kattus
01.07.11,20:26
Dobry vecer,
potrebovala by som poradit.
Vo februari sa manzel dohodol s vedenim firmy o termine cerpania dovolenky.Bolo mu povedane,ze si ju moze cerpat pocas prestoja,v druhej polovici jula.Na zaklade tohto odporucania sme si vybrali a zaplatili dovolenku.Na konci maja sa manzel opatovne uistoval o moznosti cerpania dovolenky,rovnaky veduci mu uz skor povedane potvrdil.V juni si teda manzel podal vypisany dovolenkovy listok.
Od dnes ma veduci 3tyzdnove volno,manzel nedostal ziadne vyrozumenie ohladom cerpania dovolenky,jeho veduci smeny mu povedal,ze on nevie,ci mu ju podpisal sef.Manzel robi v nepretrzitej prevadzke,kde su sluzby stanovene pravidelne a oznamene na cely rok vopred v januari.U nas ,tiez nepretrzita prevadzka,to funguje tak,ze okolo 20dna v mesiaci su nam oznamene sluzby na dalsi mesiac aj s cerpanim planovanych dovoleniek.U nich to tak nie je,teda nema kde vidiet,ci mu tu dovolenku podpisali.
Ako to mame teraz brat?Moze si ju cerpat,kedze mu ju 2x ustne potvrdili a podal si ju mesiac vopred aj pisomne?Dakujem za odpoved.
Este by som podotkla,ze je zamestnany 4roky v sucastnom zamestnani,nikdy necerpal viac,ako tyzden dovolenky v kuse,nebolo mu to umoznene.Vlani v lete dokonca nedostal dovolenku vobec,z minulorocnej ma stale este 10 dni....
neva19
02.07.11,08:54
Musia mať nejaký logický postup aj u nich.
To že sa dohodol ústne môže aj nemusí obstáť. Ak v júni (neviem koľkého) odovzdal dovolenkový lístok, tak si myslím, že v prípade jeho neakceptovania by mu to už oznámili.
Myslím si, že jeho dovolenka je dohodnutá a riadne o ňu požiadal, že je to v poriadku.
ivka70
02.07.11,19:06
Inak mne je cudne, ze nadriadeny jeho veduceho nevie, co odsuhlasil jeho podriadeny pred odchodom na dovolenku.

A ak uz to nevie, ma predsa moznost tu dovolenku odsuhlasit on, pripadne niekto , kto daneho veduceho zastupuje.

nie je mozne to cele nechat na uvahe zamestnanca, lebo "oni nevedia".
kattus
01.11.11,17:58
sice neskoro,ale napisem,ako to dopadlo.Asi tak,ze v stredu sme mali ist na dovolenku a jemu v pondelok vecer pred 18tou hodinou povedali,ze ok,chod,mas to podpisane.....No a ako maju osetrene dovolenky u nich,asi tak,ze ked ju chce,musi si priniest papier s podpismi ludi,ktori pridu miesto neho do jeho sluzieb,kym on bude na dovolenke.Cize....ak ma mat dennu,12tku a chce mat dovolenku,dohodne sa napr s Ferom ,ze on zanho pride a ten mu to musi podpisat,ze s tym suhlasi.....nikde inde som nevidela,ze by si zamestnanec musel za seba na cas svojej dovolenky hladat nahradu.No a pre Ivku....jemu dovolenku slubil veduci,veduci smeny je jeho podriadeny,takze nemusel o tom vediet.Zjednodusene-ako keby riaditel firmy povedal ano,ale majster dielne nevie,ci mu podpisali dovolenkovy listok.
No a na zaver.....je november a moj muz ma celu tohorocnu dovolenku a este 5 dni vlanajsej,Povedali im,ze ju musia vycerpat....ked sa pytal,kedy si ju ma vziat,aby mu ju aj skutocne dali,povedali mu,nech si ju vypise na dni svojho volna medzi sluzbami....tak asi tolko o organizacii a zabezpreceni dovoleniek.
misoft
01.11.11,18:40
No a na zaver.....je november a moj muz ma celu tohorocnu dovolenku a este 5 dni vlanajsej,Povedali im,ze ju musia vycerpat....ked sa pytal,kedy si ju ma vziat,aby mu ju aj skutocne dali,povedali mu,nech si ju vypise na dni svojho volna medzi sluzbami....tak asi tolko o organizacii a zabezpreceni dovoleniek. Trochu divné jednanie zo strany zamestnávateľa. Neporušuje náhodou Zákonník práce? (§100 - 117)

§111
(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Pokiaľ takto zamestnávateľ postupuje
nech si ju vypise na dni svojho volna medzi sluzbami., oznámiť toto Inšpektorátu práce - je to hrubé porušenie Zákonníka!
kattus
01.11.11,19:25
MISOFT
velmi divne jednanie,ja som total v sokoch,ja som toto nikdy nezazila a to som tiez v prevadzke H24....dovolim si tvrdit,ze dolezitejsej ako muz (ja som v doprave,on je vo vyrobe.....)U nas taketo daco nikdy nebolo a to som tam 12 rokov,otec tam odrobil 40 a nikdy sme si nehladali nikoho za seba do sluzby pocas dovolenky,alebo si pisali dovolenku na dni volna.Mna ide vystriet ,ked toto vidim a pocujem.Dvojtyzdnovu dovolenku moj muz nevidel cele 4roky,co tam je, u nas je to zas povinnost.....asi nam naozaj neostane nic ine,len ozvat sa na inspektorat.
misoft
02.11.11,08:34
asi nam naozaj neostane nic ine,len ozvat sa na inspektorat.
Nie ozvať, podať podnet na prešetrenie pre porušenie Zákonníka práce. A čím skôr, tým lepšie (najlepšie v mieste bydliska, prípadne sídla firmy):
http://www.safework.gov.sk/?t=44&s=108&ins=nip
http://www.safework.gov.sk/?id_fi=kontakty&ins=nip

Žiaľ, v našej republike sú zákony niekedy postavené na hlavu. Ak je podaný podnet Inšpektorátu práce, tento je povinný oznámiť kontrolovanému subjektu, že bude u neho vykonaná kontrola.

V zmysle § 13 zákona č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce je inšpektor práce povinný
a) oznámiť pred začatím inšpekcie práce svoju prítomnosť kontrolovanému zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, ak tým negatívne neovplyvní výkon inšpekcie práce,
b) informovať o výsledku inšpekcie práce vykonanej u kontrolovaného zamestnávateľa v prípade zistenia nedostatkov príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, príslušný odborový orgán a zamestnaneckú radu alebo zamestnaneckého dôverníka.
V súvislosti s osobou podávajúcou podnet, je táto osoba informovaná o vybavení podnetu (o výsledkoch inšpekcie práce) a to tak, že sa jej odpovie konkrétne na všetky časti podnetu podľa jednotlivých zistení týkajúcich sa jej osoby (aj v prípade, že neboli zistené nedostatky), resp. v čom toto porušenie spočíva, akým spôsobom možno uplatniť svoje práva vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov. V prípade podania podnetu treťou osobou bude podaná informácia obsahujúca zovšeobecnený údaj o vykonanej inšpekcii práce.


Takto potom kontrolovaný subjekt má možnosť všetky nedostatky zahladiť (skryť).
kattus
02.11.11,16:02
ano,jasne,ze podat podnet,tak som to aj myslela,tym mojim "ozvat sa".Skor to malo vyznam ako nedrzat uz pusu a zacat to riesit.Smola len,ze su vopred upovedomeny:(