trinka
12.01.06,18:13
Môže živnostník pracovať zároveň aj na dohodu o vykonaní práce?
Denda
12.01.06,17:15
Môže živnostník pracovať zároveň aj na dohodu o vykonaní práce?
Áno môže:)
trinka
12.01.06,17:16
Počula som totiž, že to isté nemôže robiť aj -aj.
Denda
12.01.06,17:20
Počula som totiž, že to isté nemôže robiť aj -aj.
No ak Vám ide o tú istú činnosť, čo má v živnosti tak nie.
Opravujem môže.
Denda
12.01.06,17:49
Opravujem sa. Keď pri výkone svojej činnosti dbá na pokyny "zamestnávateľa", t.j. nerobí vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, môže živnostník vykonávať práce (plniť úlohy) aj na dohodu ... http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
trinka
12.01.06,18:08
Tak ako je to teda?? Je na to nejaky predpis?
Denda
12.01.06,18:11
Tak ako je to teda?? Je na to nejaky predpis?
Prepáčte za zavádzanie;)
Vaše činnosti môžete vykonávať aj na dohodu o vykonaní práce.:)
Jana Acsová
12.01.06,18:19
Tak ako je to teda?? Je na to nejaky predpis?Predpis nie je. Môžete vykonávať práce na živnosť aj na dohodu, pričom náplň vykonávanej činnosti môže byť rovnaká. Dôležité je, či činnosť vykonávate v rámci závislej činnosti, t.j. či dbáte príkazy inej osoby (zamestnávateľa), alebo ich vykonávate vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť ako podnikanie.
V rámci dohôd však je potrebné rešpektovať účel, za ktorým je možné ich uzatvoriť podľa druhu dohody (dohoda o brigádnickej práci študenta, dohoda o vykonaní práce).
trinka
12.01.06,18:23
Prepáčte, tú druhú vetu nechápem
ajobs
12.01.06,19:00
Predpis nie je. Môžete vykonávať práce na živnosť aj na dohodu, pričom náplň vykonávanej činnosti môže byť rovnaká. Dôležité je, či činnosť vykonávate v rámci závislej činnosti, t.j. či dbáte príkazy inej osoby (zamestnávateľa), alebo ich vykonávate vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť ako podnikanie.
V rámci dohôd však je potrebné rešpektovať účel, za ktorým je možné ich uzatvoriť podľa druhu dohody (dohoda o brigádnickej práci študenta, dohoda o vykonaní práce).

Ktorej vete nerozumieš ?
To, že môžeš vykonávať ROVNAKÚ činnosť aj na živnosť, aj na dohodu o vykonaní prác. Táto veta platí, je to fakt.
V tretej vete ti AVO vysvetľuje, aký rozdiel je medzi prácou na dohodu (je to závislá činnosť, pretože pri výkone svojej práce si ZÁVISLÁ/Ý od príkazov inej osoby - zamestnávateľa), a prácou na živnosť ( vykonávaš túto činnosť sústavne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, a za účelom dosiahnutia zisku ). V tom je ten rozdiel.
andrej_rv
12.01.06,19:08
V rámci dohôd však je potrebné rešpektovať účel, za ktorým je možné ich uzatvoriť podľa druhu dohody (dohoda o brigádnickej práci študenta, dohoda o vykonaní práce).

Prepáčte, tú druhú vetu nechápem
Veta je o tom, že dohoda o vykonaní práce by sa nemala uzatvárať na opakované činnosti resp. činnosti, ktoré sú hlavným predmetom činnosti zamestnávateľa, ale na práce, ktoré sú spravidla vymedzené výsledkom. Podrobnejšie o tom pojednáva § 223 a nasl. Zákonníka práce.
ZuzanaP
16.03.06,06:40
Živnostník vykonával práce aj na základe DVP, odmenu z DVP mu bola uhradená na podnikateľský účet. Ako zaúčtujem takýto príjem v JÚ?

Ide mi o to, že má aj potvrdenie o vyplatených a zúčtovaných príjmoch, aby to 2x nezdanil. Ďakujem
Zita5
16.03.06,06:41
Živnostník vykonával práce aj na základe DVP, odmenu z DVP mu bola uhradená na podnikateľský účet. Ako zaúčtujem takýto príjem v JÚ?

Ide mi o to, že má aj potvrdenie o vyplatených a zúčtovaných príjmoch, aby to 2x nezdanil. Ďakujem


Taký príjem účtuj ako neovplyvňujúci ZD , pretože tento budeš uvádzať v DP typu B osobitne- §5 V.oddiel DP
ZuzanaP
16.03.06,06:53
Ďakujem, aj som si myslela, len som si to chcela overiť.