktorí ako opatrovatelia môžu získať príspevok, ide o príbuzných - teda vnukov, rodičov, starých rodičov, svokrov, nevesty a zaťov).

Na kúpu osobného motorového vozidla

podmienkou je, aby postihnutý využíval auto aspoň dvakrát do týždňa na prepravu do zamestnania, školy alebo do zariadenia sociálnych služieb.

Na prepravu

možno ho získať len vtedy, ak postihnutý nie je schopný využívať verejnú dopravu pre svoj zdravotný stav.

Na úpravu bytu, domu alebo garáže

4 upravovať možno len existujúce zariadenie bytu, domu či garáže na bezbariérové.

Na zaobstaranie pomôcky

4 tento príspevok možno žiadať len na tie pomôcky, ktoré nie je možné dostať či požičať si na základe zdravotného poistenia.

Na opravu pomôcky

Na kompenzáciu zvýšených výdavkov

môže ho získať len občan s príjmom nie vyšším ako dvojnásobok životného minima, ide o kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, na hygienu a opotrebovanie šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, na prevádzku osobného motorového vozidla a na starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom.

Podľa zákona o službách zamestnanosti majú nárok
na príspevok na zriadenie chránenej dielne a dodatočné náklady na jej činnosť,
na príspevok na rozbehnutie samostatne zárobkovej činnosti zdravotne postihnutým,
na príspevok na pracovných asistentov.
Dana 22
08.07.11,06:18
tak ja nemam len sa chcem infromovať ohladom toho jak to funguje. Lebo davnejšie to bolo že vraj tak že davali tie počitače ak ten dotyční chodil ešte do školy.

PP je možné dostať len na pomôcky, ktoré sú uvedené v Opatrení č.7/2009 k zákonu č.447/200 Z.z. - zoznam pomôcok.
Nárok má každý, kto dokáže zdôvodniť, že požadovaná pomôcka podstatne zlepší kvalitu jeho života.

Zariadenie na získavanie a spracovanie informácií a na komunikáciu – cena 1 659,70 € za
jednu pomôcku
Stolový alebo prenosný osobný počítač (vrátane DVD mechaniky, grafickej a zvukovej karty, modemu, sieťovej karty, operačného systému, monitora, klávesnice, myši, reproduktorov, programového vybavenia na prácu s dokumentmi a prístupu na internet)

Okrem toho sú v zozname zaradené aj špeciálne programy pre rôzne druhy postihnutia ako aj ostatné príslušenstvo k PC.
viktorviktor
08.07.11,12:05
ide o zákon č. 447/2008 Z.z.
prudky
08.07.11,14:43
PP je možné dostať len na pomôcky, ktoré sú uvedené v Opatrení č.7/2009 k zákonu č.447/200 Z.z. - zoznam pomôcok.
Nárok má každý, kto dokáže zdôvodniť, že požadovaná pomôcka podstatne zlepší kvalitu jeho života.

Zariadenie na získavanie a spracovanie informácií a na komunikáciu – cena 1 659,70 € za
jednu pomôcku
Stolový alebo prenosný osobný počítač(vrátane DVD mechaniky, grafickej azvukovej karty, modemu, sieťovej karty,operačného systému, monitora,klávesnice, myši, reproduktorov,programového vybavenia na prácus dokumentmi a prístupu na internet)

Okrem toho sú v zozname zaradené aj špeciálne programy pre rôzne druhy postihnutia ako aj ostatné príslušenstvo k PC.

Napr "ukecaný komp" = rozpráva ti prichádzajúci text chatu / asi aj mailu.