minkos
01.07.11,05:16
Ahojte, pls o radu. Môže dať zamestnávateľ výpoveď tak, že dokument nazve Dohodou o ukončení pracovného pomeru, dôvod §63 ods.1,písm.b ZP, priznáva 3mesačné odstupné podľa §76 ods.1ZP a pracovný pomer ukončuje ihneď? Je tá dohoda o tom, že sa PP ukončuje ihneď bez výpovednej lehoty a nárok na odstupné zamestnanec má a nedá sa spochybniť, alebo zase zamestnávateľ niečo skúša a podpisom tejto výpovede mi odstupné nemusí dať, aj ked ho priznal ako "dohodnutá výška odstupného". Radšej v tom chcem mať jasno, lebo predpokladám, že za 45 dní to môže skončiť trestným oznámením za nevyplatenú mzdu a odstupné. Je v tomto prípade právny nárok na odstupné?
vieraaaa
01.07.11,03:32
Ahojte, pls o radu. Môže dať zamestnávateľ výpoveď tak, že dokument nazve Dohodou o ukončení pracovného pomeru, dôvod §63 ods.1,písm.b ZP, priznáva 3mesačné odstupné podľa §76 ods.1ZP a pracovný pomer ukončuje ihneď? Je tá dohoda o tom, že sa PP ukončuje ihneď bez výpovednej lehoty a nárok na odstupné zamestnanec má a nedá sa spochybniť, alebo zase zamestnávateľ niečo skúša a podpisom tejto výpovede mi odstupné nemusí dať, aj ked ho priznal ako "dohodnutá výška odstupného". Radšej v tom chcem mať jasno, lebo predpokladám, že za 45 dní to môže skončiť trestným oznámením za nevyplatenú mzdu a odstupné. Je v tomto prípade právny nárok na odstupné?
V tomto prípade ukončenia PP dohodou z dôvodu § 63 ods.1 písm. b) má zamestnanec nárok na odstupné. Dôvod ukončenia PP však musí byť uvedený v dohode. Dohoda je pre zamestnávateľa výhodnejšia z toho dôvodu, že Ti nemusí platiť mzdu ešte 2 alebo 3 mesiace (podľa dĺžky zamestnania) počas výpovednej doby.
A ešte k tomu "dokumentu" - je to § 60 Zákonníka práce - "Dohoda o skončení pracovného pomeru", kde tak ako som písala, musí byť uvedený § 63 ods.1 pís. b).
minkos
01.07.11,05:13
Vierka, ďakujem za odpoveď,ja som mal strach o to odstupné, všetci mi hovorili nepodpisovať dohodu, nemusí ti dať odstupné. Mne tá dohoda stále pripadala, len ako dohoda o skrátení výpovede, že nemusí bežať výpovedná lehota. OK Ďakujem.