TatianaK1
30.06.11,23:17
Ahojte milý poraďáci! Už dlho som nezadávala žiaden dopyt, aj keď poradu priebežne sledujem, lebo mi poskytuje cenné informácie. Chcela by som vedieť, či by som mohla ako živnostník fakturovať sročke za služby, ak som v tej sročke jediný konateľ a spoločník. Nie som v nej zamestnanec. V sročke nemám žiadnu zmluvu na základe ktorej tieto služby vykonávam, ale sročka si ich fakturuje a je to hlavný zdroj príjmov tejto sročky. Keďže nemám zo živnosti žiadne tržby, všetko fakturujem cez sročku, chcela by som touto refakturáciou zvýšiť tržby zo živnosti, aby som nebola v strate a zároveň si zvýšiť náklady v sročke, aby som si mohla trochu ponížiť dane.
KEJKA
01.07.11,04:08
je to možné - oba subjekty sú samostatné.
betka
01.07.11,19:36
je to možné - oba subjekty sú samostatné.

Obchodný zákonník:

§ 136
Zákaz konkurencie
(http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplývajú ďalšie obmedzenia, konateľ nesmie:

a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

(2) Porušenie odseku 1 má dôsledky ustanovené v § 65.

(3) Spoločenská zmluva alebo stanovy môžu určiť, v akom rozsahu sa zákaz konkurencie vzťahuje aj na spoločníkov
TatianaK1
02.07.11,05:04
A ak nemám spoločenskú zmluvu? V sročke nemám žiadnu zmluvu na základe ktorej by som vykonávala tie služby ja osobne. Nevidím dôvod, prečo by som nemohla uvedené služby nakúpiť a následne predať, ak ich predám s maržou a nie pod nákupnú cenu. Máte iný názor?
KEJKA
02.07.11,05:35
A ak nemám spoločenskú zmluvu? V sročke nemám žiadnu zmluvu na základe ktorej by som vykonávala tie služby ja osobne. Nevidím dôvod, prečo by som nemohla uvedené služby nakúpiť a následne predať, ak ich predám s maržou a nie pod nákupnú cenu. Máte iný názor?
spoločenskú zmluvu samozrejme máš - povinná listina pri zakladaní sro.
Upozornili ťa len na to, že ak si konateľ vo svojej sro -tak by si nemala podnikať - byť SZČO s rovnakým predmetom podnikania - zákaz konkurencie. Na spoločníka sa to môže ale nemusí vzťahovať.
Podľa mňa však ide o zákaz výkonu takej činnosti, nie o právny status SZČO.
Ale aj tu je ešte zádrhel v tom, že sa to môže klasifikovať ako závislá činnosť a pokiaľ chceš mať za svoju činnosť odmenu, tak by si sa mala zamestnať.
Všeobecne sro môže nakúpiť a následne predať - ale hlavný problém je práve v tom citovanom §136, ktorý výslovne hovorí o konateľovi. Vymenuj iného konateľa, nie seba, bude to jednoduchšie-čistejšie.
Mila123
02.07.11,06:03
Fakturuješ ako FO i napriek tomu, že potom máš povinnosť platiť fondy ako SZČO?
TatianaK1
05.07.11,06:50
Pokiaľ nemám žiadne príjmy zo živnosti, mohla by som fakturovať len do hranice povinnej registrácie do SP pre SZĆO. To by mi stačilo. Zatiaľ som len o tomto obchode uvažovala. Už som mala v minulosti súčasne živnosť aj sročku na rovnaký druh živnosti. Myslela som si, že je to moja živnosť a moja sročka, tak ten paragraf o zákaze konkurencie, ma ani nenapadol. Zatiaľ som nemala žiadne vzájomné obchody, a obe firmy fungovali súbežne. Išla som na materskú, tak som živnosť ukončila, teraz uvažujem, že ju znova otvorím, tak zisťujem, možnosti.
TatianaK1
05.07.11,06:53
spoločenskú zmluvu samozrejme máš - povinná listina pri zakladaní sro.
Upozornili ťa len na to, že ak si konateľ vo svojej sro -tak by si nemala podnikať - byť SZČO s rovnakým predmetom podnikania - zákaz konkurencie. Na spoločníka sa to môže ale nemusí vzťahovať.
Podľa mňa však ide o zákaz výkonu takej činnosti, nie o právny status SZČO.
Ale aj tu je ešte zádrhel v tom, že sa to môže klasifikovať ako závislá činnosť a pokiaľ chceš mať za svoju činnosť odmenu, tak by si sa mala zamestnať.
Všeobecne sro môže nakúpiť a následne predať - ale hlavný problém je práve v tom citovanom §136, ktorý výslovne hovorí o konateľovi. Vymenuj iného konateľa, nie seba, bude to jednoduchšie-čistejšie.
Spoločenskú zmluvu nemám, lebo ak som jediný konateľ a spoločník, stačí mi zakladateľská listina. Ak by som chcela vymenovať nového konateľa namiesto mňa, musela by som tú spoločenskú zmluvu mať?
Mila123
05.07.11,07:14
Pokiaľ nemám žiadne príjmy zo živnosti, mohla by som fakturovať len do hranice povinnej registrácie do SP pre SZĆO. To by mi stačilo. Zatiaľ som len o tomto obchode uvažovala. Už som mala v minulosti súčasne živnosť aj sročku na rovnaký druh živnosti. Myslela som si, že je to moja živnosť a moja sročka, tak ten paragraf o zákaze konkurencie, ma ani nenapadol. Zatiaľ som nemala žiadne vzájomné obchody, a obe firmy fungovali súbežne. Išla som na materskú, tak som živnosť ukončila, teraz uvažujem, že ju znova otvorím, tak zisťujem, možnosti.
ja to mám tiež ako ty...som aj SZČO s DPH a aj PO tá nie je DPH , konkurencia? ani sa nad tým nezamýšľam.....môže ma niekto zažalovať na súde pre prípadnú konkurenciu???? nemyslím......robí to tak veľa firiem.....sama ich účtujem.....
avalik
05.07.11,07:24
Spolocenska zmluva v pripade jedineho spolocnika sa nazyva zakladatelska listina
§ 57 obchodného zákonníka
(3) Ak tento zákon pripúšťa, aby spoločnosť založil jediný zakladateľ, spoločenskú zmluvu nahrádza zakladateľská listina. Zakladateľská listina musí obsahovať rovnaké podstatné časti ako spoločenská zmluva alebo zakladateľská zmluva.

zmena konatela je zmena spolocenskej zmluvy/zakladatelskej listiny:
§141
(3) Ak sa prijme rozhodnutie, ktorého dôsledkom je zmena obsahu spoločenskej zmluvy, považuje sa toto rozhodnutie za rozhodnutie o zmene spoločenskej zmluvy, ak bolo prijaté spôsobom, ktorý sa podľa zákona a spoločenskej zmluvy vyžaduje na prijatie rozhodnutia o zmene spoločenskej zmluvy. Konatelia sú povinní po každej zmene spoločenskej zmluvy vyhotoviť bez zbytočného odkladu úplné znenie spoločenskej zmluvy, za ktorého úplnosť a správnosť zodpovedajú.