FAJ
01.07.11,21:44
Zdravim
Vedel by mi niekto poradit ohladom zateplenia bytovky konkretne vyberu dodavatela stavebnych prac
Jedna sa o to, ze ako vlastnici bytov sme mali domovu schodzu kde nam nas spravca predlozil cenove ponuky od troch firiem na zateplenie bytovky. Na tejto schodzi sme si odsuhlasili navysenie mesacnych zaloh do fondu oprav a vypracovanie projektovej dokumentacie na planovanu revitalizaciu bytoveho domu. Po dvoch mesiacoch zastupca spravcu jednotlivo od kazdeho vlastnika bytu ziada pisomny suhlas na zateplenie, ale dodavatelska firma je uplne ina ako boli predkladane cenove ponuky troch firiem na domovej schodzi.Dovodom je najnizsia cena.
Moje otazky su:
Neporusuje spravca zakon v informovani vlastnikov?

Nemala byt este jedna domova schodza, kde by spravca predlozil dodatocne novu ponuku a kde by sa uz odsuhlasil konkretny dodavatel?
Pozn: Na schodzi sme este konkretneho dodavatela nevybrali

Moze spravca vybrat dodavatelsku firmu bez predchadzajucej diskusie a ziadat len suhlas od vlastnikov bytov pre konkretneho dodavatela?
rudopp
01.07.11,19:58
Zdravim
Vedel by mi niekto poradit ohladom zateplenia bytovky konkretne vyberu dodavatela stavebnych prac
Jedna sa o to, ze ako vlastnici bytov sme mali domovu schodzu kde nam nas spravca predlozil cenove ponuky od troch firiem na zateplenie bytovky. Na tejto schodzi sme si odsuhlasili navysenie mesacnych zaloh do fondu oprav a vypracovanie projektovej dokumentacie na planovanu revitalizaciu bytoveho domu. Po dvoch mesiacoch zastupca spravcu jednotlivo od kazdeho vlastnika bytu ziada pisomny suhlas na zateplenie, ale dodavatelska firma je uplne ina ako boli predkladane cenove ponuky troch firiem na domovej schodzi.Dovodom je najnizsia cena.
Moje otazky su:
Neporusuje spravca zakon v informovani vlastnikov?

Nemala byt este jedna domova schodza, kde by spravca predlozil dodatocne novu ponuku a kde by sa uz odsuhlasil konkretny dodavatel?
Pozn: Na schodzi sme este konkretneho dodavatela nevybrali

Moze spravca vybrat dodavatelsku firmu bez predchadzajucej diskusie a ziadat len suhlas od vlastnikov bytov pre konkretneho dodavatela?

Správca musí, čo mu prikazuje zákon a môže čím ho poveria/ dovolia vlastníci.

PS
Daj sken zápisnice.
FAJ
02.07.11,04:16
Skener nemam, ale v zapisnici su uvedene 3 názvy firiem + 3 cenove ponuky
Na zaver je uznesenie:
1,Navysenie prispevku do fondu oprav od 01.07.2011
2,Vypracovanie projektovej dokumentacie na planovanu revitalizaciu bytoveho domu

Uklada sa spravcovi:
1, zabezpecit vypracovanie projektovej dokumentacie na revitalizaciu domu
220870
02.07.11,04:58
Obsahujú cenové ponuky konkrétny názov rozpis jednotlivých materiálov.Nieje polystyrén ako polystyrén nieje povrchová úprava ako povrchová úpravaneije lepidlo ako lepidlo nieje sieť ako sieť.Mnohý bytovkári sa budú čudovať keď budú o 10-15 rokov strhávať fasády ,alebo nákladne opravovať.To čo sa deje na fasádach činžiakov a v slovenskom stavebníctve je jeden obrovský hnus,špinavý podvod..
Gina Er
02.07.11,05:00
Správca musí, čo mu prikazuje zákon a môže MôŽE čím ho poveria/ dovolia vlastníci.
Môže len to,čo si odhlasujete na schôdzi.
lubica_02
02.07.11,06:50
Správca je povinný rešpektovať rozhodnutie vlastníkov prítomných na schôdzi, takéto podpisovanie je porušenie zákona 182, kde je presne špecifikované písomné hlasovanie. Takto získané súhlasy sú neplatné.
Lotarka
02.07.11,08:17
Ako prve ma napadlo, ze na základe čoho boli spracované prvé tri ponuky, keď ste ešte nemali vypracovaní projekt. Bytovky sú podobne, no na každej môže byť iný rozsah porúch, ich náprava a iné požiadavky vlastníkov. To všetko by malo byť v projekte a podľa neho sa robia ponuky. Potom sa stáva, ze niektoré práce neboli v cenovej ponuky, no je potrebne ich vykonať.

Ak ste na schôdzi nevybrali dodávateľa, tak by mala nasledovať ďalšia schôdza alebo riadne písomné hlasovanie na odsúhlasenia dodávateľa.
Tara1
12.07.11,07:18
Príspevok bude dlhší, ale ináč to nejde, tak prosím prepáčte.
V marci 2011 sme sa rozhodli zatepľovať bytový dom. Predseda dostal poverenie to zabezpečiť. Prihlásili sa 4 firmy. Výber firmy prebiehal na schôdzi tak, že predseda prečítal ktorá firma akú cenovú ponuku dala a žiadal hlasovať, kto je za ktorú firmu. Žiadna cenová ponuka nebola zverejnená, neboli dodane ani referencie o práci firiem, tak sme viacerí s týmto nesúhlasili...ale väčšina nepustí a schválili firmu - fyzickú osobu. Koncom júna začali práce, dávajú sivý polystyrén - vyzerá to dobre. Ale napadlo ma požiadať predsedu o nahliadnutie do zmluvy. A tu je problém..a myslím, že veľký. Na schôdzi sa odsúhlasila firma XX-FO a na zmluve je firma XX, s.r.o.
V registri som si zistila, že vznikla tri týždne potom, ako majiteľ získal našu zákazku. Išla som s tým za predsedom a zostala som šokovaná jeho odpoveďou..však sú to tí istí ľudia. Darmo som sa mu snažila vysvetliť ten rozdiel. Tak som napísala list aj jemu aj dozornej rade, že podľa mňa je táto zmluva neplatná, lebo predseda nebol poverený uzavrieť ju so SRO ale s FO a že to treba urýchlene riešiť. Prosím, vyjadrite sa , ako by ste to doporučili doriešiť - vopred ďakujem
Jozef Štora
12.07.11,10:22
Stojim za tebou, mas absolutnu pravdu. Ak si nedaju povedat tak zalovat a nekompromisne!
Tara1
12.07.11,15:55
Stojim za tebou, mas absolutnu pravdu. Ak si nedaju povedat tak zalovat a nekompromisne!
Ďakujem,viem že mám pravdu, ale ako to teraz riešiť. Ja som predsedovi dnes poobede povedala, aby zmluvu so SRO stornovali a vyhotovili zmluvu z FO, tak ako to vlastníci schválili. Rozhodne odmietol, že on nič meniť nebude, práce sa robia a vraj čo rýpem...no zabudla som napísať, že som aj ja v dozornej rade.
Jozef Štora
13.07.11,04:58
no je jedno ci si v rade alebo nie, pisomne upozorni predsedu ze uzavrel zmluvu v rozpore s rozhodnutim vlastnikov, pretoze ina firma aj tych istych ludi je ina firma a tak nesie plnu zodpovednost za svoje konanie pan predseda. Je potrebne sudnou cestou poziadat o zrusenie zmluvy, aj ked je to zlozite, lebo ta firma nemoze byt vasimi spormi postihnuta a zrejme dojde len k sankciam voci predsedovi a k uplatneniu jeho zodpovednosti ak sa preukaze ze svojim konanim poskodil spolocenstvo. kazdopadne pravnik poradi presne ako a co zalovat. ale nenechavaj to tak lebo dnes toto a zajtra co? uver na spolocenstvo minuty na sukromne ucely? ;-)
Tara1
13.07.11,08:31
Som rada, že sa mi snažíš poradiť. Ja by som to najradšej riešila mimo súdov. Písomne som mu to dala, vieme o tom len ja a on a jedna členka dozornej rady.Keďže ma úplne odmieta a ignoruje akýkoľvek názor, rozmýšľam či by nebolo dobré oboznámiť s tým aj ostatných vlastníkov bytov nech sa vyjadria...je nás 37
Gapo
13.07.11,15:02
Som rada, že sa mi snažíš poradiť. Ja by som to najradšej riešila mimo súdov. Písomne som mu to dala, vieme o tom len ja a on a jedna členka dozornej rady.Keďže ma úplne odmieta a ignoruje akýkoľvek názor, rozmýšľam či by nebolo dobré oboznámiť s tým aj ostatných vlastníkov bytov nech sa vyjadria...je nás 37
Rozmýšľam, prečo rozmýšľaš:cool:
Tara1
13.07.11,18:22
Rozmýšľam, prečo rozmýšľaš:cool:
Ďakujem za nakopnutie...zvolala som dozornú radu, práve sme skončili...rozhodnutie...zvola sa schôdza , dovtedy sa stretneme s firmou a pokúsime sa dohodnúť na riešení...a náš predseda stále nechápe čo na tom nie je dobre, však práce dobre postupujú...
Orim
13.07.11,21:19
To ste už pekne zaváhali. Môže sa stať, že budete platiť firme penále za neplnenie dohody.
Tara1
14.07.11,18:19
To ste už pekne zaváhali. Môže sa stať, že budete platiť firme penále za neplnenie dohody.
Nerozumiem, aké neplnenie dohody z našej strany? Práve že firma toto spôsobila, cenovú ponuku dala ako FO a keď sme ju odklepli tak si založila SRO a zmluvu vyhotovila na SRO. Náš predseda si to nevšimol pri podpise. Keď som teraz na to prišla, tak sa to rieši.
Orim
15.07.11,14:45
Ja som tú zmluvu nevidel, ale vždy sa dávajú nejaké penále ak sa niečo neplní.
Ale je treba konať rýchlo, tu nejde o to že to nechcete riešiť mimo súdov. Je to treba robiť všetko oficiálne a každú dohodu mať na papieri. Aj sa dohodnúť s firmou o odstúpení, ale nie čakať a nechať sa ukecať na niečo????, že sa to urobí potom, neviem kedy ... atď.
Tu neplatí, že si niekto niečo nevšimol, ide tu o väčšie peniaze a to v súčastnej dobe hýbe svetom. Ide sa cez mŕtvoly, treba pritlačiť aj Vášho predsedu, za škody je aj on zodpovedný a môže sa mu niečo ujsť k náhrade.