Donda
12.01.06,19:00
Prosím Vás poraďte...
S akým dátumom mám do knihy záväzkov zapisovať odvody do poisťovní (za SZČO a zamestnanca) a mzdu zamestnanca. Kedy mi vlastne vzniká záväzok? Zamestnanec odpracuje celý mesiac a do knihy záväzkov zapíšem čo?
bredikova
12.01.06,18:10
Podľa mňa máte určený deň výplaty a tým to dňom by som zapisovala mzdu a tiež odvody - myslím záväzok. SŽČO je povinný zaplatiť do 8 dňa nasledujúceho mesiaca a tento deň by som vzala pre SZČO. Môže sa však stať že nemáte určený dátum výplaty tak potom posledný deň nasledujúceho mesiaca, lebo do vtedy treba zaplatiť odvody keď nie je určený výplatný dátum.
sklenkova
12.01.06,18:27
no,dobre ja mám v uvedené dátum 15. ale vtedy už každý peniaze má aj poistovne a DU-musím to zapisovať do záväzkov?
bredikova
12.01.06,18:30
Ja by som to dávala do záväzkov len vprípade neplatenia. Ak pravidelne platíš tak to do záväzkov nie. To je môj názor.
andrej_rv
12.01.06,18:44
Ja by som to dávala do záväzkov len vprípade neplatenia. Ak pravidelne platíš tak to do záväzkov nie. To je môj názor.No, zákon o účtovníctve ani Postupy JÚ nič neuvádzajú o tom, že účtovať sa má len o záväzkoch,u ktorých sa nepredpokladá zaplatenie. Ak nastane účtovný prípad (u záväzkov § 2 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve), účtovná jednotka je povinná prípad zaúčtovať do príslušných účtovných kníh minimálne v členení uvedenom v § 15 ZÚ. Takže v prípade záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov (odvody, daň zo ZČ, mzdy..) by som účtoval pravidelne každý mesiac, v prípade odvodov za OSZČ aspoň na prelome roka (k 31.12).
bredikova
12.01.06,18:48
No, zákon o účtovníctve ani Postupy JÚ nič neuvádzajú o tom, že účtovať sa má len o záväzkoch,u ktorých sa nepredpokladá zaplatenie. Ak nastane účtovný prípad (u záväzkov § 2 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve), účtovná jednotka je povinná prípad zaúčtovať do príslušných účtovných kníh minimálne v členení uvedenom v § 15 ZÚ. Takže v prípade záväzkov z pracovnoprávnych vzťahov (odvody, daň zo ZČ, mzdy..) by som účtoval pravidelne každý mesiac, v prípade odvodov za OSZČ aspoň na prelome roka (k 31.12).

Súhlasím. Ale v praxi sa s tým nestretávam. Ale uznávam, že máte pravdu.