milenia
01.07.11,14:28
Ahojte, prosím o radu, kto má skúsenosti s nasledovným.

S.r.o. v SR má uzavretú zmluvu o operatívnom prenájme nákladných vozidiel. Dodávateľom prenájmu je právnická osoba z Belgicka. T.j. belgická spoločnosť vystavuje faktúry pre s.r.o. v SR.

Je povinná s.r.o. v SR platiť zrážkovú daň v SR z tohto prenájmu? Dodávateľ nemá účasť v s.r.o. v SR, ani zriadenú prevádzkareň v SR.

Ďakujem, mám z toho riadny zmätok, pozerala som si par. 16, 2, 43 zákona o dani z príjmov a zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia - čl. 12 - nie je mi to jasné.

Z DU som dostala nasledovné stanovisko, nerozumiem však, prečo ma odkázali na čl. 7 a nie 12? Máte niekto skúsenosti s týmto?

Vo všeobecnosti sú príjmy plynúce rezidentovi Belgicka za prenájom hnuteľných vecí od platiteľa príjmu, ktorý je rezidentom Slovenskej republiky, zdaniteľné podľa § 16 ods. 1 písm. e) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov a tiež podľa článku článku 7 zmluvy medzi Slovenskej republiky a Belgickom o zamedzení dvojitého zdanenia (92/2007 Z. z.) zdaniteľné na území Slovenskej republiky len v prípade, pokiaľ tento podnik vykonáva svoju činnosť na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tu umiestnená.
Ak belgický rezident neprenajíma zariadenie slovenskému rezidentovi prostredníctvom stálej prevádzkarne umiestnenej na území Slovenskej republiky, nie sú takéto príjmy podľa § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov na tomto území zdaniteľné.
milenia
03.07.11,15:43
Nikto neporadí?
betka
04.07.11,19:08
Zmluva uzavretá medzi SR a Belgickom obsahuje v článku 22 zdanenie majetku zásady pre riešenie práva na zdanenie k príslušnému článku, a to:
1. Nehnuteľný majetok uvedený v článku 6, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu a ktorý sa nachádza v druhom zmluvnom štáte, možno zdaniť v tomto druhom štáte.
2. Hnuteľný majetok, ktorý je časťou prevádzkového majetku stálej prevádzkarne, ktorú má podnik jedného zmluvného štátu v druhom zmluvnom štáte, alebo hnuteľný majetok, ktorý patrí k stálej základni, ktorú má rezident jedného zmluvného štátu v druhom zmluvnom štáte na účel vykonávania nezávislého povolania, možno zdaniť v tomto druhom štáte.
3. Lode, lietadlá, železničné alebo cestné vozidlá, ktoré sa používajú v medzinárodnej doprave, člny vo vnútrozemskej vodnej doprave a hnuteľný majetok slúžiaci na prevádzkovanie takýchto lodí, lietadiel, železničných alebo cestných vozidiel a člnov, podlieha zdaneniu iba v tomto zmluvnom štáte, v ktorom je umiestnené miesto skutočného vedenia podniku.
4. Všetky ostatné časti majetku rezidenta zmluvného štátu podliehajú zdaneniu iba v tomto štáte.
milenia
04.07.11,19:21
Ďakujem, že ste si našli čas, veľmi ste mi pomohli.
betka
04.07.11,19:28
Niet začo.

Naskôr začínam od zmluvy, a teda Vás správne nasmerovali na h) zdaniteľným príjmom príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy,