akok
30.06.11,19:22
Chystám sa pracovať v zdravotníctve v Saudskej Arábii, alebo v Spojených Arabských Emirátoch. Budem tam mať trvalý pracovný pomer, čiže tam budem dlhšie ako 183 dní v roku. Ako je to s odvádzaním dane ? Mám ich odvádzať na Slovensku, alebo v danej krajine?
Marína
30.06.11,19:19
Chystám sa pracovať v zdravotníctve v Saudskej Arábii, alebo v Spojených Arabských Emirátoch. Budem tam mať trvalý pracovný pomer, čiže tam budem dlhšie ako 183 dní v roku. Ako je to s odvádzaním dane ? Mám ich odvádzať na Slovensku, alebo v danej krajine?
Ak plynú príjmy zo zdroja v zahraničí a SR s daným štátom nemá uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a dosiahnuté príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené, v tom prípade daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR predmetné príjmy zo zdanenia vyjme, t. z. daň z predmetných príjmov neplatí. To však neznamená, že nie je povinný podať daňové priznanie.
Viď zoznam štátov, s ktorými má SR uzavreté zmluvy o ZDZ (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/zoznam_zmluv_o_zdz.pdf)
Viď ZDP § 45 ods. 3 písm. b) (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#45)
akok
02.07.11,08:18
Moje príjmy budú plynúť zo zdroja v zahraničí, SR so Saudskou Arábiou a so SAE nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, príjmy ktoré dosiahnem v zahraničí nebudú zdanené, nakoľko fyzická osoba je od platenia daní v daných krajinách oslobodená. Aj napriek tomu musím podávať daňové priznanie v SR ? Čo ak si zruším trvalý pobyt na území SR ? Ďakujem.
Mila123
02.07.11,11:02
Moje príjmy budú plynúť zo zdroja v zahraničí, SR so Saudskou Arábiou a so SAE nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, príjmy ktoré dosiahnem v zahraničí nebudú zdanené, nakoľko fyzická osoba je od platenia daní v daných krajinách oslobodená. Aj napriek tomu musím podávať daňové priznanie v SR ? Čo ak si zruším trvalý pobyt na území SR ? Ďakujem.

Zaujímalo by ma ako sa dá zrušiť trvalý pobyt na Sk???
akok
02.07.11,11:32
Zrušenie trvalého pobytu na území SR: zruší sa ohlasením skončenia trvalého pobytu prostredníctvom zastupiteľského úradu SR. Zastupiteľský úrad SR, alebo splnomocnený zástupca doručí ohlasovni pobytu, ktorá vedie údaje o trvalom pobyte občana, ohlasovací lístok s osvedčeným podpisom občana, v ktorom sa uvedie štát a miesto súčasného pobytu v zahraničí.
Marína
02.07.11,12:29
Moje príjmy budú plynúť zo zdroja v zahraničí, SR so Saudskou Arábiou a so SAE nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, príjmy ktoré dosiahnem v zahraničí nebudú zdanené, nakoľko fyzická osoba je od platenia daní v daných krajinách oslobodená. * Aj napriek tomu musím podávať daňové priznanie v SR ? ** Čo ak si zruším trvalý pobyt na území SR ? Ďakujem.
* Áno, viď ZDP § 2/d/1
** Nie, stávaš sa daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak váš pobyt v SR neprekročí 183 dní/rok, v konečnom dôsledku tu príjmy dosahovať nebudeš, aspoň predpokladám. Pozri si celé ustanovenie § 2.
Ponúka sa otázka, kde a kedy nastane nový trvalý pobyt.
S tým, že príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zahrančia sú oslobodené zo zdanenia nemám skúsenosť, myslím, že by bolo vhodné podať dopyt na www.drsr.sk s presným popisom budúcej situácie. Bola by som rada, ak by si odpoveď priložil do témy.
Poznámka: Práve zisťujem, že dopyt bude možné podať až 4. júla, do vtedy je portál daňovej správy nedostupný.
pmajap
02.07.11,12:50
Máš podvojné občianstvo, tj SR a niektorého štátu kde plánuješ pracovať.Ak nie je to s odhlásením trvalého pobytu ďaleko zložitejšie. mimotemyOvládaš arabský, respektíve perzský jazyk. poraď ako sa dá rýchlo naučiť. Tiež plánujem niečo podobné.
akok
02.07.11,13:18
Máš podvojné občianstvo, tj SR a niektorého štátu kde plánuješ pracovať.Ak nie je to s odhlásením trvalého pobytu ďaleko zložitejšie. mimotemyOvládaš arabský, respektíve perzský jazyk. poraď ako sa dá rýchlo naučiť. Tiež plánujem niečo podobné.
Nie, arabský ani perzský jazyk neovládam, nie je nevyhnutné ho vedieť v obl. zdravotníctva, podmienkou je vedieť komunikovať po anglicky, ale poznám človeka čo Arabský jazyk ovláda plynule, tak sa informujem a dám ti v dohľadnej dobe vedieť.
Marína
02.07.11,13:23
Máš podvojné občianstvo, tj SR a niektorého štátu kde plánuješ pracovať.Ak nie je to s odhlásením trvalého pobytu ďaleko zložitejšie. mimotemyOvládaš arabský, respektíve perzský jazyk. poraď ako sa dá rýchlo naučiť. Tiež plánujem niečo podobné.
To by najprv musel získať a to také jednoduché nebude. Či tam mal byť otáznik?
pmajap
02.07.11,17:32
Ano.