guru21
30.06.11,12:36
Chcem sa spytať profesionálnych účtovníčok takúto otazku:

Keby sme, čisto teoreticky, z celkého účtovníctva vybrali a porovnali pracu na nákladoch a výnosoch a pracu na pohľadávkach a závazkoch. Co je pracnejsie a tiež nárocnejšie. Dufam, že som to napísala tak, že ste pochopili o co mi ide....
dana99
30.06.11,10:42
Ja som nepochopila.
Braňo
30.06.11,10:43
keď účtuješ dodávateľskú faktúru - náklad vs. záväzok je to jeden doklad. Takže ako si to myslela?
zk24
30.06.11,10:45
Nepochopila som.
JankaO
30.06.11,10:45
Na takúto otázku je ťažká odpoveď. Neviem, či "práca na pohľadávkach a záväzkoch" obnáša kompletný manažment vrátane analýz a predchádzaniu rizík a pod. a či takýto, resp. podobný rozsah je aj na nákladoch a výnosoch?
zk24
30.06.11,10:46
Akoze ci radsej v uctovnictve spracovavat N/V alebo Z/P? Obrazne napriklad ze na ktorom oddeleni?
guru21
30.06.11,10:55
tak skusim inak....
Keby ste si mali vo firme vybrat účtovať čisto náklady-vynosy, strediská podniku alebo účtovať dodáv. odber. fa, sledovať ich úhrady a vsetko co s tým súvisi.
zk24
30.06.11,11:02
tak skusim inak....
Keby ste si mali vo firme vybrat účtovať čisto náklady-vynosy, strediská podniku alebo účtovať dodáv. odber. fa, sledovať ich úhrady a vsetko co s tým súvisi.

Takze dobre som to pochopila.

pri nakladoch vynosoch sa budes fajne nervacit ked uvidis mzdy manazerov a tvoju mzdu... pri fakturach budes nervacit ze kolko penazi ide zbytocne na nakup materialu od e-shopu ktory vlastni manazerova manzelka... ;)

Neviem co by som si vybrala. Ked je to odtrhnute od seba, bolo by mi jedno.
AdaMtiM
30.06.11,11:10
Pre mňa je jednoznačne jednoduchšia evidencia pohľadávok, záväzkov + vystavovanie OFA + úhrady.... . Účtovanie N a V = celý rad iných vecí , človek musí ovládať nielen PU ale aj iné zákony /dane, mzdy/ a podobne + poznať problematiku uznateľných nákladov a samotných daňových priznaní, pripoč. a odpoč. položky DP. Vyznať sa aj v DPHčke. Takže jednoznačne je " " "ľahšia " /nehovorím že menej zodpovedná, to nie/ práca na evidencii záväzkov a pohľadávok. Môj názor. Ja som ale napriek tomu odišla z práce kde som robila to ľahšie a našla si prácu =účtovanie..... :)
guru21
30.06.11,15:36
Aby som to cele upresnila ide mi o to, ze pracujem v akciovke, kde je 7 učtovníčok. Jedna ma na starosti pohadavky, dalsia zavazky, potom DPH, dalej zasoby, materiál.....a nakoniec dve účtujú iba v ramci nákladov a vynosov. Kedze nám bolo povedane nadriadeným, ze účtovanie tej poslednej skupiny, čize náklad-výnos je pracnejsie a dolezitejsie a tým padom financne lepsie ohodnotene, chcela by som si to potvrdit tými, kto robi cele účto komplet.
AdaMtiM
01.07.11,14:16
myslím si že šéf má v tomto pravdu, je to odborne náročnejšie