suzizdasty
30.06.11,21:01
Dobry den.
Sme mlada 3 clenna rodinka. Ja na rodicovskom prispevku (9 mes.syn) a priatel vedeny na urade prace ako nezamestnany. pred narodenim maleho poberal 62 eur prispevok ale po narodeni maleho nam to uz nepriznali pretoze vraj poberam ja rodicovsky prispevok a je to nad limit kedze prispevok je 198,eur a minimum na rodinu je 164,-.
Byvame spolu so svokrovcami v rodinnom dome kde platime polovicu poplatkov cca 130,-eur.lenze nemame to na papieri.
Na urade som sa informovala o prispevku na byvanie alebo o prispevku hmotnej nudze ale uradnicka ma odbila ze nemame na nic narok a nevysvetlila ani preco.
Velmi by mi pomohlo keby ste mi pomohli s tymto problemom. fakt neviem ako prezit z 50 eur.Za odpoved Vam velmi pekne dakujem.
Xanti
30.06.11,19:12
Ak by ste mali s priateľom odlišné bydliská papierovo, a bol by posudzovaný samostatne tak stále by mal nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 62,5 eur.

Čo sa týka príspevku na bývanie, tak na ten by ste mali nárok ak by ste si oficiálne prenajali dom od svokrovcov.

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.

Výška príspevku:
55,80 € mesačne pre jednotlivca
89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.

Zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
suzizdasty
01.07.11,14:08
dobry den . dakujem za odpoved no predsa mam este otazku. ak by nam svokrovci dali najomnu zmluvu(kedze tam mame vsetci trvale bydlisko)malo by v nej byt uvedene ze sme platici poplatkov alebo co vlastne potrebujeme k vybaveniu prispevku?Alebo musi byt niektory ucet na nas kedze nie sme vlastnikmi tak asi nie. prosim vas skuste mi podrobnejsie vysvetlit ako to vlastne mame vybavit. za odpoved vopred dakujem.
Xanti
01.07.11,17:19
dobry den . dakujem za odpoved no predsa mam este otazku. ak by nam svokrovci dali najomnu zmluvu(kedze tam mame vsetci trvale bydlisko)malo by v nej byt uvedene ze sme platici poplatkov alebo co vlastne potrebujeme k vybaveniu prispevku?Alebo musi byt niektory ucet na nas kedze nie sme vlastnikmi tak asi nie. prosim vas skuste mi podrobnejsie vysvetlit ako to vlastne mame vybavit. za odpoved vopred dakujem.
No ak Vám svokrovci prenajmú dom ( musia celý ) vzor zmluvy nájdeš napr. i tu http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obchodne-zmluvy/typy-obchodnych-zmluv/najomna-zmluva/ len vymeň byt za dom a uprav si to na svoje potreby. V zmluve môže byť uvedené, že budete platiť paušalne istú sumu mesačne, a v tom budú zahrnuté aj energie a spotreba vody.

Potom nech sa svokrovci nezabudú nahlásiť na daňovom úrade ako prenajímatelia, a dostanú aj daňové registračné číslo (DIČ) a budú podávať DP sami.

No a potom so zmluvou o prenajme domu pôjdeš na UP a požiadate o príspevok na bývanie, tuším bude treba ešte pár potvrdení o tom, že sú zaplatené dane za nehnuteľnosť, ale to ti povedia na UP čo ešte potrebujú.