Andronika
01.07.11,17:43
Dobry den,potrebovala by som poradit s nastupom na matersku.....
Od 15.6.2011 som na marodke pre zapal mocovych ciest.Ukoncenie mam 18.7.2011 kedy by som mala nastupit na matersku- cize 6 tyzdnov pred porodom.....
Dnes mi vsak doktorka oznamila ze som mala ist na matersku skor o 2 tyzdne,takze 8 tyzdnov pred porodom,pretoze dieta je podvyzivene a moze sa narodit skor.No marodku uz mam ukoncenu a aj odoslanu....
Otazka je ci ma vplyv na matersku ked sa dieta narodi predcasne a materska bude zacinat 6 tyzdnov pred stanovenym terminom porodu.Je mozne ze pridem o niekolko tyzdnov materskej??Je povinnostou ak je tehodna zena ma marodke ist 8 tyzdnov pred stanovenym terminom porodu na matersku?Velmi pekne dakujem
brčko
01.07.11,20:11
Dobry den,potrebovala by som poradit s nastupom na matersku.....
Od 15.6.2011 som na marodke pre zapal mocovych ciest.Ukoncenie mam 18.7.2011 kedy by som mala nastupit na matersku- cize 6 tyzdnov pred porodom.....
Dnes mi vsak doktorka oznamila ze som mala ist na matersku skor o 2 tyzdne,takze 8 tyzdnov pred porodom,pretoze dieta je podvyzivene a moze sa narodit skor.No marodku uz mam ukoncenu a aj odoslanu....
Otazka je ci ma vplyv na matersku ked sa dieta narodi predcasne a materska bude zacinat 6 tyzdnov pred stanovenym terminom porodu.Je mozne ze pridem o niekolko tyzdnov materskej??Je povinnostou ak je tehodna zena ma marodke ist 8 tyzdnov pred stanovenym terminom porodu na matersku?Velmi pekne dakujem

nie je povinnostou, ak si aj bola dlhodobo pn pred nástpom na md, nastúpiť na md už 8týž. pred očak. termínom pôrodu. Je len na rozhodnutí mamičky, kedy na md v rozmedzí 6-8týž. pred oč. term.pôrodu nastúpi.

sama som bola dlhodobo pn a na md nastúpila 6týž. pred termínom a porodila o 2týž. pred oč. termínom.

Iba v prípade, že by si porodila skôr ako 19.7. by bol tvoj nástup na md nie den 19.7., ale dátum pôrodu a neviem, či by nebolo treba prepísať žiadosť o materské alebo by len stačila kopia rodného listu. Sa mi zdá, že raz som počula u lekára, ako tatko priniesol žiadosť o materské a to prepisovali, ale neviem, či toto je nevyhnutné. A čo s pn?

snád by som zavolala na soc.poistovnu, resp. tam napísala cez ich poradnu a sa spýtala, čo ak porodím pred tým 19.7., čo bude treba opraviť, či žiadosť o materské alebo či aj pn-ku (lebo inak zákon o soc.poistení hovorí, že ak vznikne nárok na materské, nie je nárok na nemocneské, tj. s ukončením pn by aj nemusel byť problém, ale u mzdárky by to možno mohlo robiť problém, lebo by mala v jeden den aj pn a md

tj. držím päste, nech to do 19.7. vydržíš. Ale aj keby nie, hlavne nech je bábo ok, tie papiere sa doriešia a neukrátiš sa o dobu poberania materského, v tom problém nie je (ten vzniká, ak nenastúpiš na md najneskôr 6týž. pred OčAKáVANýM dátumom pôrodu, čo stanoví lekár a to tvoj prípad absolútne nie je)
Andronika
02.07.11,15:46
Dakujem velmi pekne.....Doktorka ma totizto dost nastrasila.Myslela som si,ze na socialnej sa nieco take neda vyriesit,zevraj netreba ich velmi drazdit...
No aj s nastupom bol celkom problem,totizto mam dva terminy porodu prvy 24.8 a druhy 29.8.Dufam,ze sa pocita od druheho terminu a ze to mam vypocitane spravne.Totizto od 18.7 mam ze som prace schopna a vtedy nastupim na MD.
No dufam ze do toho 18.7. este vydrzime,lebo uz ma strasia dlho.....Este raz dakujem
brčko
02.07.11,16:06
Dakujem velmi pekne.....Doktorka ma totizto dost nastrasila.Myslela som si,ze na socialnej sa nieco take neda vyriesit,zevraj netreba ich velmi drazdit...
No aj s nastupom bol celkom problem,totizto mam dva terminy porodu prvy 24.8 a druhy 29.8.Dufam,ze sa pocita od druheho terminu a ze to mam vypocitane spravne.Totizto od 18.7 mam ze som prace schopna a vtedy nastupim na MD.
No dufam ze do toho 18.7. este vydrzime,lebo uz ma strasia dlho.....Este raz dakujem

inak zaujímavé, že ti ukončili pn, ked ešte nemáš žiadosť o materské (asi už si nechcela ísť k lekárovi?). Viem, že toto nemajú napr. ani sestričky rady, ak sa popredu končí pn, lebo niekedy s tým mávajú problém, ak sa to musí opravovať. Ale to ozaj si už podrobnosti nepamätnám, lebo raz to sestrička rozoberala, ked som bola u lekára.

daj si pozor potom na žiadosti o materské si prerátaj, či máš nástup na md najneskôr 6týž. pred očak. termínom pôrodu. To by si sa ozaj mohla oklamať. A ak nie si zamestnaná, tak by som odniesla žiadosť o materké asi až po pôrode, aj ked to tiež je na zváženie, podla toho, ako to máš daleko, resp. či to niekto môže odniesť.
Andronika
02.07.11,17:02
Som sa rozhodla ze pojdem na socialku sa opytat radsej,lebo nerada by som kvoli hluposti prisla o peniaze...
Moj doktor je dost akcny,skor mi chcel urobit radost,ze uz nemusim k nemu chodit a cakat....Som na PN prvy krat a aj prve babo cakam,tak sa priznam,ze som nevedela ako alebo kedy sa ma PN ukoncit aby to bolo spravne.
Zamestnana som,len kus sa vyskytli problemy a musela som ist na PN,tak sa mi to skomplikovalo....
Fuha no tak to dufam,ze to vyriesim....Dakujem
Dufam ze uz nejako vybavim....dakujem
Katy a R
02.07.11,17:56
Som sa rozhodla ze pojdem na socialku sa opytat radsej,lebo nerada by som kvoli hluposti prisla o peniaze...
Moj doktor je dost akcny,skor mi chcel urobit radost,ze uz nemusim k nemu chodit a cakat....Som na PN prvy krat a aj prve babo cakam,tak sa priznam,ze som nevedela ako alebo kedy sa ma PN ukoncit aby to bolo spravne.
Zamestnana som,len kus sa vyskytli problemy a musela som ist na PN,tak sa mi to skomplikovalo....
Fuha no tak to dufam,ze to vyriesim....Dakujem
Dufam ze uz nejako vybavim....dakujem

Dôležité je, aký termín pôrodu napíše lekár do žiadosti o materské.
A nástup na MD 6 týždňov pred týmto PTP. (inak nástup na MD si učuješ ty sama, nie lekár - ale musí byť v rozmezí 8-6 týždňov pred PTP)
na SP by som zbytočne nechodila - a ani nespomínaj, že máš dva termíny!
ivka70
02.07.11,18:17
Ma to vplyv na matersku v tom zmysle, ze sice materska trva 34 tydnov, ale po narodeni dietata mozes z nej cerpat len 28 tydnov, cize ak sa dieta narodi skor a ty pred porodom nevycerpas aspon 6 tyzdnov, tak tvoja materska bude trvat kratsie ako dokopy 34 tyzdnov.
Gabi03
02.07.11,18:29
Ma to vplyv na matersku v tom zmysle, ze sice materska trva 34 tydnov, ale po narodeni dietata mozes z nej cerpat len 28 tydnov, cize ak sa dieta narodi skor a ty pred porodom nevycerpas aspon 6 tyzdnov, tak tvoja materska bude trvat kratsie ako dokopy 34 tyzdnov.

Čítala som ten paragraf, lebo som o ňom nevedela a aj ty si ma pekne poplietla. :D

Takže ak PTP bol 9.2.2011, nástup 1.1.2011 (čo je presne 6 týždňov), pôrod bol 6.2.2011, teda nebol vyčerpaných 6 týždňov, koľko mám nárok? Ja myslím, že stále tých 34 týždňov od 1.1.2011 (do úvahy berúc 9.2.2011). Čiže po pôrode 6.2.2011 to je 28 týždňov plus 3 dni. Či nie? :rolleyes:
ivka70
02.07.11,18:59
Čítala som ten paragraf, lebo som o ňom nevedela a aj ty si ma pekne poplietla. :D

Takže ak PTP bol 9.2.2011, nástup 1.1.2011 (čo je presne 6 týždňov), pôrod bol 6.2.2011, teda nebol vyčerpaných 6 týždňov, koľko mám nárok? Ja myslím, že stále tých 34 týždňov od 1.1.2011 (do úvahy berúc 9.2.2011). Čiže po pôrode 6.2.2011 to je 28 týždňov plus 3 dni. Či nie? :rolleyes:

Neviem, v com som ta poplietla.
Aha, asi mas pravdu, v tomto pripade by nevadilo, ze pred porodom by bolo cerpane menej ak o6 tyzdnov, lebo by bol dovod - dieta sa narodilo skor.

Ten paragraf hovori o tom, ze ak pred porodom bolo cerpanych menej ako 6 tyzdnov z dovodu, ze porod nastal skor ako urcil termin lekar, tak sa nic nemeni, materska trva 34 tyzdnov.
Ak by vsak mamicka nastupila na MD nie 1.1. ale napr. 2.1. alebo az 20.1., tak uz nebolo dodrzanych 6 tyzdnov z ineho dovodu ako to, ze sa dieta narodilo skor, vtedy sa pocita ukoncenie materskej tych 28 tyzdnov od porodu ako maximum, ktore moze cerpat po porode.

Inak, na stranke soc. poistovne je aj lehotnik na matersku

http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk
Gabi03
02.07.11,19:16
Neviem, v com som ta poplietla.
Aha, asi mas pravdu, v tomto pripade by nevadilo, ze pred porodom by bolo cerpane menej ak o6 tyzdnov, lebo by bol dovod - dieta sa narodilo skor.

Ten paragraf hovori o tom, ze ak pred porodom bolo cerpanych menej ako 6 tyzdnov z dovodu, ze porod nastal skor ako urcil termin lekar, tak sa nic nemeni, materska trva 34 tyzdnov.
Ak by vsak mamicka nastupila na MD nie 1.1. ale napr. 2.1. alebo az 20.1., tak uz nebolo dodrzanych 6 tyzdnov z ineho dovodu ako to, ze sa dieta narodilo skor, vtedy sa pocita ukoncenie materskej tych 28 tyzdnov od porodu ako maximum, ktore moze cerpat po porode.

Inak, na stranke soc. poistovne je aj lehotnik na matersku

http://www.socpoist.sk/materske/1293s?&lang=sk

No šak za to! :D
Mila123
02.07.11,19:23
Ma to vplyv na matersku v tom zmysle, ze sice materska trva 34 tydnov, ale po narodeni dietata mozes z nej cerpat len 28 tydnov, cize ak sa dieta narodi skor a ty pred porodom nevycerpas aspon 6 tyzdnov, tak tvoja materska bude trvat kratsie ako dokopy 34 tyzdnov.
nesúhlasím.......je predsa jedno kedy sa dieťa narodí.....MD stále trvá 34 týždňov ........
Katy a R
02.07.11,19:28
nesúhlasím.......je predsa jedno kedy sa dieťa narodí.....MD stále trvá 34 týždňov ........

.. no nie vždy trvá materská 34 týždňov!;) Ivka písala o prípade, keď sa nedodrží termín nástupu na MD pred PTP...
brčko
02.07.11,20:52
súhlasím, že by som nechodila na sp osobne. Aj kvôli dodržiavaniu liečebného režimu (teda ked, tak v čase vychádzok) a aj kvôli tomu, že pri okienku sa človek pravdu, hlavne ak nejde o rutinný prípad, málokedy v sp dozvie. Otázky by som písala na poradnu soc.poistovne. Tam ti odpovedia mailom a abudeš to mať aj na papieri priamo z ústredia soc.poistovne,tj. keby bol problém vo vašej pobočke, môžeš to mať aj vytlačené a im to ukázať.
lucy25
22.12.11,07:01
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Vo firme mame zamestnankynu, ktora je na MD. Zamestnavatel by s nou chcel skoncit PP dohodou k 31.12.2011. Je to mozne ? a ake naroky ma zamestnankyna ??? Vopred dakujem za odpovede .
ivka70
22.12.11,07:46
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Vo firme mame zamestnankynu, ktora je na MD. Zamestnavatel by s nou chcel skoncit PP dohodou k 31.12.2011. Je to mozne ? a ake naroky ma zamestnankyna ??? Vopred dakujem za odpovede .

Dohoda je o tom, ze sa obe strany dohodnu.
Je mozne ukoncit PP dohodou aj pocas MD ci RD, ale pre pracovnicku je taka dohoda nevyhodna a nema dovod s nou suhlasit.