sally
30.06.11,15:24
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nezdaniteľnej čiastky v roku 2011. Zamestnanec bol zamestnaný na PP do 20.05.2011 a uplatňovala som mu vo mzde mesačne nezdaniteľnú čiastku, uvedeným dátumom skončil na vlastnú žiadosť PP a od 21.05.2011 má nárok na starobný dôchodok, podal si žiadosť na SP zatiaľ nemá rozhodnutie. V júni sme ho ale zamestnali na dohodu o vykonaní práce nakoľko sme potrebovali dokončiť nejaké práce (a asi bude tieto práce vykonávať do konca leta), môžem mu uplatňovať nezdaniteľnú čiastku i naďalej z dohody alebo už nie?
A ešte jednu otázku: Zamestnanec podpísal v januári že si i naďalej uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na rok 2011 a teraz sa rozhodol že on júla si nechce už uplatňovať je to možne mu ju zrušiť v priebehu roka?

ďakujem za názory
Xanti
30.06.11,13:27
Ano môžeš mu uplatňovať nezdaniteľnú čiastku, nakoľko nebol dôchodcom k 1.1.2011 tak má nárok na ňu do konca roka 2011.

A áno môžeš mu zrušiť uplatňovanie nezdaniteľnej čiastky aj v priebehu roka.
kn-alka
30.06.11,13:29
1. Dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť pokiaľ mu nepriznali dôchodok k 1.1. , takže ak teraz ide na dôchodok, na rok 2011 má nárok na celú nezdaniteľnú časť. Pozor, ak mu dôchodok priznajú spätne k nejakému dátumu z roku 2010, tak v roku 2011 nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku.
2. zamestnanec môže zrušiť uplatnovanie nezdaniteľnej čiastky podpisom zmeny vo vyhlásení. Prečo si nechce uplatnovať? Vybral si živnosť?
sally
30.06.11,13:45
Ďakujem za odpoveď, myslela som si že je to tak ale chcela som si to potvrdiť.
Aslusik
02.02.12,11:46
Dobrý deň,

ja by som si chcela tiež overiť či tomu rozumiem správne čo sa týka odpočitateľnej položky.

Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má pracovnú zmluvu a k 8.12.2011 požiadala Soc.poistovnu o starobný dôchodok.
Rozhodnutie este nemá. Môžem jej teda dokým nemá priznaný starobný dôchodok uplatňovať aj odpočitatelnú položku v roku 2012? dokým nebude mať rozhodnutie. Ale ako to bude vyzerať potom v daňovom priznaní za rok 2012? Oni jej priznajú dôchodok od 8.12.2011 ale dátum rozhodnutia bude až v roku 2012 čiže má na to nárok? ďakujem vám za radu
Kvaka
02.02.12,11:49
Dobrý deň,

ja by som si chcela tiež overiť či tomu rozumiem správne čo sa týka odpočitateľnej položky.

Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má pracovnú zmluvu a k 8.12.2011 požiadala Soc.poistovnu o starobný dôchodok.
Rozhodnutie este nemá. Môžem jej teda dokým nemá priznaný starobný dôchodok uplatňovať aj odpočitatelnú položku v roku 2012? dokým nebude mať rozhodnutie. Ale ako to bude vyzerať potom v daňovom priznaní za rok 2012? Oni jej priznajú dôchodok od 8.12.2011 ale dátum rozhodnutia bude až v roku 2012 čiže má na to nárok? ďakujem vám za raduRozhodujúci je dátum priznania starobného dôchodku.
drobeceva
02.02.12,11:50
Dobrý deň,

ja by som si chcela tiež overiť či tomu rozumiem správne čo sa týka odpočitateľnej položky.

Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má pracovnú zmluvu a k 8.12.2011 požiadala Soc.poistovnu o starobný dôchodok.
Rozhodnutie este nemá. Môžem jej teda dokým nemá priznaný starobný dôchodok uplatňovať aj odpočitatelnú položku v roku 2012? dokým nebude mať rozhodnutie. Ale ako to bude vyzerať potom v daňovom priznaní za rok 2012? Oni jej priznajú dôchodok od 8.12.2011 ale dátum rozhodnutia bude až v roku 2012 čiže má na to nárok? ďakujem vám za radu
je viac ako isté, že dôchodok bude mať priznaný k 8.12.2011.
Na rok 2012 by som jej radila už nepodpisovať NČD-nemá nárok na mesačný odpočet. Ak úhrn jej príjmu bude nižší ako NČD pre rok 2012, potom si uplatní rozdiel.
Kvaka
02.02.12,11:59
Dobrý deň,



ja by som si chcela tiež overiť či tomu rozumiem správne čo sa týka odpočitateľnej položky.



Mám takýto prípad. Zamestnankyňa má pracovnú zmluvu a k 8.12.2011 požiadala Soc.poistovnu o starobný dôchodok.

Rozhodnutie este nemá. Môžem jej teda dokým nemá priznaný starobný dôchodok uplatňovať aj odpočitatelnú položku v roku 2012? dokým nebude mať rozhodnutie. Ale ako to bude vyzerať potom v daňovom priznaní za rok 2012? Oni jej priznajú dôchodok od 8.12.2011 ale dátum rozhodnutia bude až v roku 2012 čiže má na to nárok? ďakujem vám za radu Zamestnávateľ môže uplatniť NČZD, pokiaľ ona nepredloží rozhodnutie o priznaní dôchodku, potom vysporiada zrazené preddavky na dani z príjmov v dôsledku nesprávne uplatnenej NČZD v ročnom zúčtovaní preddavkov. Môže si však zamestnankyňa podať v budúcom roku aj sama DP.
Aslusik
02.02.12,12:10
žiadosť o starobný dôchodok si podala k 8.12.2011. Ak by som jej uplatnovala odpočitatelnu polozku aj v roku 2012 tak by tam mala velke nedoplatky. To radsej nechcem riskovat, nebudem radšej uplatnovať odpočitateľnú položku v roku 2012. Ak by jej dochodok nepriznali tak jej radsej spravim Danove priznanie a tam odpocitatlnu polozku uplatnim a DU by jej vratil preplatok spat.....dakujem vam velmi pekne za pomoc.pekný deň.
drobeceva
02.02.12,12:22
doporučujem vo vyhlásení nech si napíše, či si uplatňuje, alebo nie.
Mala som podobný prípad, zamestnanec trval na tom, že dokiaľ mu príde rozhodnutie /tiež to bolo na prelomoch roka/ chce si uplatňovať a v RZD mu vyšiel nedoplatok. To sa mu už nepáčilo, aj keď som ho to upozornila.
Aslusik
02.02.12,14:22
Tak teraz ma ešte viac potešila tá pani a povedala, že ona chcela ísť požiadať o starobný dôchodok od 8.12.2011, len jej v Soc.poistovni poradili. Nech počká a podá si žiadosť o starob.dochodok až od 2.1.2012, tak teraz vlastne sa všetko mení. Takže ona nebola 1.1.2012 ešte starobný dôchodca tak má nárok celý rok 2012 na odpočitateľnú položku? Ďakujem všetkým doteraz za pomoc...
Kvaka
02.02.12,14:24
Tak teraz ma ešte viac potešila tá pani a povedala, že ona chcela ísť požiadať o starobný dôchodok od 8.12.2011, len jej v Soc.poistovni poradili. Nech počká a podá si žiadosť o starob.dochodok až od 2.1.2012, tak teraz vlastne sa všetko mení. Takže ona nebola 1.1.2012 ešte starobný dôchodca tak má nárok celý rok 2012 na odpočitateľnú položku? Ďakujem všetkým doteraz za pomoc...Má nárok za celý rok.
milanr
03.02.12,07:31
Zamestnanec poberateľ starobného dôchodku podpísal Žiadosť o vykonanie RZD, v ktorej vyznačil, že na začiatku zdaňovacieho bol poberateľom dôchodku. V časti VI. bod 3 Žiadosti neuviedol úhrnnú sumu dôchodku nakoľko mu v r. 2011 bol vyplatený vyšší dôchodok ako je NČZD na daňovníka. Musí aj v tomto prípade k Žiadosti doložiť doklad o úhrnnej výške vyplateného dôchdoku ? Ďakujem.
Mila123
03.02.12,07:33
ak má nižší ako 3559.30 € v tom prípade áno, inak nemusí.....
veronikasad
03.02.12,07:33
Zamestnanec poberateľ starobného dôchodku podpísal Žiadosť o vykonanie RZD, v ktorej vyznačil, že na začiatku zdaňovacieho bol poberateľom dôchodku. V časti VI. bod 3 Žiadosti neuviedol úhrnnú sumu dôchodku nakoľko mu v r. 2011 bol vyplatený vyšší dôchodok ako je NČZD na daňovníka. Musí aj v tomto prípade k Žiadosti doložiť doklad o úhrnnej výške vyplateného dôchdoku ? Ďakujem.
Nemusíš mať doklad o výške dôchodku, ak tam napíše akúkolvek sumu, vyššiu ako ročná NČZD.
Aká je jeho hrubá mzda, neoplatí sa mu podať DP ?
milanr
03.02.12,07:53
DP sa mu neoplatí podať, pracoval celý rok a mal vyšší príjem ako 1779,65 €. Chcem len vedieť ako majú správne vyplniť Žiadosť a aký doklad je potrebné doložiť k žiadosti. Takže ak bol dôchodcovi v r.2011 vyplatení dôchodok v úhrnnej sume vyššej ako je NČZD na daňovníka, tak nemusí k žiadosti doložiť doklad o úhrnnej sume dôchodku, stačí, že do žiadosti napíše, že úhrnná suma dôchodku presiahla sumu NČZD na daňovníka. Ak si chce uplatniť rozdiel medzi NČZD a vyplateným dôchodkom - uvedie úhrnnú sumu a musí doložiť k žiadosti o tom aj doklad. Chápem to správne ? Ďakujem.