tereza5
30.06.11,20:10
Dobrý večer, chcem sa spýtat pre istotu, aby som náhodou niečo neprešvihla.
účtujem občianske združenie -PO v jedn.účtovníctve.
Keďže je to právnická osoba, je tu taký istý postup ako pri PO, že sa posielajú na okresný súd schválené výkazy?
Dakujem.
januš1
08.07.11,10:35
Občianske združenie nie je zapísané v obchodnom registri, preto nemá povinnosť ukladať dokumenty do zbierky listín. Určite má nejaké iné povinnosti, ktoré však nepoznám.

Mňa by zasa zaujímala iná otázka. Som členkou občianskeho združenia založeného na správu samostatne stojacich garáží. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve a jediným zdrojom našich príjmov sú pravidelné platby členov združenia do fondu opráv. Pri uzatváraní roku 2010 som predsedovi združenia tvrdila, že podľa zákona o účtovníctve by mal vypracovať výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch. Výkazy sú súčasťou účtovnej závierky a tú (ak si zákon vykladám správne) by mala zostavovať každá účtovná jednotka pri uzatvorení účtovných kníh na konci kalendárneho roka. Náš predseda je však presvedčený o tom, že v našom prípade to nie je nutné, keďže nemáme povinnosť podať daňové priznanie a stačí, keď máme starostlivo vedený peňažný denník. Vedel by mi prosím niekto napísať ako je to naozaj?