evuľa222
01.07.11,08:41
Dobrý deň, robím jednoduché účtovníctvo SZČO - obchodník s drevom. Teraz sa rozhodol taxikárčiť s vlastným osobným vozidlom, všetko si povybavoval, len ja teraz neviem , čo s tým. V svojom súkromnom aute má taxameter, čiže každý deň má závierku - lepím do knihy závierok, takže príjem podľa toho, len čo s blokmi za PHM? Nikdy som nerobila "cesťáky" ale myslím si že DPH nič, lebo je to súkromné auto ale čo do výdajov, Viete mi niekto poradiť čo s tým. Za odpoveď vopred ďakujem.
Evanka
01.07.11,06:52
Dobrý deň, robím jednoduché účtovníctvo SZČO - obchodník s drevom. Teraz sa rozhodol taxikárčiť s vlastným osobným vozidlom, všetko si povybavoval, len ja teraz neviem , čo s tým. V svojom súkromnom aute má taxameter, čiže každý deň má závierku - lepím do knihy závierok, takže príjem podľa toho, len čo s blokmi za PHM? Nikdy som nerobila "cesťáky" ale myslím si že DPH nič, lebo je to súkromné auto ale čo do výdajov, Viete mi niekto poradiť čo s tým. Za odpoveď vopred ďakujem.
Predpokladám, že má v činnosti podnikania taxislužbu. Vedieš knihu jázd. Ak je platcom DPH, má nárok aj na odpočet z nákupu PHL.
Podľa mňa nemá ale nárok na paušálnu náhradu. Názory sa však môžu líšiť.
evuľa222
01.07.11,07:07
Knihu jázd nevediem, treba to? má nárok na odpočet aj keď používa súkromné auto na taxi?
Evanka
01.07.11,07:34
Taxikár nevykazuje podľa mňa pracovné cesty, teda nemá výdavky podľa §19 ods 2 písm e), ale využíva vozidlo na priame zabezpečovanie príjmov, teda má výdavky podľa §19, ods 2, písm l.
Teda vedie v knihe jázd všetky cesty s pasažiermi. Na odpočet DPH z PHL má nárok, ak je platcom DPH. Na základe akého zákona súdiš, že nemá nárok?

Pre neho by bolo výhodnejšie zaradiť automobil do podnikania, kedy sú daňovo uznateľšné aj ostatné výdavky (opravy, servisné prehliiadky,....)