Protektor
30.06.11,14:42
Dobrý deň. Chystáme sa začať stavať polyfunkčný objekt. V jednej časti stav. pozemku je však zeleň (nejaké stromy, kríky atď, nikto sa o to nestará). Môžem ja ako majiteľ toho pozemku tú zeleň od tiaľ bez všetkého vypíliť a odstrániť? Hneď vedľa našej parcely je jedna obrovská parcela, kde chce istá Talianska firma vystavať bytovky. Cca polovica toho pozemku je zarastená podobnou divou zeleňou. Silne pochybujem, že táto stavebná firma túto zeleň ponechá. Problém ale je, že po developerovi nikto šlapať nebude, ako po mne, maličkom živnostníkovi. Ďakujem za odpoveď.
Gina Er
30.06.11,12:47
stromy určite nie....bez povolenia....
Protektor
30.06.11,12:49
No to ste ma teda moc nepotešili. Neskutočná byrokracia. Veď je to tam zarastené ako v džungli a sú to prakticky divé ovocné stromy. Je ich tam cca 4 max 5. Ostatný bordel sú všetko kríky veľmi nahusto rastúce.
Gina Er
30.06.11,12:58
No to ste ma teda moc nepotešili. Neskutočná byrokracia. Veď je to tam zarastené ako v džungli a sú to prakticky divé ovocné stromy. Je ich tam cca 4 max 5. Ostatný bordel sú všetko kríky veľmi nahusto rastúce.
ovocné? tak myslím že s tým by nemal byť problém,ale neber to ako 100% odpoveď,prever si to na životnom prostredí.väčšinou sa to robí tak,že dajú povolenie na výrub ale musíš spraviť novú výsadbu.máš v pláne zeleň? ak nie,tak daj do plánu.
Protektor
30.06.11,13:02
Nejakú okrasnú zeleň by som chcel dať hlavne od hlavnej cesty. Lebo hore bude malý bytík a dole malá výrobňa (proste polyfunkcia). A keďže hore bude malý bytík, kde budem aj bývať, tak mi neni jedno, že od cesty nebude žiadna zábrana. Chcel by som nejaké okrasné stromky čo najhustejšie a nejaké vyššie. Ak by to takto šlo, že výmena zeleň za zeleň, tak to by som bol spokojný. Ďakujem za radu.
TomasHC
30.06.11,14:35
Kriky by sa mali dat okamzite, ovocne v case vegetacneho pokoja a do urciteho priemeru kmena v urcitej vyske nad zemou. Navstiv obecny urad a oddelenie ZP, tam dostanes info pre konkretnu lokalitu.
Protektor
30.06.11,14:43
Ok ďakujem. A nezáleží aj na tom, že je to prakticky "divoká" vegetácia? Pretože o tú obrovskú parcelu sa nikto roky nestaral a na jednej časti boli volakedy (ešte za socíku) ovocné sady. Po páde režimu sa o to však nikto nestaral, celé to zarástlo, zbujnelo a časť na divoko šíriacich sa stromkov sa rozšírila do jednej časti tohoto nášho pozemku. Takisto roky sa s tým nič nerobilo (leno tento pozemok sme kúpili len nedávno) a my by sme teraz chceli na ňom stavať a proste tá divá vegetácia zavadzia z tej strany. Ale zákon teda asi nerozoznáva, že či na divoko vyrastená jabloň, alebo cielene vysadená jabloň.
arizona
30.06.11,15:04
mrkni aj sem http://www.porada.sk/t82223-povolenie-na-zrezanie-stromu.html




Povolenie výrubu drevín v zmysle zákona č. 543/2002 Z.z.
o ochrane prírody a krajiny

Na výrub každej dreviny s obvodom kmeňa nad 40 cm,, sa vyžaduje súhlas obce na
ktorej území sa drevina, resp. krovité porasty nachádzajú.
Žiadosť o vydanie povolenia na výrub dreviny na súkromnom pozemku je potrebné
adresovať na Obecný úrad – ochrana príroda a krajiny, s uvedením kontaktných údajov
(meno, resp. názov právnickej osoby, adresa, resp. sídlo právnickej osoby, telef. číslo), údajov
o pozemku na ktorom drevina rastie (katastrálne územie, druh pozemku, číslo parcely),
údajov o drevine (druh dreviny, počet kusov, obvod kmeňa).

Prílohou žiadosti musia byť nasledovné doklady, nie staršie ako 3 mesiace:
- kópia katastrálnej mapy s označením lokalizácie dreviny
- list vlastníctva pozemku na ktorom drevina rastie

Podmienkou podania žiadosti je uhradenie správneho poplatku
Protektor
30.06.11,16:07
Toto je velmi doležitý údaj. Pretože čo som si tak zbežne tých pár stromov obzrel v rámci možností (velmi ťažký priechod cez tú džunglu), tak všetky mali okolo tých 40cm maximálne obvod kmeňa. Ďakujem za radu. Toto je dôležitá vec.
arizona
30.06.11,16:12
Tie povolenia na vyrub sa tykaju vacsich,mohutnejsich stromov.

Ak tam mas nejaku hustinu krikov a tenkych povyrastanych vysemenenych stromov, toho sa to povolenie netyka.
Obec moze byt len rada...
Protektor
30.06.11,16:16
Ok super. Velmi dôležité informácie toto. Lebo áno, sú to na divoko rastúce (vysemenené) ovocné stromky. Ďakujem ešte raz.
fefe30
30.06.11,16:25
Mal som ten istý problém, ako ty. Kúpil som vyše 20 rokov neudržiavaný sad, cez ktorý sa miestami nedalo vobec prejst. Čistil som ho skoro 3 mesiace. Tak si môžeš predstaviť, ako vyzeral. A zistoval som si, či treba na vypílenie nejaké potvrdenie. Ovocné môžeš píliť bez problémov. Teda do určitého obvodu kmena a určitej výšky stromu. Choré môžeš píliť všetky do radu. Či sú choré.... je na tebe :-)
Píliť sa nesmú len zákonom chránené dreviny, t.j. tvoj pozemok sa nachádza v chránemom uzemí, parku, v blízkosti lesa ..... a vyskytujú sa na nom chránené dreviny.
PS: za ohlásenie výrubu sa platí správny poplatok.
Takže kludne nabrús pílu a hor sa do pílenia. To by sme dopadli, aby sme si na svojom pozemku nemohli urobiť poriadok.
arizona
30.06.11,16:40
Mal som ten istý problém, ako ty. Kúpil som vyše 20 rokov neudržiavaný sad, cez ktorý sa miestami nedalo vobec prejst. Čistil som ho skoro 3 mesiace. Tak si môžeš predstaviť, ako vyzeral. A zistoval som si, či treba na vypílenie nejaké potvrdenie. Ovocné môžeš píliť bez problémov. Teda do určitého obvodu kmena a určitej výšky stromu. Choré môžeš píliť všetky do radu. Či sú choré.... je na tebe :-)
Píliť sa nesmú len zákonom chránené dreviny, t.j. tvoj pozemok sa nachádza v chránemom uzemí, parku, v blízkosti lesa ..... a vyskytujú sa na nom chránené dreviny.
PS: za ohlásenie výrubu sa platí správny poplatok.
Takže kludne nabrús pílu a hor sa do pílenia. To by sme dopadli, aby sme si na svojom pozemku nemohli urobiť poriadok.

Nemas celkom pravdu s tym poriadkom. Ani rozne stavebne upravy si nemozes na pozemku robit len tak, larom-farom,lebo je to tvoje...;)

Urcite je lepsie,ak si to povolenie na obci vybavi a az potom zacne s vyrubom / ak tam ma vacsie stromy/,lebo dnes nevies,kto ta uda a pokute a neprijemnostiam sa nevyhnes...;)

U nas v obci tiez zacali nieco stavat,niekto vynural, ze nemali asi nejake povolenia na vyrub stromov, tak to ohlasili na urady. Si mal vidiet,aka delegacia na dvoch autach dobehla a cely den kreslili, fotili,zapisovali...
Protektor
30.06.11,16:54
Ďalší dobrý postreh. Ja si to pred výrubom všetko radšej nafotím. Aby som mal dôkaz, že šlo o divoké ovocné stromky s obvodom kmeňa pod 40 cm.
pepa78
30.06.11,17:57
Zdravím, ja som riešil podobný problém v našej obci a k informácii o výrube som sa nedostal. Oslovil som ministerstvo životného prostredia a toto mi vtedy od nich prišlo...
Protektor
01.07.11,07:12
Priložený obrázok je v malom formáte a nedá sa mi zväčšiť, čiže ani čítať. Mohli by ste ho nahrať vo väčšom formáte prosím? Ďakujem.