28janka
30.06.11,15:29
Dobrý deň, nevedela som kde moju otázku správne zaradiť. Na jeseň sme kúpili starší rodinný dom, na LV nie sú uvedené žiadne ťarchy, ani vecné bremená. Prekladali sme elektrické rozvody, takže sme kopali na našom pozemku. Podarilo sa nám poškodiť optický kábel od Telecomu. Chcem sa spýtať, keďže na LV nie je žiadna ťarcha, bola povinnost spoločnosti mať buď súhlas predchádzajúceho majiteľa pozemku alebo zaviesť vecné bremeno v ich prospech? Ďakujem vopred za akúkoľvek radu, Janka.
verkaz
01.07.11,09:16
Každý operátor musí dostať súhlas vlastníka k akémukoľvek manipulovaniu na jeho pozemku. Takže bývalý vlastník o tom určite vedel. Nemusela byť zriadená ťarcha ale aspon nákres, kadiaľ káble vedú.
Telecom by si nedovolil viesť bez súhlasu kábel cez cudzí pozemok.
V tomto prípade si bývalý vlastník pri prevode nesplnil povinnosť a tak, by mal znášať náklady na opravu.
tienik
01.07.11,19:18
navrhujem viac hladat a citat ako poskytovat zavadzajuce iformacie.
O tomto vsetkom hovori telekomunikacny zakon 610/2003 Z.z.
Cudovali by ste sa co vsetko operator moze a aj robi. A urcite sa nemusi na vsetko pytat - vid dany zakon. A zvlast T-com a jeho predchodca je tym priam povestny.
tienik
01.07.11,19:24
Dobrý deň, nevedela som kde moju otázku správne zaradiť. Na jeseň sme kúpili starší rodinný dom, na LV nie sú uvedené žiadne ťarchy, ani vecné bremená. Prekladali sme elektrické rozvody, takže sme kopali na našom pozemku. Podarilo sa nám poškodiť optický kábel od Telecomu. Chcem sa spýtať, keďže na LV nie je žiadna ťarcha, bola povinnost spoločnosti mať buď súhlas predchádzajúceho majiteľa pozemku alebo zaviesť vecné bremeno v ich prospech? Ďakujem vopred za akúkoľvek radu, Janka.


bude to trosku tazsie, ale da sa z toho vykorculovat. Spolocnost posobiaca na zaklade telekomunikacneho zakona ma pravo zriadovat nutne telekomunikacne stavby na cudzich pozemkoch absolutne zjednodusenou metodou. A zaroven zapisuje aj vecne bremeno. A toho by som sa drzal, bolo na nich aby svoj kabel zapisali ako vecne bremeno pre dany pozemok - kedze tak neurobili - poskodili v podstate sami seba.
Aj ked na druhej strane, existuje povinnost stavebnika pred stavebnymi pracami poziadat spravcov sieti o vytycenie. Je to fakt osemetna situacia a drzim palce pri jej rieseni.
rudopp
01.07.11,20:02
bude to trosku tazsie, ale da sa z toho vykorculovat. Spolocnost posobiaca na zaklade telekomunikacneho zakona ma pravo zriadovat nutne telekomunikacne stavby na cudzich pozemkoch absolutne zjednodusenou metodou. A zaroven zapisuje aj vecne bremeno. A toho by som sa drzal, bolo na nich aby svoj kabel zapisali ako vecne bremeno pre dany pozemok - kedze tak neurobili - poskodili v podstate sami seba.
Aj ked na druhej strane, existuje povinnost stavebnika pred stavebnymi pracami poziadat spravcov sieti o vytycenie. Je to fakt osemetna situacia a drzim palce pri jej rieseni.

Kedysi som vybavoval vzdušnú VN prípojku (slabý kilometer).
A by ste sa divili od koľkých som musel mať papier, že tam nič nemajú.
tienik
02.07.11,06:59
Kedysi som vybavoval vzdušnú VN prípojku (slabý kilometer).
A by ste sa divili od koľkých som musel mať papier, že tam nič nemajú.


vsak to sedi, nie?
Pisal som ze je to povinnost stavebnika. Ale zas na druhej strane kazde telekomunikacne a energeticke vedenie je vecnym bremenom - takze maslo maju na hlave aj oni. No a hladame na com postavit "obhajobu" aj zabudnuta malickost pomoze.
xeva
04.07.11,16:55
Mám podobný problém, kúpila som budovu s pozemkom bez toho, aby ma predchádzajúci vlastník upozornil, že pozemkom prechádza optický kábel. Vecné bremeno na liste vlastníctva zapísané nebolo a ani nie je. Vraj to Telekomunikácie mohli urobiť bez súhlasu vlastníka vo verejnom záujme. Ja však teraz nemôžem urobiť žiadne stavebné úpravy na dvore, v záhrade. Kúpila som pre mňa bezcenný pozemok, keďže sme plánovali prístavbu budovy a úpravu dvora a záhrady, čo teraz neprichádza do úvahy práve kvôli možnému poškodeniu kábla. Za pozemok som zaplatila podľa mňa neadekvátnu cenu, od jeho kúpy však už uplynuli viac ako tri roky, neviem teda, či vymáhanie nejakej sumy od predávajúceho by malo úspech, možno ak by bolo možné kalkulovať s dobou, kedy som sa o existencii kábla dozvedela. A druhá otázka, nemal by majiteľ kábla platiť za pozemok, ktorým kábel vedie, prípadne vrátame nejakej ochrannej zóny nájom ?
tienik
04.07.11,17:48
Mám podobný problém, kúpila som budovu s pozemkom bez toho, aby ma predchádzajúci vlastník upozornil, že pozemkom prechádza optický kábel. Vecné bremeno na liste vlastníctva zapísané nebolo a ani nie je. Vraj to Telekomunikácie mohli urobiť bez súhlasu vlastníka vo verejnom záujme. Ja však teraz nemôžem urobiť žiadne stavebné úpravy na dvore, v záhrade. Kúpila som pre mňa bezcenný pozemok, keďže sme plánovali prístavbu budovy a úpravu dvora a záhrady, čo teraz neprichádza do úvahy práve kvôli možnému poškodeniu kábla. Za pozemok som zaplatila podľa mňa neadekvátnu cenu, od jeho kúpy však už uplynuli viac ako tri roky, neviem teda, či vymáhanie nejakej sumy od predávajúceho by malo úspech, možno ak by bolo možné kalkulovať s dobou, kedy som sa o existencii kábla dozvedela. A druhá otázka, nemal by majiteľ kábla platiť za pozemok, ktorým kábel vedie, prípadne vrátame nejakej ochrannej zóny nájom ?


Skusim co viem

v standardnom svete sa za vecne bremeno spojene zo samotnym ulozenim aj zradenim ochranneho pasma musi zaplatit poplatok, nieco ako znehodnotenie pozemku. T-com ale bohuzial nepochadza zo "standardneho" sveta.
Ich taktika je na 90% takato - vystavbu novych optickych sieti deklaruju ako rekonstrukciu svojej siete - na co podla telekomunikacneho zakona nepotrebuju vybavovat absolutne nic.
Takze vedenie u vas pravdepobne lezi uz 10tky rokov, este z cervenych cias. Casom sa len upgradovalo na optiku - bezna oprava, ze?

V dnesnej dobe je to tak, zabranit vo vystavbe vedenia na zaklade telekomunikacneho alebo energetickeho zakona nemozete, musia sa ale s vami financne vysporiadat. KOlko a ako, to sa uz nevyznam - som skor technik ako obchodnik.

K moznej reklamacii pozemku sa nevyjadrujem - tam nie som doma.

Ako riesenie by som videl jedine rozumnu dohodu z T-comom. AJ ked je to pravdepodobne ako vyhra v sportke, ale moze motyka vystrelit a narazite na rozumneho cloveka na patricnom mieste a podari sa vam dohodnut aby dane vedenie bolo mozno aj z vasim prispevkom opat mierne "zrekonstruovane" o par metrov vedla. To je mozne ak je to len dake lokalne vedenie, ak ide o dialkove prenosaky, tak to asi ta sportka pojde skor.

Viem ze tymto prispevkom nepotesim, ale bohuzial taka je situacia.
xeva
04.07.11,18:50
Tienik, nepotešil, ale potvrdil si mi, že skúšam správnym smerom. Ďakujem.